Zamknij

Rosiczka - uprawa, zastosowanie i gatunki

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 12:06
Rosiczkę uprawiać  na słonecznym parapecie.
fot. Shutterstock

Rosiczka to roślina, która ma nie tylko zastosowanie dekoracyjne, ale również praktyczne, ponieważ jest to roślina owadożerna. Dlatego warto mieć ją na parapecie, bo ułatwia pozbycie się nieproszonych gości.

Rosiczka to roślina owadożerna z rodziny rosiczkowatych. Rosiczki występują na całym świecie, a najwięcej jest ich w Australii, gdzie rośnie około 100 gatunków. W Europie, w tym w Polsce, występuje tylko kilka gatunków. W swoim naturalnym środowisku rosiczki rosną w warunkach bagnistych lub w płytkiej wodzie. Rosiczki posiadają liście pułapkowe, które są wyposażone we włoski gruczołowe, wydzielające lepką ciecz, która wabi owady.  

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Uprawa rosiczki 

Rosiczka w swoim naturalnym środowisku rośnie na różnej glebie - piaszczystej, gliniastej, bagiennej czy też kamienistej. Brak ewentualnych składników odżywczych, które mogłaby pozyskać z gleby, rekompensuje sobie tym, że jest owadożerna. Owady to dla niej przede wszystkim źródło azotu. Rosiczka jako roślina domowa wymaga szczególnych warunków. W domu najlepiej uprawiać ją na słonecznym parapecie, najlepiej wschodnim lub południowym. W zacienionym miejscu nie będzie rosła tak dobrze i nie będzie wyglądała okazale. Jednak trzeba uważać na ostre słońce, ponieważ może ją poparzyć. Najlepsze podłoże do uprawy rosiczki to mieszanka torfu z piaskiem, o kwaśnym odczynie. 

Należy utrzymywać wilgotne podłoże, jednak trzeba uważać na wodę, którą jest podlewana roślina. Nie może to być woda prosto z kranu. Musi ona być miękka, a najlepiej gdyby była to deszczówka. Odpowiednia będzie też woda destylowana, a jeśli ma to być woda z kranu, to powinna być odstana. Chociaż rosiczka lubi wilgotne powietrze, nie należy jej zraszać. Rosiczki nie można też nawozić. Składniki odżywcze czerpie ona z gleby i z owadów, które łapie. Owady są dla niej wartościowym źródłem azotu. W Polsce rosiczki kwitną latem, kiedy liście są już całkiem rozwinięte. Rosiczki mają tak ulokowane kwiaty, żeby owady, które je zapylają, nie złapały się w pułapkę. Roślina nie zimuje, dlatego przez cały rok trzeba pamiętać o utrzymywaniu stałej temperatury. Rosiczka jest podatna na mszyce i szarą pleśń. 

Zobacz także: Muchołówka - kwiat czy ptak? Jak o nią dbać, jak karmić?

Rosiczka jako roślina owadożerna 

Ofiary rosiczki są wabione za pomocą słodkiej cieczy, która występuje pod postacią błyszczących kropli. Krople te przypominają rosę, stąd nazwa rośliny. Wydzielają ją włoski, rosnące na powierzchni liści. Mają one czerwonawy odcień, który sprawia, że są bardziej atrakcyjne. Kiedy owad wchodzi na liść, lepka substancja unieruchamia go, a pułapka powoli się zamyka. Cały proces trwa około trzech godzin. W tym czasie wydziela się kwas mrówkowy, który powoli rozpuszcza ciało ofiary. Uwalniane są cząsteczki białka, a następnie wydzielają się enzymy proteolityczne. Ciało owada zostaje strawione, a powstała ciecz, która zawiera dużo substancji odżywczych, zostaje wchłonięta przez roślinę. Po całkowitym strawieniu owada, liście otwierają się, a ewentualne resztki zostają rozwiane przez wiatr. Jeden liść może kilka razy pełnić rolę pułapki. Rosiczka muchołówka to pożyteczna roślina domowa, ponieważ szczególnie latem pomaga w pozbywaniu się wlatujących do mieszkania owadów. 

Zobacz także: Sposób na muchy - jak skutecznie pozbyć się much z domu?

Rosiczka okrągłolistna i inne gatunki 

Jakie są popularne gatunki rosiczki? 

  • Rosiczka okrągłolistna - rośnie dziko w całej Europie, a także w Ameryce Północnej i Azji. Ta rosiczka w Polsce często występuje na torfowiskach. Nazywana jest potocznie rosą słoneczną. Jest to drobna roślina wieloletnia, która osiąga maksymalnie 20 cm wysokości. Ma czerwonawe liście i niepozorne białe kwiaty, które zakwitają w lipcu i sierpniu. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Tworzy mieszańce z rosiczką pośrednią i długolistną.  
  • Rosiczka przylądkowa - rośnie dziko w RPA, w okolicy Przylądka Dobrej Nadziei, stąd też jej nazwa. Dorasta do 30 cm i tworzy przyziemną rozetę. Kwiaty mają purpurową lub białą barwę. Kwiaty są samopylne. W Polsce ta rosiczka uprawiana jest jako roślina pokojowa. Można ją rozmnażać przez podział, sadzonki korzeniowe lub nasiona. 
  • Rosiczka Alicji - pochodzi z południowej Afryki i dorasta do 40 cm wysokości. Kiedy ma wystarczającą ilość światła, włoski na liściach przybierają czerwoną barwę. Kwiaty mają barwę różową. Jest uprawiana jako rosiczka domowa. 
  • Rosiczka długolistna - rośnie dziko w Azji, Europie i Ameryce Północnej, a w Polsce występuje rzadko. Jest samopylna, kwitnie od czerwca do sierpnia, a kwiaty mają białą barwę. 
  • Rosiczka pośrednia - rośnie w Europie i obu Amerykach. W Polsce jest spotykana przede wszystkim na niżu. 
  • Rosiczka dwudzielna - występuje w Australii i Nowej Zelandii. Ma dwudzielne liście w kształcie litery Y. Jest łatwa w uprawie, a zimą przechodzi w okres spoczynku, gubiąc wszystkie liście.