Zamknij

Polski rower będzie "gwiazdą" serialu Netflixa. JIVR Bike powstał w garażu i podbije świat

Barbara Kaczmarczyk
06.02.2017 16:04
JIVR Bike
fot. JIVR Bike/ Facebook.com

Zanim rower powstał, sprytny Polak sprzedał już sto egzemplarzy.

Rower projektu Marcina Piątkowskiego z Mielca podbija świat. Młody przedsiębiorca nie dość, że nawiązał współpracę z największymi gigantami na świecie, takimi jak Tesla, to pomagają mu specjaliści z BMW, Ferrari i z Bentleya.

Kiedyś udało mu się nabrać ludzi, że jego rower to najnowszy pomysł marki Apple - iBike. Utalentowany przedsiębiorca przez najbliższe miesiące będzie realizował zamówienia ludzi z całego świata, a teraz jego klientem jest Netflix.

Wszystko zaczęło się w Krakowie. Marcin Piątkowski studiował zarządzanie międzynarodowe, kiedy wraz z kolegą doszli do wniosku, że powinni złożyć papiery na University Collage London - na przedsiębiorczość technologiczną. Warunkiem ukończenia tych studiów było znalezienie problemu społecznego i opracowanie jego rozwiązania za pomocą technologii. Należało udowodnić istnienie problemu, opracować prototyp jego rozwiązania, zdobyć pieniądze na produkcję, następnie go sprzedać. 

JIVR Bike
fot. JIVR Bike/ Facebook.com

Po prostu rower

Piątkowski pomyślał, że międzynarodowym problemem są korki. Rozwiązaniem nadmiernego ruchu samochodowego mogą być przecież rowery. Jednak nie każdy jest w stanie zaakceptować fakt, że aby dojechać nimi do pracy, należy być odpowiednio przygotowanym - na przykład powinno się zakładać odpowiednie, obcisłe getry.

Jedni się z nich śmieją, inni je kochają, ale trzeba mieć charakter, żeby coś takiego założyć. My chcieliśmy stworzyć rower, który nie będzie zmuszał ludzi to takich geterkowych kompromisów - powiedział młody przedsiębiorca w rozmowie z serwisem Money.pl.

Tak powstał JIVR Bike - składany rower elektryczny. JIVR wyposażony w deskę rozdzielczą - aplikację mobilną, która pokazuje stan baterii, dystans, kalorie, komunikuje się ze smartfonem. Marcin Piątkowski na początku zachowywał się bardzo ryzykownie. Model swojego roweru wydrukował na drukarce 3D, zrobił jego zdjęcia i niemal od razu sprzedał 100 sztuk. Znaleźli odpowiedni target - czyli osoby, które na co dzień nie jeżdżą na klasycznym rowerze, a potem udało się zdobyć niezbędne pieniądze. Powoli ale konsekwentnie, krok po kroku, cierpliwie.

Problemy pojawiły się przy produkcji, bo wszystkie firmy, do których zgłosił się polski przedsiębiorca twierdziły, że prototyp jest niemożliwy do zrealizowania. Specjaliści tacy jak McLaren, Lotus i Boeing twierdzili, że po prostu się nie da. Dlatego Piątkowski pojechał do Mielca - do swojego ojca, który jak mówi syn, na stali i aluminium zna się jak mało kto.

Ojciec nie wiedział, że się nie da, siadł i to zrobił go garażu – opowiedział przedsiębiorca w rozmowie z Money.pl.

JIVR Bike
fot. JIVR Bike/ Facebook.com

Science fiction po polsku

Kariera Marcina Piątkowskiego rozwija się powoli, ale jej siła jest ogromna. Został dostrzeżony przez magazyn "Forbes" i Massachusetts Institute of Technology. W Mielcu czuje się bardzo dobrze, wydaje się, że nie ma lepszego miejsca na świecie na produkcję JIVR Bike niż rodzinne miasto wynalazcy. Tylko biura sprzedaży otwiera w wielkich metropoliach - Frankfurcie nad Menem i w Londynie. W przyszłości rower będzie rozpoznawał otoczenie, komunikował się z infrastrukturą miejską i zbierał dane. Na przykład po to, aby miasto wiedziało, gdzie potrzebna jest nowa ścieżka rowerowa. Rower będzie miał wbudowany GPS i Bluetooth. Być może te plany zwróciły uwagę producentów z Netflixa na wynalazek z Mielca.

JIVR Bike wygląda bardzo nowocześnie. Dlatego będzie jednym z bohaterów najnowszego seriali Netflixa, stworzonego na podstawie powieści science fiction Richarda Morgana "Altered Carbon". To prawdopodobnie będzie najdroższy serial w historii serwisu - pobije przepychem "The Crown". Mielecki rower wystąpi w aż siedmiu odcinkach pierwszego sezonu.

Pierwszy, pilotowy odcinek serialu współtworzonego przez Anonymous, pojawi się już jesienią 2017 roku, a cały sezon w 2018 roku. Reżyserką jest Laeta Kalogridis, która w 2009 roku była producentką wykonawczą "Avatara" i napisała scenariusz do filmu "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese z 2010 roku. 

JIVR Bike
fot. JIVR Bike/ Facebook.com