Zamknij

Rozplenica Hameln - niebanalna ozdoba do twojego ogrodu

10.03.2021
Aktualizacja: 10.03.2021 14:57

Rozplenica Hameln to rodzaj trawy ozdobnej. Jej sztywne, szczotkowate kwiatostany stanowią niebanalną ozdobę w ogrodzie. Rozplenica pięknie wygląda zarówno sadzona pojedynczo, jak i w kompozycjach naturalistycznych, w towarzystwie krzewów czy kwiatów. 

Rozplenica Hameln to piękna roślina do ogrodu.
fot. Shutterstock

Rozplenice to jedne z najpiękniejszych traw, które zakwitają latem. Odmiana Hameln kwitnie od końca lipca do października, ozdabiając ogrody i parki. Jak ją pielęgnować? Gdzie najlepiej sadzić rozplenicę?

Zobacz także: Ścieżki w ogrodzie - jak i z czego zrobić? Pomysły i inspiracje

Rozplenica Hameln - co to za roślina? 

Rozplenica Hameln (pennisetum alopecuroides Hameln) to trawa ozdobna charakteryzująca się przepięknymi kwiatostanami. Jej kształt przypomina małą fontannę. Miękkie puszyste kłosy zaczynają pojawiać się pod koniec lipca i kwitną aż do października. Wysokość rośliny dochodzi wtedy nawet do 80 cm. 

Na początku kwitnienia kwiatostany mają kremową barwę. Po kilku tygodniach zmieniają kolor na brązowy i tak utrzymują się do późnej jesieni. Kwiatostany rozplenicy stanowią niebanalną ozdobę w ogrodzie. Nawet kiedy jesienią kępa przybiera słomiano-złote barwy pozostałości po kwiatach świetnie się prezentują. 

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Rozplenica japońska Hameln - uprawa i wymagania 

Trawa Hameln nie jest gatunkiem wymagającym. Najlepiej rośnie na przepuszczalnych, wilgotnych i żyznych glebach oraz jasnych i widnych stanowiskach. Latem w okresie suszy wymaga lekkiego nawadniania. Sadzona praktycznie w całym kraju jest mrozoodporna, jednak w przypadku młodych kęp zaleca się przysypywanie nasady kępy mieloną korą. 

Zaschnięte kępy rozplenicy japońskiej pozostawia się na zimę. Wiosną należy przyciąć je około pięć centymetrów nad ziemią, wówczas w okresie od kwietnia do maja szybko wypuszczają nowe liście. Roślina nie wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami. 

Zobacz także: Rozplenica japońska - kiedy i jak sadzić, jakie są jej odmiany?

Gdzie sadzić trawę Hameln? 

Ta niezwykła roślina najlepiej wygląda sadzona pojedynczo i w kompozycjach naturalistycznych jako akcent barwny i pokrojowy. Polecana jest do ogrodów, parków i zieleni miejskiej. Można ją sadzić również na rabatach i łączyć z wiosennymi bylinami cebulowymi - tulipanami, narcyzami czy szafirkami. Dobrze prezentuje się również w pojemnikach i nad brzegiem oczka wodnego, a także w towarzystwie krzewów kwitnących późnym latem - hortensji bukietowej, trzmieliny i budlei. 

Kwiaty rozplenicy nadają się również do suszenia i tworzenia oryginalnych suszonych kompozycji, które możesz wykorzystać w wystroju domu lub biura.