Zamknij

Trzmielina - odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 17:07
Jak pielęgnować trzmielinę?
fot. Shutterstock

Trzmielina to roślina, która za sprawą wielu odmian i licznych zastosowań bardzo często spotykana jest w przydomowych ogrodach. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wyglądowi. Trzmielina w ogrodzie nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co jest jej dodatkowym atutem.

Trzmieliny to krzewy z bardzo starej rodziny roślin dławiszowatych. Występują także w formie drzew. Wśród ich licznych odmian bardzo efektownie prezentują się trzmieliny szczepione na pniu. Jak sadzić i pielęgnować trzmielinę? Dlaczego jej przycinanie jest tak ważne? 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Trzmielina - charakterystyka 

Trzmielina przyjmuje formę ozdobnych krzewów, małych liściastych drzew albo bujnych pnączy. Coraz większą popularność zyskuje także trzmielina na pniu, która szczepiona jest z dowolnie wybraną odmianą rośliny. Jej główną ozdobą są eliptyczne liście - na ogół ciemnozielone w środku, z lekko żółtymi obwódkami. Niektóre odmiany trzmieliny przybierają zaś czerwonopurpurową barwę. Okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec, jednak kwiaty są tak niepozorne, że nie dodają one roślinie zbyt dużego uroku.  

Zobacz także: Ścieżki w ogrodzie - jak i z czego zrobić? Pomysły i inspiracje

Trzmielina - odmiany 

Jakie są najbardziej popularne gatunki i odmiany trzmieliny i czym się charakteryzują? 

  • Trzmielina oskrzydlona 

Trzmielina oskrzydlona, nazywana też płonącym krzewem lub trzmieliną czerwoną, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych krzewów liściastych. W zależności od odmiany dorasta do nawet trzech metrów wysokości, przybierając przy tym rozłożysty i mocno rozgałęziony przekrój. Jej największą ozdobą są liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Można szczepić ją także na pniu i hodować jako drzewko. Trzmielina oskrzydlona na pniu idealnie sprawdzi się jako soliterowe nasadzenie. 

Trzmielina oskrzydlona nie jest wymagająca w pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o jej przycinaniu, zwłaszcza młodych krzewów. Ma to na celu ich uformowanie i zagęszczenie. Trzmielinę oskrzydloną ciąć należy wiosną w pierwszym roku uprawy, skracając wszystkie pędy o 1/3 długości, a uszkodzone lub słabe - wycinając całkowicie. Warto powtarzać ten proces przez kolejne dwa lata. 

Wśród wielu odmian trzmieliny oskrzydlonej warto zwrócić uwagę na trzmielinę oskrzydloną compactus. Ten niewysoki krzew o zaokrąglonym kształcie swój oryginalny wygląd zawdzięcza liściom, które przebarwiają się jesienią na różne odcienie czerwieni oraz niespotykanym korkowym pędom. Jeśli posadzimy ją w dobrze nasłonecznionym miejscu, liście będą przebarwiały się jeszcze intensywniej. 

  • Trzmielina pospolita 

Trzmielinę pospolitą spotkać można także pod nazwą „trzmielina zwyczajna” lub „trzmielina europejska”. Występuje w formie rozłożystego krzewu lub niewielkiego drzewka. Najpiękniej zdobi ogród jesienią oraz zimą, kiedy to jej liście zmieniają kolor na czerwony lub pomarańczowoczerwony. Dodatkowym atutem są oryginalne, kolorowe owoce. 

  • Trzmielina pnąca 

Trzmielina pnąca to zimozielona roślina, która może być uprawiana w formie krzewu lub pnącza. Dzięki przybyszowym korzeniom starsze trzmieliny mogą wspinać się po podporach. Możliwość kształtowania powoduje, że chętnie wybierana jest na żywopłoty oraz jako roślina okrywowa. 

Ozdobę trzmieliny pnącej stanowią zielono-białe liście z żółtymi paseczkami. W okresie jesienno-zimowym zmieniają kolor na różowofioletowy lub czerwony, w zależności od odmiany. Jedną z bardziej popularnych jest trzmielina emerald gaiety

  • Trzmielina japońska 

Trzmielina japońska to zimozielony krzew, który jednak nie jest całkowicie odporny na mrozy. Dlatego też zaleca się przenoszenie krzewu trzmieliny uprawianego w doniczce do mieszkania oraz zapewnienie ochrony roślinom, które rosną w ogrodzie. 

W naturalnym środowisku, czyli w Japonii i Chinach, trzmielina japońska może osiągać nawet osiem metrów wysokości. W naszych warunkach zaś dorasta do trzech metrów, może być jednak przycinana. Dzięki temu uzyskamy pożądaną wysokość i pokrój. Charakterystyczne młode pędy rośliny są bardzo miękkie, dopiero z czasem sztywnieją i pokrywają się korą. Dekoracyjne liście utrzymują się cały rok. 

  • Trzmielina brodawkowata 

Charakterystyczne dla trzmieliny brodawkowatej jest to, że nie tylko jest ona chętnie uprawiana w ogrodach, ale można spotkać ją w lasach oraz zaroślach zachodniej i północnej Polski. Nazywana też „trzmieliną leśną”, posiada zielonkawe i pokryte bordowymi brodawkami łodygi. W żółtozielonym owocu, który z czasem staje się czerwony, znajdują się czarne nasiona rośliny. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Pielęgnacja trzmieliny 

Uprawa trzmieliny nie sprawia dużych problemów. Jest to bowiem roślina niezbyt wymagająca - rośnie niemal na każdej ziemi. Jeśli jednak chcemy cieszyć się jej bujnym wzrostem, warto do uprawy użyć próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe ziemi. Nie lubi ona także zastojów wody ani zbitej gleby. Ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu trzmieliny oraz nawożeniu, szczególnie jeśli roślina rośnie w doniczce. 

Najlepszym czasem na sadzenie trzmieliny jest okres od końca marca do maja lub jesienią - do końca listopada. Pamiętać trzeba o wyborze odpowiedniego stanowiska - najlepiej dobrze nasłonecznionego, ewentualnie półzacienionego. To jak gęsto sadzić trzmielinę uzależnione jest od jej przeznaczenia. Jeśli sadzisz ją na żywopłot, zachowaj odstęp około trzydziestu centymetrów między roślinami.  

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Trzmielina - rozmnażanie 

Rozmnażanie trzmieliny możliwe jest z sadzonek lub z nasion, które trzeba zebrać we wrześniu i natychmiast posadzić. Sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, najlepiej tych zaufanych, nie wielkopowierzchniowych bądź przygotować samodzielnie. Sadzonki pobieramy w czerwcu, odcinając około dziesięciu centymetrów silnych pędów. Następnie usuwamy z nich dolne liście i sadzimy w podłożu. Trzmieliny rosną dość szybko i już w pierwszym roku po posadzeniu możesz cieszyć się jej przyrostem. 

Zobacz także: Aksamitka - kiedy siać, żeby zdobiła nasze balkony i ogrody?

Choroby trzmieliny 

Spośród chorób trzmielin najczęściej spotykanymi są: 

  • mączniak prawdziwy, przez którego roślina nie rośnie, gubi liście i ostatecznie usycha, 
  • fytoftoroza, powodująca zamieranie, 
  • antraknoza