Zamknij

Pędzle wrażliwe na dźwięk to nie bajka, ale rzeczywistość stworzona przez Google

Martyna Kraus
05.08.2016 11:27
Audio Reative Mode
fot. Youtube

Malowanie dźwiękiem stało się możliwe dzięki nowoczesnej technologii. 

Do tej pory szkice ołówkiem i pociągnięcia pędzlem poruszające się w rytm muzyki były dla współczesnych artystów sennym marzeniem o przyszłości. Jednak Google postanowiło ponownie zaingerować w świat wirtualnej rzeczywistości i ulepszyć Tilt Brush, dodając nową opcję Audio Reative Mode. Łączy ona efekty wizualne i dźwiękowe. Sprawia, że obrazy namalowane w programie zaczynają poruszać się w rytm muzyki dochodzącej z komputera, do którego podłączony jest Tilt Brush. Artyści mogą także tworzyć obrazy i dodawać efekty, w miarę jak zmienia się muzyka, ponieważ pędzle są czułe na brzmienie.  

Wirtualna sztuka nie zna granic 

Wcześniej malowanie i rzeźbienie w wirtualnej rzeczywistości ograniczało się do założenia na oczy specjalnych gogli i przy pomocy elektronicznego pędzla, stworzenia obrazu w dowolnej przestrzeni. Można było przechadzać się pomiędzy obrazami i oglądać je pod wieloma kątami. Dzisiaj te same dzieła reagują także na dźwięki z otoczenia. Pędzle zostały dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu i drgań, dzięki czemu wychwytują melodie przekazywane przez głośniki i reagują na nie. Artyści i amatorzy mogą więc stworzyć niepowtarzalne audiowizualne doświadczenie, w którym różnego rodzaju narzędzia, poruszając się w przestrzeni tworzą obrazy do wygrywanej muzyki.

Jak pokazuje Google, w video demonstrującym działanie ulepszonego Tilt Brush, liczba opcji wizualnych i dźwiękowych jest nieograniczona. Dynamiczne, roztańczone pędzle imitują tusz, ołówek, farbę olejną, ale także dym, śnieg, ogień czy spadające gwiazdy. Pojawiają się różne struktury, nieskończona gama kolorów i efekty świetlne. Obrazy malowane w wirtualnej rzeczywistości nie mają żadnych fizycznych granic. Jedyną z nich może być wyobraźnia twórcy.