Zamknij

Storczyki - pielęgnacja po przekwitnięciu. Jak zadbać o kwiaty?

27.03.2021
Aktualizacja: 27.03.2021 12:06

Storczyki to piękne, choć nieprzewidywalne kwiaty i podczas uprawy nieraz potrafią nas zaskoczyć. Kiedy okres kwitnienia mija, z barwnej rośliny pozostaje tylko suchy pęd, z którym nie wiadomo, co zrobić. Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? 

Jak pielęgnować przekwitnięte storczyki?
fot. Shutterstock

Storczyki pięknie kwitną, ale kiedy zgubią już wszystkie kwiaty, przestają prezentować się atrakcyjnie. Pozostaje tylko suchy pęd, który nie wygląda dekoracyjnie. Prawidłowa pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu ma ogromne znaczenie dla kondycji rośliny i jej ponownego zakwitnięcia. Jednak rodzaj postępowania z rośliną zależy od jej odmiany. Czasem konieczne jest obcięcie suchego pędu, a czasem można poczekać, aż łodyga całkiem uschnie i odpadnie sama.  

Zobacz także: Jak podlewać storczyki? Porady, wskazówki i ciekawostki

Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu 

Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? Kiedy storczyki zakończą czas kwitnienia, przechodzą w okres wegetacji, aby się zregenerować i móc zakwitnąć na nowo. W warunkach naturalnych ma to miejsce jesienią i zimą, ale kwitnące storczyki są w sprzedaży przez cały rok, dlatego trzeba z nimi postępować indywidualnie. Ich okres kwitnienia różni się w zależności od odmiany, nawożenia i warunków uprawy. Niektóre kwitną nieprzerwanie przez kilka miesięcy, wypuszczając wciąż nowe pędy z kwiatami, a inne zakwitają raz w roku i utrzymują kwiaty przez kilka miesięcy. Zdarza się, że storczyk gubi kwiaty niedługo po zakupie. Jest to spowodowane tym, że rośliny przyjmują duże dawki nawozów, które mają jak najmocniej pobudzić ich kwitnienie, ponieważ rozwinięte storczyki najlepiej się sprzedają. Dlatego warto wybierać te, które nie mają jeszcze całkiem rozwiniętych pąków, dzięki czemu przetrwają dłużej. 

Zobacz także: Nawóz do storczyków - jaki wybrać? Kiedy i jak nawozić storczyki?

Wegetacja storczyków 

Aby wprowadzić przekwitniętą roślinę w okres wegetacji, należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. Storczyki trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 16-20 st.C. Okres spoczynku trwa około trzy miesiące i kończy się, kiedy storczyk zaczyna wypuszczać młode pędy i korzenie. Wtedy należy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia, zwiększyć częstotliwość podlewania i rozpocząć nawożenie. 

Zobacz także: Jaką ziemię do storczyków wybrać, by utrzymać kwiat w dobrej kondycji?

Przycinanie storczyka po przekwitnięciu  

Zanim przeniesiemy storczyka do chłodnego pomieszczenia na czas spoczynku, należy przyciąć zeschnięty pęd. Czy obcinać storczyki po przekwitnięciu? Sposób postępowania różni się w zależności od odmiany, z jaką mamy do czynienia. Jak przycinać orchidee? Niektóre storczyki (np. ‘Cattleya’, ‘Oncidium’, ‘Cymbidium’, ‘Zygopetalum’, ‘Paphiopedilum’, ‘Dendrobium’) nie zakwitną po raz kolejny z tej samej pseudobulwy. Pędy kwiatowe wyrastają u nich tylko z jednorocznych pseudobulw. Dlatego po przekwitnięciu można nisko wyciąć zeschnięty pęd, uważając, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Choć pędy nie wyrosną drugi raz z tej samej pseudobulwy, ona sama jest magazynem wody i pożywienia dla nowych przyrostów, dlatego lepiej jej nie usuwać. Po około dwóch latach stare pseudobulwy zrzucają liście i zamierają. Można wtedy delikatnie oddzielić je od rośliny.  

Część storczyków (np. ‘Doritis’ czy ‘Vanda’) nie tworzy pseudobulw ani kłączy. Kiedy kwiaty już przekwitną, a łodyga uschnie, pęd kwiatostanowy trzeba przyciąć jak najbliżej najwyższego liścia, ponieważ nie zakwitnie on ponownie. Jeśli zasychający pęd pozostanie na roślinie, będzie wstrzymywał proces rozwoju nowych pędów. Również cała roślina może się osłabiać, próbując regenerować zamierający pęd. 

Zdolność ponownego kwitnienia na tym samym pędzie posiada odmiana ‘Phalaenopsis’. Pielęgnację tego storczyka po przekwitnięciu można zacząć od usunięcia pędu, poprzez przycięcie go jak najbliżej najwyższego liścia. Później trzeba ograniczyć podlewanie i przenieść storczyka w chłodniejsze miejsce. Można też pozostawić pęd na roślinie i obserwować go przez kilkanaście dni. Jeśli zacznie żółknąć i usychać, trzeba go usunąć. Jeśli jednak wciąż pozostaje zielony, można przyciąć go nad trzecim zgrubieniem na łodydze, a być może w miejscu cięcia rozwinie się nowy pęd.