Zamknij

Przesadzanie kwiatów doniczkowych krok po kroku. Kiedy i jak to robić?

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 20:52
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
fot. Shutterstock

Większość z nas w domu ma kwiaty doniczkowe. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest ich przesadzanie. Zmienia się wtedy podłoże oraz doniczkę na większą. Zazwyczaj kwiaty przesadza się wiosną. Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i nie popełniać błędów?

Przesadzanie kwiatów nie jest skomplikowaną czynnością, ale warto sobie na ten temat usystematyzować wiedzę. Z poniższego artykułu dowiesz się jak przesadzać kwiaty, które masz w domu, a także kiedy to robić. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowych 

Zastanawiasz się, kiedy zacząć przesadzanie kwiatów? Istnieje kilka ważnych zasad, którymi musisz się kierować:  

  • korzenie wyrastające ponad krawędź donicy lub z otworów na jej dnie,  
  • brak nowych pędów wiosną, 
  • utrata liści lub ich żółknięcie,  
  • brak kwitnienia,  
  • gorszy wygląd całej rośliny.  

Przesadzanie powinno się odbywać raz do roku lub co dwa lata, od lutego do kwietnia - czyli wtedy, gdy rośliny nie kwitną. Dotyczy to szybko rosnących roślin i tych, które w dużej ilości zużywają składniki odżywcze z podłoża np. na obfite kwitnienie. Natomiast bardzo dużym okazom wiosną wymienia się wierzchnią warstwę ziemi w donicy. Czy przesadzać kwiaty po zakupie? Tak, i to od razu, ze względu na słabej jakości podłoże. 

Zobacz także: Drabina na kwiaty - jak zrobić oryginalny kwietnik?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych - wybór miejsca i doniczek 

Przesadzanie kwiatów to bałagan w domu. By go zminimalizować, kup płachtę foliową lub rozłóż stare gazety na blacie stołu kuchennego lub podłodze. Ponadto musisz mieć świeżą ziemię dla roślin doniczkowych, a także keramzyt, żwir, piasek i torf. Przyda się fartuch, rękawice, ostre nożyce, nóż i donice. 

Gdy przesadzanie kwiatów domowych jest konieczne, wybierz donicę z otworami na dnie. Musi być o rozmiar lub dwa większa od starej. Małym roślinom wystarczy średnica większa o dwa lub trzy centymetry, dużym od pięciu do dziesięciu centymetrów. 

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Jak przesadzać kwiaty? Wybierz ziemię

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego podłoża. Możesz je przygotować samodzielnie, biorąc pod uwagę wymagania roślin lub kupić gotowe mieszanki dla konkretnych grup kwiatów. 

Jaka ziemia do sansewierii, sukulentów i kaktusów? Te rośliny najlepiej czują się w mocno przepuszczalnej glebie z dużą zawartością keramzytu, żwiru i piasku. Juki i palmy wolą mieszankę torfu i piasku. Paprocie, dieffenbachie, peperomie, anturium, draceny czy trzykrotki podłoże lekko kwaśne z ziemi próchniczej i torfu. Gliniaste podłoże sprawdzi się u kalanchoe. 

Zobacz także: Trujące kwiaty - na jakie gatunki trzeba uważać?

Podlewanie, wyjęcie ze starej donicy i przegląd korzeni 

Na kilka godzin przed przesadzeniem kwiatów doniczkowych obficie je podlej. Dzięki namoczeniu wyjęcie bryły korzeniowej ze starej donicy oraz rozplątanie korzeni będzie łatwiejsze. 

Jak wyjąć roślinę z donicy? Spróbuj delikatnie przechylić donicę i wysunąć kwiat. Gdy jest „zaklinowana”, możesz nożem rozluźnić glebę. Zrobisz to dookoła brzegu donicy. Wystające z otworów korzenie możesz delikatnie wysunąć lub uciąć.  

Po wyjęciu z donicy oczyść bryłę korzeniową z ziemi, korzenie rozluźnij i rozplącza wyschnięte, połamane czy przegniłe korzonki usuń ostrym nożem lub nożyczkami. Podcięcie korzeni pobudzi roślinę do wzrostu.  

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Przesadzanie kwiatów domowych i ich rozmnażanie  

Podczas wiosennego przesadzania kwiatów doniczkowych można podzielić starsze rośliny na mniejsze sadzonki. Musisz wyodrębnić odrosty korzeniowe lub pobrać sadzonki szczytowe do ukorzeniania. 

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Ukorzenione sadzonki można posadzić w donicy. Ucięte szczepki należy ukorzenić w wodzie lub zastosować specjalny ukorzeniacz do roślin przed włożeniem ich do gleby. Wiosenne porządki to czas na przycinanie roślin i obrywanie pędów wierzchołkowych roślin, które łatwo się rozgałęziają. W ten sposób kwiaty zagęścisz i ukształtujesz w wybraną formę. Takie działanie lubią np. trzykrotki, zroślichy i fikusy benjamina. 

Przesadzanie kwiatów domowych - drenaż i sadzenie 

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe? Dno doniczki na dwa lub trzy centymetry wysyp warstwą drenażową, która zapobiega zaleganiu wody przy korzeniach rośliny. Drenaż zrobisz z keramzytu ogrodniczego. Możesz wykorzystać do tego np.: 

  • pokruszone cegły, 
  • gruby żwir, 
  • kamienie. 

Na tę warstwę wysyp odrobinę podłoża dla konkretnej rośliny. Przymierz kwiat - posadzisz go na takiej samej wysokości jak w poprzedniej donicy. Pamiętaj, że korzenie muszą być skierowane w dół. Dosyp ziemię dookoła bryły korzeniowej, obok łodygi lub głównego pędu na około dwa centymetry poniżej górnej krawędzi donicy. Wierzchnią warstwę ziemi dociśnij, ale nie za mocno. 

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

Podlewanie i wybór miejsca 

Czy podlewać kwiaty po przesadzeniu? Rośliny świeżo przesadzone należy zawsze podlać - mniej lub bardziej obficie, zależy to od ich wymagań. Możesz też oczyścić liście z kurzu czy drobinek ziemi. Zrób to przy pomocy zwilżonej ściereczki. Każdy listek umyj osobno. 

Rośliny można też wymyć pod prysznicem. Kwiaty ustaw obok siebie i zlej delikatnym strumieniem letniej wody. Polewaj przez maksymalnie dwie minuty. Nadmiar wody należy wylać. Kiedy kwiaty wyschną, ustaw je w miejscach docelowych. 

Pamiętaj, że bezpośrednio po przesadzeniu i w pierwszych tygodniach musisz chronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dotyczy to nawet roślin światłolubnych. Kwiaty trzeba bowiem zaaklimatyzować. Są osłabione i bardziej podatne na poparzenia liści i żółknięcie. Pierwsze nawożenie roślin wykonaj po około dwóch lub trzech tygodniach i ciesz się wspaniałymi kwiatami doniczkowymi.