Zamknij

Skrzydłokwiat - pielęgnacja i uprawa oczyszczającej powietrze rośliny

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 21:08

Jeśli lubisz egzotyczne rośliny, to skrzydłokwiat z pewnością przypadnie ci do gustu. Oczyszcza on powietrze ze wszystkich toksycznych substancji lotnych, więc świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czas. Jakie są jednak podstawy jego pielęgnacji? 

Jak dbać o skrzydłokwiat?
fot. Shutterstock

Skrzydłokwiat (łac. spathiphyllum) doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia przebywamy dość długi czas. Jego działanie detoksykujące powietrze wspaniale wpływa na ludzki organizm. Należy jednak dostosować się do kilku wskazówek, aby móc cieszyć się jego właściwościami przez długi czas. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Właściwości skrzydłokwiatu. Dlaczego warto mieć tę roślinę w swoim domu? 

Nie każdy o tym wie, ale skrzydłokwiat jest rośliną posiadającą właściwości prozdrowotne. Poniżej znajdziesz kilka powodów, które przekonają cię do jego zakupu. 

 • Jest to żywy oczyszczacz powietrza, a dodatkowo zapewnia on dobry sen. W każdym domu znajduje się ogromna ilość toksyn, które wchłaniasz do organizmu. Naukowcy z NASA udowodnili, że skrzydłokwiat wspaniale radzi sobie z usuwaniem toksyn z powietrza. Więc skoro w jakimś pomieszczeniu spędzasz dużo czasu, to może warto zainwestować w tę roślinę? 
 • Pochłania promieniowanie - skrzydłokwiat jest idealną rośliną do biura, ponieważ pochłania każde promieniowanie pochodzące np. z komputerów czy drukarek. Czujesz się źle, spędzając całe dnie przy monitorze? Czas na skrzydłokwiat. 
 • Nawilża suche powietrze - jeśli w twoim domu panuje suche powietrze, wówczas rozwiązaniem jest zakupienie skrzydłokwiatu, który je nawilży. Należy jednak pamiętać, że aby tak się stało, liście skrzydłokwiatu muszą być pozbawione kurzu. 
 • Świetnie radzi sobie z zarodnikami pleśni - w sytuacji, kiedy jesteś alergikiem i masz niską odporność, a w twoim domu istnieje ryzyko wystąpienia pleśni, zaopatrz się w skrzydłokwiat, który z łatwością poradzi sobie z zarodnikami pleśni. 
 • Napawa pozytywną energią - w filozofii feng shui głosi się, że duże kwitnące kwiaty dodają pozytywnych wibracji. Skrzydłokwiat jest rośliną okazałą, jeśli tylko dba się o nią należycie.  

Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko jest to roślina trująca, więc ani zwierzęta, ani dzieci nie powinny mieć do niej dostępu, ponieważ zjedzenie jej liści grozi zatruciem.  

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? 

Uważasz, że nie masz ręki do pielęgnacji roślin domowych? W takim razie koniecznie musisz zapoznać się z rośliną, jaką jest skrzydłokwiat. Jest to wspaniale rozrastająca się roślina o długich ciemnozielonych liściach i białych kwiatach, które możesz ścinać i postawić np. w wazonie. Nie musisz obawiać się, że kwiat szybko straci swój piękny wygląd. Kwiaty skrzydłokwiatu bardzo długo po ścięciu mogą cieszyć twoje oczy.  

Dobrze pielęgnowany skrzydłokwiat utrzymuje swoje kwiaty nawet kilka miesięcy. Więc nie dość, że oczyści powietrze, w którym się znajduje, to dodatkowo sprawi, że dane pomieszczenie zyska na estetyce.  

Jeśli chodzi stricte o jego pielęgnację, to skrzydłokwiat nie jest w tym przypadku wymagającą rośliną. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu dostarczysz mu świeżej wody i raz w roku przesadzisz - najlepiej, aby wykonywać to w okresie wiosennym. Jak się to odbywa? 

 1. Wyjmij roślinę z doniczki. 
 2. Oczyść ją z suchych liści i kwiatów. 
 3. Umieść ją w nowej doniczce. 

Najlepiej, jeśli zapewnisz mu ziemię uniwersalną. Jeśli spełnisz te warunki, wówczas skrzydłokwiat powinien mieć pole do zdrowego wzrostu. Nie musisz go przycinać, ale pamiętaj, aby go nie przesuszyć. 

Zobacz także: Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?

Podstawowe problemy przy hodowaniu skrzydłokwiatu 

Zauważasz w ostatnim czasie, że skrzydłokwiat zaczyna wyglądać trochę inaczej, jakby marniej? W przypadku, kiedy jego liście zaczynają zabarwiać się na żółty kolor, oznacza to, że roślina dostała za dużo słońca. Wówczas jedyne co trzeba zrobić, to przestawić ją w bardziej zacienione miejsce. Liście zaczynają zwisać? To znak, że jest on przesuszony i od razu należy go podlać. Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Przyczyną może być złe nawożenie rośliny. Profilaktycznie, raz na dwa tygodnie, możesz zastosować środki bez dodatku wapnia. Powinny one wzmocnić skrzydłokwiat.  

Zobacz także: Rośliny antysmogowe ozdobią twój dom i skutecznie oczyszczą powietrze. Sprawdź, w które warto zainwestować

Jak podlewać skrzydłokwiaty? 

Podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności, jaką wykonujesz podczas uprawy każdej z roślin. Nie inaczej jest w przypadku skrzydłokwiatu, którego podlewanie powinno być regularne. W okresie letnim najlepiej podlewać go trzy razy w tygodniu. Zimą można ograniczyć tę czynność, jednak zalecane jest codzienne sprawdzanie wilgotności tej rośliny. Wówczas z pewnością będziesz cieszyć się jego wspaniałym rozrostem i regularnie wypuszczanymi kwiatami. Oprócz podlewania warto również wycierać liście skrzydłokwiatu za pomocą wilgotnej ściereczki.  

Pamiętaj, że jeśli skrzydłokwiat stoi w miejscu ciepłym i jasnym, jego potrzeby na dodatkową porcję wody automatycznie wzrastają. Natomiast jeśli stoi w miejscu zacienionym, wówczas jego potrzeby będą mniejsze. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, więc uwielbia on dużą wilgotność powietrza. Można postawić przy nim miseczkę z wodą, aby mógł pobierać ją do swoich liści i kwiatów.  

Zobacz także: Trujące kwiaty - na jakie gatunki trzeba uważać?

Odmiany skrzydłokwiatu 

Spathiphyllum posiada aż 49 odmian, w tym trzy z nich są uprawowe: 

 • Skrzydłokwiat Wallisa (łac. Spathiphyllum wallisii) - jego nazwa pochodzi od botanika o nazwisku Gustav Wallis. Mamy tu do czynienia z odmianami hodowlanymi takimi jak ‘Clevelandii’, ‘Mauna Loa’, ‘Euro Giant’, ‘Sensation’ czy ‘Yess’. 
 • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) - zalicza się do niego odmiana: ‘Chopin’, ‘Alfa’, ‘Cupido Opal’. 
 • Spathiphyllum blandum - najczęściej spotykana wersja domowa.  

Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?

Jak uprawiać skrzydłokwiat? 

Skrzydłokwiat zdecydowanie nie powinien być pozostawiony na słońcu. Lepiej wybrać dla niego miejsce półzacienione lub całkowicie zacienione. Inaczej, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, jego liście będą intensywnie żółkły i zaczną zwisać. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje minimalna temperatura 15 st. C.  

Podłoże skrzydłokwiatu musi być pulchne i przepuszczalne. Można wykonać dla niego własną mieszankę lub kupić standardową w sklepie ogrodniczym. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie mieszanki samodzielnie, wówczas wymieszaj piasek, zbutwiałe liście i kompost w proporcji 1:1:1. W takiej mieszance skrzydłokwiat czuje się najlepiej. Aby zapewnić mu odpowiedni odpływ wody, na samym dole doniczki powinny znaleźć się kawałki ceramiki lub tłucznia. Pamiętaj, że korzenie tej rośliny nie mogą pozostawać w wodzie.  

Kiedy przesadzać skrzydłokwiaty? 

Skrzydłokwiat może rozwijać się różnie i jest to zależne od warunków, w których żyje. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym szybciej rośnie. W sklepach ogrodniczych przeważnie kupuje się tę roślinę w 20-centymetrowej doniczce, więc kiedy korzenie zaczynają wyrastać spod doniczki, to czas najwyższy, aby skrzydłokwiat przesadzić. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, wszystko zależne jest od warunków, jednak przesadzenie skrzydłokwiatów najczęściej odbywa się na wiosnę. Dorosły skrzydłokwiat jest już bardziej krzaczasty, dlatego w miarę jego wzrostu warto zapewnić mu większą doniczkę.  

Zobacz także: Kwiaty do biura - które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Jak rozmnażać skrzydłokwiaty?  

Twój skrzydłokwiat jest już naprawdę duży? A może chcesz go poustawiać w różnych częściach domu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrzydłokwiat podzielić np. na dwie części. Wystarczy wyjąć roślinę z doniczki, otrząsnąć ją ze starej ziemi i podzielić bryłę korzeniową. Czasem możesz uzyskać więcej niż jedną część. Wszystko zależne jest od bryły.  

Wszystko wskazuje na to, że skrzydłokwiat jest warty tego, aby znaleźć miejsce w twoim domu. Nie dość, że nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, to jeszcze jest w stanie kwitnąć przez cały rok. Dodatkowo zadba o twoje zdrowie i doda ci pozytywnej energii. Więc jeśli uważasz, że nie masz ręki do pielęgnacji roślin domowych, to koniecznie sprawdź, jak poradzisz sobie ze skrzydłokwiatem.