Zamknij

Przesadzanie piwonii - jak i kiedy to robić?

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 11:58

Twoje piwonie kwitną słabiej? To sygnał, że będzie konieczne ich przesadzanie. Gdy kwiaty rosną w jednym miejscu ponad dziesięć lat, wymagają zmiany lokalizacji. Przeniesienie bylin poprawi ich kwitnienie, a także umożliwi rozmnażanie roślin. Dowiedz się jak, gdzie i kiedy przesadzać piwonie? 

Piwonie lepiej jest przesadzać jesienią.
fot. Shutterstock

Choć samo przesadzanie piwonii wymaga odrobiny wiedzy i cierpliwości, to na korzyść tych kwiatów przemawia ich nietuzinkowa uroda, długowieczność i dość łatwa uprawa. Poza tym moda na te ozdobne byliny powraca! Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy i jak przesadzić piwonie, by zachwycały swoją niepospolitą urodą. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Co trzeba wiedzieć o piwoniach? 

Przesadzanie piwonii to prawdziwy rytuał. By go dobrze przeprowadzić, musisz bliżej poznać te kwiaty. Czy wiesz, że piwonie to jedne z najstarszych roślin ozdobnych? Uprawiane były w chińskich ogrodach już przed trzema tysiącami lat. Piwonie mają niezwykle piękne kwiatostany: pojedyncze, półpełne lub pełne. Występują w wielu kolorach - od białego po pomarańczowy, różowy i głęboką czerwień. Niespotykanej urody są również ciemnozielone i błyszczące liście, które niekiedy dodatkowo mają odcień fioletowy lub purpurowy. Liczba odmian nie jest znana. Szacuje się, że przekracza 10 tysięcy. Piwonie mogą być bylinami, półkrzewami lub krzewami. Najpopularniejsze są byliny: 

  • piwonia chińska (Paeonia lactiflora),  
  • piwonia lekarska (Paeonia officinalis),  
  • kolekcjonerskie gatunki botaniczne, np. piwonia odmienna (Paeonia anomala).  

Piwonie kwitną w maju i czerwcu. Natomiast po zakończeniu sezonu wegetacyjnego zamiera część nadziemna. W kolejnym sezonie kwiaty rozkwitają z pąków odnawiających znajdujących się na wieloletnich nasadach pędów, które kryją się pod ziemią. 

Zobacz także: Piwonia drzewiasta - jak wygląda, jakie są jej rodzaje? Uprawa piwonii

Kiedy przesadzać piwonie? 

Musisz wiedzieć, że piwonie bardzo źle znoszą przesadzanie. Potrzeba niekiedy dwóch lub trzech sezonów, by odbudowała się karpa. Po samym przesadzeniu piwonia może nawet nie zakwitnąć. To jednak częste i normalne zjawisko. Uzbrój się więc w cierpliwość. 

Kiedy przesadzić piwonie? Najlepiej będzie, gdy zmiana miejsca odbędzie się na przełomie sierpnia i września, a nawet do końca września. Jednak nie warto zwlekać z terminem. Zbyt późne przesadzanie piwonii może narazić rośliny na przemarzanie w zimie

Pamiętaj, przesadzanie piwonii wiosną nie jest wskazane. Mocno uszkodzony system korzeniowy nie jest dobry dla rośliny, którą czeka intensywny okres wzrostu i kwitnienia! Lepszy jest jesienny termin przesadzania piwonii

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jak przesadzić piwonie? Krok po kroku 

  1. Przed przesadzaniem kwiatów obetnij wszystkie liście piwonii na wysokości około 5-10 cm. Nie uszkodzisz wtedy pąków, które znajdują się u podstawy.  
  2. Następnie dookoła rośliny - w odległości około 15-20 cm - wbij zdecydowanie i głęboko widły. Podważ nimi ziemię i staraj się wyciągnąć karpę w taki sposób, by jak najmniej ją uszkodzić. Delikatnie otrząśnij ziemię. Korzenie muszą być dobrze widoczne. 
  3. Teraz ostrym nożem podziel karpę. Każda z części musi mieć kilka korzeni i pąków. Usuń zeschnięte, zgniłe i chore fragmenty. Miejsca cięcia zabezpiecz maścią z fungicydem.  
  4. Wybierz dla kwiatów słoneczne miejsce. Przekop glebę na głębokość 20 cm. Szerokość dołka musi być dwa razy większa od samej karpy. Karpę umieść w dołku. Część znajdująca się między korzeniami a nasadą liści powinna znaleźć się 4 cm pod poziomem gleby. Dołek wypełnij ziemią. Powinna być lekka, przepuszczalna i bogata w materię organiczną. Podlej piwonie. Gdy ziemia mocno „usiądzie”, dosyp ją. 

Przesadzanie piwonii zakończone!