Podlej tuje tym wywarem. To dla iglaków idealny nawóz

16.03.2023 09:46

Co zrobić, aby tuje rosły bujne i piękne? Te rośliny uwielbiają taki nawóz. Znajdziesz go w swojej kuchni.

Tuje
fot. Shutterstock

Marzec to dobry czas na różne prace w przydomowych ogródkach. Poza sadzeniem nowych kwiatów czy krzewów warto zadbać też o te, które już są ozdobą naszych zielonych zakątków. Wśród roślin cieszących się dużą popularnością są tuje. Często na posesjach pełnią rolę naturalnego ogrodzenia w formie żywopłotów. Ich zalety to duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz łatwość w uprawie. Poza tym pięknie prezentują się niezależnie od pory roku. Czym warto je nawozić? Ten trik jest chętnie stosowany przez ogrodników.

Podlej tym tuje w ogrodzie

Tuje to piękna ozdoba wielu ogrodów. Wiosną warto zadbać o ich odpowiednie nawożenie. Możemy wykorzystać do tego domowe środki, które doskonale odżywią rośliny i przyspieszą ich wzrost. Portal Wirtualna Polska Kobieta podaje, że w roli takiego naturalnego nawozu doskonale sprawdza się zwykła woda po gotowaniu warzyw.

Taki wywar jest źródłem wielu składników mineralnych m.in. magnezu, fosforu i potasu, które wpływają pozytywnie na rozwój roślin i sprawiają, że stają się one bardziej odporne na działanie różnych chorób i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Takie nawożenie warto wykonać co najmniej dwa razy w miesiącu. Przy czym należy pamiętać o tym, aby ten wywar nie zawierał różnych przypraw.

Zobacz także: Jakie kwiaty można sadzić w marcu? Te gatunki będą piękną ozdobą twojego balkonu

Jak dbać o tuje?

Do prawidłowego wzrostu tuje potrzebują odpowiedniego podłoża. Najlepiej sprawdzi się żyzna gleba o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Można dodatkowo obłożyć ją np. korą, która będzie stanowić dla tych roślin dodatkową barierę ochronną. Wiosna to dobry czas, aby nieco przyciąć nasze tuje, by nabrały pożądanego kształtu – szczególnie wtedy, gdy pełnią rolę żywopłotów.

Ważny jest również sposób ich podlewania. Trzeba przy tym uważać, aby nawadniać głównie ziemię. Zraszanie gałązek w tym przypadku nie jest najlepszym pomysłem, bowiem może przyczynić się do ich szybkiego brązowienia.

Zobacz także: Jak sadzić stokrotki? Ten szczegół ma znaczenie

loader

RadioZET/kobieta.wp.pl