Zamknij

Rzodkiewka - uprawa na balkonie i w ogrodzie

03.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 15:17
Kiedy sadzić rzodkiewkę?
fot. Shutterstock

Uprawa rzodkiewki jest bardzo popularna ze względu na jej odporność na przymrozki oraz łatwość w pielęgnacji. To specyficzne warzywo o charakterystycznym lekko pikantnym i goryczkowym smaku jest bardzo zdrowe i mało kaloryczne.  

Rzodkiewka to bardzo popularne warzywo bogate w wiele witamin i soli mineralnych. Posiada ciekawe walory smakowe, a uprawa rzodkiewki należy do jednej z najłatwiejszych ze wszystkich warzyw. Roślina ta nie ma wielu wymagań, a dodatkowo skutecznie opiera się przymrozkom, przez co jest idealna do wczesnowiosennego zasiewu. To właśnie z tych powodów jest czołowym przedstawicielem wszystkich nowalijek, których używasz do przygotowywania wiosennych lekkich sałatek. Jakie warzywa sadzić obok siebie i jak siać rzodkiewkę? 

Zobacz także: Czym są nowalijki i czy warto je jeść? Wszystko, co musisz wiedzieć o wiosennych warzywach

Rzodkiewka  - uprawa, stanowisko i pielęgnacja 

Uprawa rzodkiewki jest wyjątkowa, ponieważ warzywo to wykazuje bardzo krótki okres wegetacji. Oznacza to, że możesz ją zbierać i cieszyć się jej smakiem już po około pięciu tygodniach od wysiewu. Kiedy siać rzodkiewkę? Najlepiej wysiewać ją wczesną wiosną do ziemi na stanowisku słonecznym, ponieważ w miejscu zacienionym nie urośnie. Potrzebuje gleby dobrze przepuszczalnej i mało zasobnej w azot, który powoduje jej gorzknienie. Rzodkiewka nie może wydać plonu, jeśli posiejesz ją na glebie, na której uprzednio rosły rośliny kapustne.

Jakie warzywa sadzić obok siebie, jeśli chcemy uprawiać rzodkiewkę? Dobrym sąsiedztwem dla rzodkwi będzie ogórekmarchewgrochcebulaszpinak oraz sałata

Zobacz także: Kiedy siać warzywa? Terminy w zależności od sposobu wysiewu

Jak siać rzodkiewkę w ogródku? 

Uprawa rzodkiewki zaczyna się od jej posiania. Istnieją wczesne odmiany rzodkiewki, które możesz siać już od lutego do maja, a są to m.in.: ‘Fiesta’, ‘Krakowianka’ czy ‘Silesia’, odmiany późne, które możesz posiać dopiero w czerwcu, np. ‘Sopel lodu’ i ‘Warta’, a także odmiany całoroczne -Carmen’ oraz ‘Opolanka’. Jak siać rzodkiewkę? Nasiona umieść płytko w lekko zwilżonej ziemi na głębokości około jednego centymetra w odległości co najmniej osiem centymetrów od siebie, a optymalna odległość między rzędami rzodkiewki to około 20-30 cm. W przeciwnym wypadku, jeśli rzodkiewka będzie rosła zbyt blisko siebie, jej bulwy będą małe i karłowate. Podlewaj ją niezbyt intensywnie, co kilka dni, a po około trzech tygodniach uprawy przerwij część liści, dzięki czemu bulwy będą miały więcej składników odżywczych do wzrostu. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak dbać o rzodkiewkę w doniczce? 

Rzodkiewka hodowana w doniczce wymaga nieco odmiennych warunków niż w warunkach ogrodowych. Przede wszystkim musisz pamiętać, że to warzywo posiada główny korzeń, który jest stosunkowo długi, dlatego potrzebuje dość głębokiego pojemnika o wysokości minimum 20 cm. Rzodkiewka w doniczce lubi słoneczne południowe i wschodnie balkony i najlepiej sadzić ją w sąsiedztwie sałaty, cebuli czy groszku. Taka uprawa rzodkiewki da jej osłonę przed nadmiernym palącym słońcem, które może doprowadzić do zdrewnienia jej korzeni, które niekoniecznie będą zachwycały konsystencją i smakiem. 

Rzodkiewka wyrośnie najlepiej na przepuszczalnej piaszczystej ziemi z warstwą drenażu z torfu, który zapobiegnie nadmiernemu zalewaniu korzeni. Jak sadzić rzodkiewkę w doniczce? Najlepiej wysiej jej nasiona niezbyt gęsto, zachowując minimalną odległości kilka do dziesięciu centymetrów, aby miała miejsce na prawidłowy wzrost. Nasiona wysiej bezpośrednio do przygotowanych pojemników bez wcześniejszej rozsady. Jeśli chcesz cieszyć się pysznym warzywem przez cały rok, trzymaj ją w domu w miejscu z dobrym dostępem do światła i co około dwa tygodnie ponawiaj siew z użyciem odmian całorocznych. Rzodkiewka w połowie jej okresu wegetacji, czyli po około dwóch do trzech tygodni od dnia zasiewu, będzie wymagała od ciebie przerwania jej liści. Pamiętaj jednak, aby nie usunąć ich w zbyt dużej ilości, ponieważ w takim wypadku warzywo, zamiast skupić się na odżywianiu korzenia, będzie dążyło do odbudowy utraconych liści. Rzodkiewka w doniczce nie potrzebuje nawożenia. Jeśli jednak chcesz, aby rosła zdrowa i smaczna, możesz odżywić glebę nawozami mineralnymi, pamiętając, aby nie były zasobne w związki azotu. Rzodkiewka wymaga regularnego podlewania, najlepiej co dwa dni. Jeśli jednak przesadzisz z ilością wody i roślina będzie miała zbyt mokro, jej korzenie mogą zacząć gnić i chorować. Do ciekawostek należy fakt, że możesz jeść liście rzodkiewki. Jeśli wyrośnie na niej zbyt dużo liści, wykorzystaj je do sporządzenia pysznych sałatek, kanapek lub pesto.