Zamknij

Uprawa żurawiny - jak prawidłowo pielęgnować tę roślinę?

17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021 20:56

Uprawa żurawiny nie należy do najprostszych, ale za to krzewinka wyróżnia się naprawdę dekoracyjnym wyglądem i smacznymi owocami. Gdzie najlepiej posadzić krzak żurawiny i jak o niego dbać? Podpowiadamy.

Żurawina jest naprawdę smaczna. Jak dbać o uprawę?
fot. Shutterstock

Jest to bardzo wytrzymała, zimozielona krzewinka, ciesząca się popularnością wśród ogrodników. Jej niewielkie, czerwone owoce docenianie są za smak oraz właściwości zdrowotne.

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Żurawina - uprawa i podstawowe informacje

Mimo że żurawina jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Jest to dość wymagająca roślina, której należy zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Jeśli jednak zadba się o dobre podłoże i właściwą pielęgnację, raczej nie należy obawiać się chorób czy przemarznięcia podczas zimy.

Jest to wieloletni krzew należąca do rodziny wrzosowatych. Wyróżnia się niewielkim rozmiarem oraz drobnymi listeczkami o intensywnie zielonej kolorystyce. Posiada małe, okrągłe owoce o ciemnoczerwonej kolorystyce

Krzewinka ta przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, jednak uprawa żurawiny w Polsce jest popularna już od wielu lat.

Zobacz także: Uprawa malin dla początkujących - pielęgnacja, nawożenie, choroby

Żurawina ogrodowa - gatunki najlepsze do uprawy

Najczęściej spotykane w Polsce odmiany to żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) oraz żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus). Ta pierwsza jest szczególnie polecana ogrodnikom, którym zależy na dużych owocach. Ich średnica zazwyczaj dorasta do jednego lub dwóch centymetrów, co w przypadku żurawiny jest bardzo dobrym wynikiem.

Zobacz także: Renkloda - uprawa, przycinanie, przetwory

Sadzenie żurawiny

Roślina ta w środowisku naturalnym występuje głównie na torfowiskach i bagnach. Lubi kwaśną, wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę. Jeśli więc chcesz hodować ją w ogrodzie, musisz postarać się zapewnić jej podobne warunki.

Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że optymalny odczyn gleby dla żurawiny wynosi od trzech do czterech pHKrzew żurawiny najlepiej sadzić w torfie wymieszanym z piaskiem lub trocinami. Najlepszym okresem na to jest wiosna lub jesień. Posadzona w słonecznym miejscu żurawina ogrodowa wyda słodkie i obfite owoce.

Zastanawiasz się, jak rośnie żurawina ogrodowa i ile miejsca należy zapewnić sadzonkom? Żurawina nie osiąga dużych rozmiarów. Rozstawa powinna wynosić 30-50 cm. Dorosły krzew osiągnie wysokość ok. 10-20 cm.

Zobacz także: Pigwowiec japoński - owoce i uprawa. Przepisy na pyszne przetwory

Plantacja żurawiny, czyli jak pielęgnować krzewinki?

Ta roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie lubi nadmiernego przesuszenia. Do podlewania najlepiej używać deszczówki. Dobrze również stosować ściółkę - sprawdzą się tu wspomniane wcześniej kora lub trociny. Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną krzew żurawiny powinno się nawozić. Najlepiej wybierać w tym celu specjalistyczne mieszanki do roślin kwasolubnych. Żurawina jest odporna na mróz oraz choroby. Nie wymaga też przycinania.

Zobacz także: 4 smaczne przepisy na sos żurawinowy - wypróbuj szybkie pomysły!

Kiedy zbierać żurawinę?

Krzew żurawiny pierwsze owoce wydaje zazwyczaj trzy lata po zasadzeniu. Pojawiają się one jesienią, zazwyczaj w okresie od września do listopada. Są bardzo wytrzymałe, więc można je zbierać nawet po pierwszych przymrozkach. Warto pamiętać, że owoce żurawiny nie nadają się do spożywania na surowo. Świetnie smakują natomiast przetworzone, np. suszone. Można je też wykorzystać jako dodatek do mięs i serów, zrobić z nich konfitury, sok lub nalewkę. Żurawina wielkoowocowa jest bardzo płodna - z jednego metra kwadratowego tej rośliny można zebrać nawet dwa lub trzy kilogramy owoców.

Zobacz także: Żurawina suszona - właściwości zdrowotne, przeciwwskazania, kalorie

Żurawina - krzew dekoracyjny o właściwościach leczniczych

Żurawina ma wiele powszechnie znanych zalet. Jej owoce są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Stanowią bogate źródło witamin, minerałów i kwasów organicznych. Od lat stosowana jest w lecznictwie jako naturalny środek na obniżenie cholesterolu. Zapobiega również chorobom układu moczowego, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych i pozytywnie wpływa na leczenie wrzodów żołądka.