Zamknij

Po zakupie gwiazdy betlejemskiej zrób te dwie proste rzeczy. Dzięki temu roślina nie straci swoich liści

30.11.2022 11:41

Chcesz, żeby twoja gwiazda betlejemska w okresie świąt Bożego Narodzenia pięknie się prezentowała? Wystarczy, że po zakupie rośliny zastosujesz się do dwóch prostych zasad. Dzięki temu nie straci swoich kwiatów i liści.

Po zakupie gwiazdy betlejemskiej zrób te dwie proste rzeczy. Dzięki temu roślina nie straci swoich liści
fot. Shutterstock

Gwiazda betlejemska, nazywana też wilczomleczem pięknym lub poinsecją, stała się jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. W grudniu tysiące mieszkańców kraju nad Wisłą stawia ją w swoim domu. Niestety ten wyjątkowy kwiat u części osób po nowym roku ląduje w koszu. Najczęściej jest to spowodowane tym, że roślina po czasie traci swoje liście i kwiaty. Jak temu zapobiec? Jeżeli chcesz, żeby gwiazda betlejemska posłużyła ci nie tylko w czasie świąt, po jej zakupie zastosuj się do dwóch prostych zasad.

Po zakupie gwiazdy betlejemskiej zrób te dwie rzeczy

Wilczomlecz piękny jest rośliną ciepłolubną, a co za tym idzie - źle znosi niskie temperatury. Wystarczy chwila na mrozie, a gwiazda betlejemska już traci liście i kwiaty. Jak podaje Wirtualna Polska Kobieta, żeby temu zapobiec, po zakupie warto poprosić sprzedawcę o dokładne zapakowanie kwiatka. Należytą ochronę zapewni mu podwójna warstwa papieru. Dobrze też, żeby podróż rośliny do domu była jak najkrótsza.

Zobacz także: Podlewasz rośliny balkonowe w taki sposób? Lepiej tego nie rób 

Gwiazda betlejemska nie lubi również nagłych zmian temperatur. Dlatego po przyniesieniu kwiatka do mieszkania, lepiej poczekać z jego odpakowaniem. Warto potrzymać go przez pewien czas w papierze, który dostaliśmy w sklepie. Dzięki temu poinsecja będzie mogła przyzwyczaić się do temperatury panującej w naszym domu. 

Gwiazda betlejemska. Podpowiadamy, jak o nią dbać

Wilczomlecz piękny wymaga regularnego podlewania - najlepiej dwa razy w tygodniu małą ilością wody. Trzeba uważać, żeby roślina nie miała ani za sucho, ani zbyt mokro. W przeciwnym wypadku zacznie tracić liście i kwiaty. 

Gwieździe betlejemskiej dobrze będzie w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura wynosi mniej więcej od 18 do 22 stopni Celsjusza. Zimą, kiedy jest mało światła, może stać nawet na parapecie, o ile mamy szczelne okna. Z kolei wiosną i latem lepiej jej będzie w mniej nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy też, że poinsecja nie powinna być przy kaloryferze ani stać w przeciągu.

Zobacz także: Jak szybko pozbyć się chwastów? Wykorzystaj ten domowy sposób i ciesz się pięknym ogrodem

loader
Kosmetyki, które znajdziesz w kuchni. TOP 15 naturalnych produktów do pielęgnacji
15 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl