Zamknij

Uprawa winogron - sadzenie, przycinanie, opryski i rozmnażanie

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 21:17

Winogrona z powodzeniem można uprawiać we własnym ogrodzie. Uprawa winogron nie jest trudna i nawet nie poświęcając im dużo uwagi, można wyhodować smaczne owoce do bezpośredniego spożycia oraz na wino.

Jak uprawiać winogrona?
fot. Shutterstock

Choć nasz klimat nie sprzyja uprawie winorośli, dostępne w sprzedaży odmiany mieszańcowe są bardziej wytrzymałe i odporne na mróz oraz choroby. Możesz też wybrać odmianę, biorąc pod uwagę miejsce, w którym chcesz posadzić winorośl. Jeśli nie dysponujesz odpowiednio ciepłym i zacisznym stanowiskiem, wybierz winorośl, której owoce dojrzewają wcześnie. Dzięki temu zdążysz ze zbiorami przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Zobacz także: Sennik: winogrono. Sprawdź, co oznacza ten sen!

Uprawa winogron na działce - jak sadzić winogrona?

Uprawa winogron na działce nie jest trudna, ponieważ zwykle są to silne, szybkorosnące rośliny, które nie potrzebują specjalnie żyznej gleby, aby dobrze owocować. Wystarczy ciepła i słoneczna jesień, aby owoce w pełni dojrzały. W miarę możliwości, warto sadzić je przy nagrzanych słońcem murach, bo takie miejsce będzie im służyć. Podczas zakupu sadzonek warto wybrać te, które są sprzedawane w pojemnikach. W przypadku winorośli z odkrytym korzeniem istnieje ryzyko uszkodzenia i przesuszenia korzeni.

Jak sadzić winogrona? Sadzonkę należy włożyć do ziemi z całą bryłą korzeniową, dzięki czemu lepiej się przyjmie. Kiedy sadzić winogrona w ogrodzie? Najlepszym terminem jest kwiecień, kiedy roślina jest jeszcze w stanie uśpienia lub przełom czerwca i lipca, kiedy pędy mają już liście. Choć są to najlepsze terminy na sadzenie winorośli, możesz to robić w dowolnym czasie od wiosny do jesieni. Jeśli zamierzasz sadzić roślinę w okresie wegetacji, dowiedz się, w jakich warunkach była ona ukorzeniana. Sadzonki sprzedawane w pojemnikach często bywają ukorzeniane pod osłonami, dlatego przed posadzeniem ich do gruntu, powinny zostać zahartowane. Przy zakupie zwróć uwagę, czy sadzonki mają zdrowe liście, bez oznak choroby.

Uprawa winogron w Polsce nie jest trudna. Winorośle lubią miejsca ciepłe, słoneczne i zaciszne. Choć wymagania glebowe nie są duże, najlepiej rosną na glebach lekkich i próchniczych. Jeśli gleba w ogrodzie jest ciężka, najlepiej wymieszać ją z piaskiem oraz materiałem organicznym. Jeśli natomiast gleba jest piaszczysta, warto dodać do niej trochę kompostu. Jednak zbyt żyzna gleba wcale nie będzie dla winogron korzystna. Roślina może się wtedy bujnie rozrastać kosztem owocowania. Winogrona często sadzone są przy ścianach, bo to ułatwia uprawę, jednak pamiętaj, aby sadzić je około 30 cm od ściany.

Zobacz także: Bazylia - uprawa, wymagania, zastosowanie

Przycinanie winogron

Istnieje wiele metod przycinania winogron. Warto to robić, gdyż winorośle pozostawione same sobie, wypuszczają dużą ilość wątłych pędów i osłabiają się przez nadmierne owocowanie. Jeśli winorośle sadzone są przede wszystkim dla celów ozdobnych, nie jest to problemem. Jednak chcąc wyhodować dorodne owoce, należy winorośl przycinać. Pnącza trzeba silnie przyciąć i przywiązać do podpór lub drutów. Mniej więcej po roku powstanie podstawowy szkielet winorośli. Na pnączach wyrosną boczne pędy, które wiosną zaczną trzy lub cztery liście powyżej kwiatostanu. Tak samo należy postępować ze wszystkimi pędami w miarę ich wyrastania.

Również nadmiar kiści winogron warto usuwać, pozostawiając tylko dwie na odcinku jednego metra. Wszystkie pędy, oprócz prowadzących, należy przyciąć zimą do pierwszego pąka nad miejscem, gdzie pęd wyrasta z pnącza. Radykalne cięcia najlepiej przeprowadzać na przełomie lutego i marca. Wtedy jest czas na przycinanie zdrewniałych pędów. Zbyt wczesne cięcie winorośli może skutkować przemarzaniem przyciętych pędów, a zbyt późne wyciekiem soków co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Najmłodsze, zielone pędy przycina się latem, na przełomie lipca i sierpnia.

Zobacz także: Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa winogron i ich opryski

Choć winorośl będzie owocować również bez oprysków, są one gwarancją uzyskania zdrowych i dużych plonów. Winogrona można pryskać zapobiegawczo już od początku sezonu wegetacyjnego lub dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Największym zagrożeniem jest ciepła i wilgotna pogoda w czasie silnego wzrostu liści i gron, czyli na przełomie czerwca i lipca. Warto wtedy uważnie obserwować roślinę i reagować, jeśli będzie to konieczne. Można stosować zarówno chemiczne, jak i ekologiczne opryski. Jednak ekologiczne opryski można stosować przez cały sezon, ponieważ nie szkodzą roślinom, lecz je wzmacniają. Można też samodzielnie przygotować naturalne preparaty na bazie chwastów i ziół. Sprawdzi się tu cebula, czosnek, pokrzywa i skrzyp polny. Wzmocnią one rośliny i pozwolą zapobiegać szkodnikom. Wyciąg z cebuli i czosnku pozbędzie się mszyc, a skrzyp polny pomoże w zwalczaniu mączniaka prawdziwego.

Zobacz także: Jak uprawiać paprykę w doniczce?

Rozmnażanie winogron

Uprawa winogron od podstaw może przynieść dużo satysfakcji i nie jest to wcale trudne. Najłatwiej rozmnożyć winorośl, ukorzeniając jednoroczne zdrewniałe pędy. Należy zabrać się za to jesienią, kiedy to ścina się łozę zaraz po tym jak zgubi liście, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przymrozkami. Łozy można przechować do wiosny w piwnicy, wkładając je do lekko wilgotnego piasku lub torfu. Pod koniec lutego należy przystąpić do ukorzeniania. Łozę trzeba moczyć przez kilkanaście godzin w letniej wodzie. Następnie sadzonki z jednym oczkiem należy przyciąć około dwa centymetry łozy nad oczkiem i około sześć centymetrów poniżej oczka. W przypadku sadzonek dwuoczkowych górne cięcie wykonuje się w ten sam sposób, a dolne około dwa milimetry pod dolnym węzłem. Sadzonki należy sadzić w wilgotnym substracie. Przy temperaturze około 20 st. C. po kilkunastu dniach pojawią się małe korzonki. Kiedy pojawią się listki, rośliny trzeba postawić w jasnym miejscu. Sadzonki należy wysadzić do ciepłej ziemi w połowie kwietnia.