Zamknij

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

25.03.2021
Aktualizacja: 25.03.2021 20:22

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ to bardzo powszechnie spotykana odmiana winobluszczu, która idealnie nadaje się do maskowania brzydkich elementów budynków, a przy tym jest bardzo łatwa w uprawie. Dowiedz się, jak rozmnażać i pielęgnować tę roślinę.

Jak pielęgnować winobluszcz Veitchii?
fot. Shutterstock

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ to popularne pnącze, które jest niezwykle proste i mało wymagające w uprawie, dlatego często można je spotkać wspinające się po różnego rodzaju budynkach czy płotach. Jego liście są zielone nawet w zimie, dlatego pięknie prezentuje się przykrywając mało estetyczne ściany śmietników, pomieszczeń gospodarczych, garaży, ekranów dźwiękochłonnych czy przydrożnych słupów i latarni. Natomiast posiadacze ogrodów chętnie sadzą winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ w okolicy płotów, altan czy innych dekoracyjnych rabat, a także przy pniach drzew.

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Uprawa i pielęgnacja winobluszczu trójklapowego

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ posiada ciemnozielone, błyszczące liście w czasie lata, które na jesieni przybierają szkarłatne odcienie. Układają się one na wzór dachówek, dzięki czemu stanowią idealną ochronę konstrukcji drewnianych i ścian budynków przed deszczem oraz wiatrem. Jego owoce wyrastają z czerwonawych szypułek, mają kolor fioletowy i kulisty kształt, a kwitną od czerwca aż do grudnia. 

Winobluszcz trójklapowy Veitchii jest bardzo mało wymagającą rośliną. Przyjmie się na praktycznie każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej zasadź go na stanowisku słonecznym lub półcienistym oraz osłoniętym. Jeśli posadzisz go w miejscu nastawionym na silne południowe słońce, jego liście szybko utracą swój intensywny zielony kolor. Młody winobluszcz trójklapowy Veitchii może przemarznąć w trakcie większych mrozów, dlatego najlepiej, jeśli w pierwszych latach zapewnisz mu osłonę przed zimą w postaci słomianej maty.

Zobacz także: Pnącza na balkon - jakie wybrać, które zapewnią prywatność?

Rozmnażanie winobluszczu trójklapowego

Sadzonki pobrane późną wiosną lub latem w okolicach od czerwca do sierpnia bardzo łatwo się przyjmują niemal na każdym gruncie. Najlepiej jednak będzie wzrastał, jeśli zapewnisz mu glebę wilgotną lub nawet ukorzenisz go w zwykłej wodzie. Na początku wiosny sadzonki winobluszczu, czyli jednoroczne pędy, umieść w podłożu lub pojemniku wypełnionym piaskiem i zapewnij mu temperaturze rzędu kilku st. Celsjusza. Następnie na wiosnę zdrewniały pęd przesadź do ziemi na wysokość 2/3 jego długości. Sadzonki winobluszczu trójklapowego wysadza się do gruntu na stałe w okresie jesiennym, lub na przyszłą wiosnę. Dzięki temu zapewnisz sobie wspaniałą dekorację ogrodu, lub ukryjesz mniej estetyczne jego elementy.

Zobacz także: Hortensja pnąca - odmiany i pielęgnacja. Jak gęsto ją sadzić?