Zamknij

Polacy stworzyli dom, który składa się w 72 godziny. Przysyłają go w kontenerze

Agnieszka Moczyróg
04.04.2017 14:50
Dom Solace
fot. www.facebook.com/SOLACEHOUSE/

Jest nie tylko ekologiczny, ale i zachwyca designem. 

Polski start-up Solace stworzył całoroczny i wytrzymały dom, który generuje więcej energii niż zużywa. 

Wymyślony i opracowany przez polską firmę dom jest wyjątkowy. Przede wszystkim, jest zrównoważony środowiskowo, a jego wszystkie elementy dostarczane są do właściciela w jednym kontenerze. Konstrukcja domu jest drewniana, a na dachu montuje się dwa tuziny paneli fotowoltaicznych, które mają zagwarantować samowystarczalność energetyczną. 

Celem naszej firmy jest dostarczenie pierwszego własnego domu, który pozwoli Europejczykom uciec z pułapki ubóstwa. Solace jest to system dostarczania podstawowego i zrównoważonego budownictwa, które generuje przychody dla właścicieli i stymuluje lokalną gospodarkę w biednych regionach europejskich. Potrzeby energetyczne są zaspokajane przez energię ze źródeł odnawialnych wytworzonej przez panele fotowoltaiczne, podczas gdy nadwyżka energii będzie sprzedawana do sieci generując dochód dla właścicieli - czytamy na Startuppoland.org. 

Twórcy przekonują, że dom jest bardzo oszczędny

Twórcy przekonują, że dom jest bardzo oszczędny

‧ fot. solace.house/index.php/about-2/

Jak meble z Ikei

Dom projektu Solace ma 44 metry kwadratowe powierzchni użytkowej. Jak podaje Innpoland.pl, dodatkową powierzchnię można wygospodarować dzięki stworzeniu antresoli, co da nam dodatkowe 14 metry kwadratowe. 

Co ciekawe, na złożenie domu trzeba poświęcić tylko 72 godziny i można to zrobić własnoręcznie. Jak przekonują twórcy, to "europejski, najtańszy dom wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny będąc w 80 procentach gotowy do recyklingu". 

Dom składa się nie tylko szybko, ale i wyjątkowo łatwo, niemal jak meble z Ikei. Jego koszt też jest stosunkowo niewielki. Za 44 metry kwadratowe energooszczędnego domu i jego wyposażenie trzeba zapłacić 100 tysięcy złotych. Oczywiście, dom można postawić w dowolnym miejscu. Może służyć jako pełnoprawne mieszkanie, ale również może być traktowany jako dom letniskowy.

Twórcy mają nadzieję, że po ich projekt sięgną również organizacje charytatywne, które podarują domy ofiarom klęsk żywiołowych. 

Można je ofiarować choćby ludziom, którzy stracili majątek podczas powodzi, cyklonu czy trzęsienia ziemi. Tym bardziej, że koszt domu jest niski i nie jest to rozwiązanie tymczasowe. Taki dom będzie stał latami, a koszt jego utrzymania jest praktycznie zerowy - przekonuje Bartłomiej Głowacki, a jego wypowiedź przytacza Innpoland.pl. 

Liderem projektu jest Piotr Pokorski, który opracował i zbudował pierwszy "modułowy dom" w 2013 roku. Do zespołu należą także Bartłomiej Głowacki i Karol Gobczyński. Projekt domu jest obecnie na etapie komercjalizacji. 

Zagłosuj

Czy uważasz, że 100 tysięcy złotych to zbyt wysoka cena za dom Solace?

Liczba głosów: