Zamknij

Polskie fotele z PRL-u podbijają świat. A niedawno (niemal) wszyscy je wyrzucali

Barbara Kaczmarczyk
31.08.2016 12:06
366 Easy Chair
fot. 366 Concept/ Facebook.com

Polski design przeżywa renesans. To, co kojarzy się nam z bezwartościowymi starociami, za granicą zachwyca coraz więcej ludzi.

"Dwell", czyli jednej z najważniejszych magazynów o projektowaniu, docenił Józefa Chierowskiego (zmarł w 2007 roku). Autorka artykułu Aileen Kwun jako przykład fotela idealnego podaje ponownie wprowadzony do produkcji przez łódzką firmę 366 Concept kultowy model 366.

Ten mebel znany jest niemal każdemu mieszkańcowi Polski. W swoich mieszkaniach mieli go nasi dziadkowie, a rodzice chętnie się ich pozbywali i wystawiali na śmietniki. Pokolenie dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków wspomina je z nostalgią i chętnie kupują wznowione do produkcji modele do swoich mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim.

Józef Chierowski zaprojektował 366 w 1962 roku. Model ten był początkowo produkowany w fabryce w Świebodzicach, w czasach, w których było duże zapotrzebowanie na tanie i proste meble, które nie byłyby skomplikowane i czasochłonne w produkcji. Chierowski był wtedy młodym projektantem, a jego szefowie zachwycili się minimalistyczną formą mebla i zdecydowali o jego masowej produkcji. Sprzedano około 500 tysięcy sztuk, nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Bloku Wschodniego. 

366 Easy Chair
fot. 366concept.kylos.pl

Zupełnie jak nie z PRL-u

W 2014 roku firma 366 Concept uzyskała wyłączną licencję na wznowienie produkcji kultowego fotela. Oprócz klasycznego projektu łódzka firma wprowadziła wariacje na jego temat - fotel dla dzieci, powiększony, bujany oraz sofę. Wszystkie zawierają w sobie cechę charakterystyczną dla projektu Józefa Chierowskiego - nogi ułożone w kształt nożyc. We wrześniu, podczas londyńskiego festiwalu 100% Design, firma ma zaprezentować metalowy fotel inspirowany mniej znanym projektem Józefa Chierowskiego. 

366 Concept do produkcji wykorzystuje tylko drewno jesionowe, sezonowane przez siedem lat, a każdą sztukę tworzy w sumie aż dziesięć osób, które zajmują się kolejnymi elementami produkcji. Klienci mają do wyboru około 100 kolorów tkanin, również plamoodpornych, co daje możliwość indywidualizacji projektu. 

366 Easy Chair
fot. 366 Concept/Facebook.com