Zamknij

Rośliny cieniolubne - jakie wybrać do domu, a jakie do ogrodu?

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:46

Każda roślina potrzebuje do wzrostu określonej ilość światła. Niektóre rośliny cieniolubne potrzebują go bardzo mało, dlatego idealnie sprawdzą się na wschodnich i północnych balkonach. Dowiedz się, jakie kwiaty lubią cień w domu i jakie rośliny doniczkowe cieniolubne wybrać.

Zamiokulkas to jedna z roślin cieniolubnych.
fot. Shutterstock

Wszystkie rośliny potrzebują do przeprowadzenia procesu fotosyntezy tlenu i promieni słonecznych. Każdy gatunek roślin ma jednak różne zapotrzebowanie, nie tylko na rodzaj gleby czy ilość wody, ale także na ilość światła. Choć większość naszych roślin staramy się stawiać na parapetach i balkonach, aby mogły pięknie się rozwijać, istnieją doniczkowe rośliny cieniolubne, którym nadmiar słońca może jedynie zaszkodzić. Znajdziemy również rośliny cieniolubne do ogrodu. Jeśli posadzimy je w zbyt nasłonecznionym miejscu, możemy je nieodwracalnie uszkodzić, przez co zmarnieją i obumrą. Rośliny te doskonale nadają się do zacienionych miejsc w ogrodzie lub mieszkań, których okna wychodzą na północ i wschód. 

W tym artykule przedstawimy jak pielęgnować kwiat doniczkowy, który lubi cień i jakie są najpopularniejsze rośliny doniczkowe cieniolubne. Podpowiemy też, jakie rośliny cieniolubne do domu i ogrodu wybrać. 

Zobacz także: Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?

Jak wybrać roślinę cieniolubną i gdzie ją ustawić? 

Rośliny doniczkowe cieniolubne tak naprawdę nie istnieją. Owszem, są rośliny, którym nie służy intensywna ekspozycja na promienie słoneczne i dobrze tolerują cień, nie oznacza to jednak, że go lubią. Każda roślina kocha słońce, jednak każda potrzebuje go do wzrostu w określonej ilości. 

Jeśli chcemy wybrać rośliny domowe cieniolubne, najlepiej jeśli skupimy się na tych odmianach, które nie zakwitają. Z reguły będą to odmiany tropikalne, które pierwotnie rosły na samym dole lasów tropikalnych, gdzie miały bardzo ograniczony dostęp do światła. Dobrze, jeśli zapytamy w sklepie ogrodniczym, jakie kwiaty lubią cień w domu. Z pewnością obsługa poleci nam ciekawe rośliny cieniolubne doniczkowe, z których wybierzemy coś dla siebie. 

Rośliny doniczkowe cieniolubne w domu idealnie będą się czuły w miejscach, w których panuje półmrok, czyli z dala od słonecznych okien. Potrzebują do prawidłowego wzrostu dużo wilgotności i wysokiej temperatury. Dlatego też, jeśli chcemy ożywić i udekorować naszą łazienkę bez okna lub z małym oknem wychodzącym na wschód i północ, postawmy na cieniolubne rośliny doniczkowe. W takich warunkach rośliny doniczkowe cieniolubne będą miały ciemno i ciepło. W każdym mieszkaniu znajdzie się choć jedno pomieszczenie, w którym do pokoju wpada bardzo mała ilość światła. To właśnie w nich powinniśmy ustawić rośliny cieniolubne doniczkowe. Dodatkowo, nawet w przypadku, jeśli posiadamy pokój południowy lub wschodni, musimy zwrócić uwagę, czy nie jest on przesłonięty przez korony pobliskich drzew. W tej sytuacji i do tych pomieszczeń wstawmy rośliny balkonowe cieniolubne

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe cieniolubne 

Jakie kwiaty doniczkowe nie potrzebują światła, a raczej potrzebują go bardzo mało? Na rynku dostępnych jest wiele odmian, z których możemy wybierać rośliny doniczkowe cieniolubne. Oto lista, w której opiszemy pokrótce przykłady najpopularniejszych roślin cieniolubnych zimozielonych, które najchętniej wybieramy do domu i na balkon. 

  • Zamiokulkas 

Zamiokulkasy to rośliny doniczkowe cieniolubne, które prezentują się bardzo elegancko w równie eleganckich, kamiennych donicach. Posiadają mięsiste, średniej wielkości zimozielone liście, a ich wymagania są wręcz spartańskie. Zdecydowanie szybciej zmarnujemy je, jeśli podlejemy je zbyt dużą ilością wody. Doskonale za to znoszą suszę, dlatego jeśli nie pamiętamy o tym, że rośliny cieniolubne w domu też trzeba podlewać, Zamiokulkasy będą dla nas idealne. 

  • Filodendron 

Filodendron to zdecydowanie bardzo znany kwiat doniczkowy, który lubi cień. Jego postrzępione, błyszczące i sercowate liście wystawione na zbyt duże promienie słoneczne matowieją. Jest bardzo mało wymagający i szybko rośnie. Odpowiada mu stale wilgotna, żyzna gleba i ciepłe, lekko wilgotne powietrze. Najczęściej hodujemy go na paliku, ponieważ może osiągnąć nawet trzy metry wysokości. 

  • Monstera 

Monstera i jej odmiany to rośliny cieniolubne doniczkowe, które są niezwykle popularne w naszych domach. Mają duże, dziurkowane liście o ciemnej barwie zieleni, a ich wygląd jest popularnym motywem designerskim. Jest to roślina prosta w pielęgnacji i bardzo wytrzymała na brak słońca i ograniczony dostęp do wody, jednak lepiej, abyśmy pamiętali o podlewaniu jej od czasu do czasu. 

  • Hoja 

Hoja reprezentuje rośliny balkonowe cieniolubne, które pięknie prezentują się w postaci pędów zwisających z balkonu. Dobrze trzymać je na balkonie z ograniczonym dostępem do światła, zwłaszcza gdy niedawno ją zasadziliśmy. Posiada mięsiste, błyszczące i ostro zakończone liście. Hoja pięknie zakwita na biało lub różowo, a do tego przyjemnie pachnie. 

  • Sansewieria 

Sansewierie to rośliny cieniolubne w domu, które najlepiej sprawdzą się w biurze oraz sypialni. Były bardzo popularne w czasach PRL-u, ale i dziś chętnie stawiamy je w naszych pokojach ze względu na jej właściwości oczyszczające powietrze. Posiada długie, sztywne liście, na których w formie pasów pojawiają się zielenie, złóżcie i biele. 

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Jakie rośliny cieniolubne do ogrodu będą idealne? 

Istnieją również rośliny cieniolubne do ogrodu, które bardzo dobrze rozwijają się w tych miejscach, w których inne kwiaty nie radzą sobie i marnieją. Te rośliny nie potrzebują dużej ilości światła i świetnie czują się w zaciemnionych miejscach przy płotach, drzewach czy żywopłotach z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Najpopularniejsze rośliny cieniolubne do ogrodu 

Zanim jednak zdecydujemy się na rośliny cieniolubne w ogrodzie, musimy wiedzieć, jakie mają wymagania. Przede wszystkim rośliny ogrodowe cieniolubne wymagają lekko kwaśnej, żyznej i stale wilgotnej gleby bez wapnia. Możemy zatem podsypać ziemię kompostem czy torfem, które delikatnie ją zakwaszą i zneutralizują jej zasadowość. Rozsadzajmy je niezbyt blisko siebie, w przeciwnym wypadku mogą obumierać, przegrywając w walkę o substancje odżywcze zawarte w glebie. W okresie letnim i w czasie suszy powinniśmy podlewać je codziennie, z kolei w ciągu roku będą czerpały wodę z opadów deszczu.  

  • Funkia Hosta 

Jeśli szukany najbardziej popularnej rośliny cieniolubnej do ogrodu, to bez wątpienia będzie to funkia hostia. Posiada sporej wielkości pstre liście, a w okresie kwitnienia upiększają ją białe lub fioletowe kwiaty wyrastające na łodygach. Lubi wilgotne gleby, dlatego można ją posadzić przy oczku wodnym. Zbyt duża ilość promieni słonecznych wpływa niekorzystanie na funkie o liściach niebieskich i ciemnozielonych. 

  • Tojad mocny 

Jeśli wymieniamy rośliny cieniolubne do ogrodu, z pewnością nie może wśród nich zabraknąć tojadu mocnego. Ma on charakterystyczne, przepięknie fioletowo-niebieskie kwiaty w kształcie hełmu, a jego liście są postrzępione i długie. Kwitnie przez wiele lat i uwielbia wilgotne gleby, dlatego z powodzeniem możemy posadzić go nad oczkiem wodnym. 

  • Parzydło leśne 

Mimo niezbyt zachęcającej nazwy parzydło leśne prezentuje się wyjątkowo w cienistych ogrodach. Te rośliny cieniolubne do ogrodu posiadają pierzaste liście, które tworzą zwarte gęste kępy w kolorze zielonym. Osiągają wysokość nawet do dwóch metrów i trzeba na nie uważać, bo są trujące. W okresie kwitnienia wyrasta na nim wiele małych kwiatów w kolorze białym lub kremowym. Wymaga stale wilgotnej żyznej i próchniczej ziemi. 

  • Fuksja 

O fuksji słyszał chyba każdy miłośnik ogrodu. Te rośliny cieniolubne w ogrodzie prezentują się niebywale pięknie w postaci długich prętów, obsypanych fioletowym, różowym czy koralowym kwieciem. Należą do roślin długo kwitnących, a kwitną już od kwietnia nawet do października. Lubią miejsca lekko zacienione, ale dobrze osłonięte od wiatru. Jej liczne odmiany to rośliny balkonowe cieniolubne, które z powodzeniem możemy umieścić na stanowisku wschodnim i północnym. 

  • Różanecznik 

Różanecznik reprezentuje rośliny cieniolubne do ogrodu z rodziny rododendronów. Są to krzewy, które kwitną bardzo obficie, w przeróżnych barwach i odcieniach. Jeśli podłoże różanecznika jest suche, jego liście wiotczeją, dlatego powinniśmy podlewać go regularnie, najlepiej raz a porządnie.