Zamknij

Polak projektuje dla Ikea. To niesamowity zaszczyt!

07.05.2019 10:55
polak projektuje dla ikea
fot. East News

Polski artysta został zaproszony do zaprojektowania dywanu dla sieci sklepów Ikea.

Ikea już po raz piąty pokazuje, że dom może być idealnym miejscem do pokazania sztuki. W tym roku limitowana kolekcja "ART EVENT" udowadnia, że różnorodność oraz ekspresja stylów przekłada się w na coraz lepsze życie codzienne. Do współpracy Ikea zaprosiła cenionych artystów z całego świata. Postawiono przed nimi zadanie, mianowicie mieli stworzyć osiem dywanów, które łączą w sobie sztukę gobelinu, nowoczesny design oraz awangardowy szyk. Wszystkie projekty zostały wykonane z wełny oraz naturalnych materiałów. Jak się okazało, tylko jeden z dywanów został wyprodukowany maszynowo, reszta została wykonana ręcznie przez rzemieślników z Indii czy Egiptu.

Pągowski projektuje dla sieci sklepów Ikea

Filip Pągowski projektuje dla wielu znanych marek. Jego ilustracje znajdziemy w jednych z najbardziej znanych czasopism oraz magazynów. Grafik doczekał się publikacji w takich tytułach "The New York Times", "Le Monde" czy "The New Yorker". Artysta współpracuje również z japońskim domem mody Comme des Garçons i z jego założycielką, Rei Kawakubo. To właśnie Filip odpowiedzialny jest za słynne logo serca używane w kolekcji PLAY (Comme des Garçons). Polak projektuje również dla polskiej marki UEG. Niedawno został zaproszony do zaprojektowania dywanu dla sieci sklepów Ikea w ramach projektu "Art Event".

Sztuka powinna być czymś dostępnym, również pod względem ceny, dla wielu ludzi na całym świecie. Tworzymy kolekcję sztuki IKEA dlatego, że wierzymy w jej demokratyczność. Niektórzy uważają, że pojęcie sztuki zarezerwowane jest dla obrazów lub rzeźby. Ale dlaczego nie miałoby to dotyczyć dywanów? - mówi Henrik Most (kierownik artystyczny projektu IKEA ART EVENT).

Inspiracją dla projektu była idea tkania, a wzór odzwierciedla mechanikę używania przędzy podczas tkania dywanu. Abstrakcyjny rytm niekończącego się wzoru zbudowanego na tej samej siatce daje efekt czarującej, wykonanej ręcznie niedoskonałości - mówi Pągowski.

Zobacz także: Polska marka z pokazem na tygodniu mody w Paryżu. Jest czego gratulować!

Zagłosuj

Jaki styl w aranżacji wnętrz lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Niektóre cieszą oczy pięknym białym piaskiem. Inne mają piękne miejsca do odwiedzenia. Poznajcie 10 niezwykłych wysp świata. Niektóre są przerażające!