Zamknij

Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

14.02.2021
Aktualizacja: 14.02.2021 13:51

Aby stworzyć własną zieloną przestrzeń, nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem. Wystarczy dobry pomysł na ogródek, wybór odpowiednich do miejsca i naszych możliwości roślin oraz zapał do pracy.

Jak urządzić przydomowy ogródek? Pomysł to klucz do sukcesu
fot. Shutterstock

Ogródek - warzywny, ziołowy, przydomowy z kolorowymi rabatami lub porośnięty zielonymi krzewami to dla jednych idealny sposób na relaks, dla innych źródło zdrowych produktów, a dla niektórych wizytówka posesji. Bez względu na to, jakie powody kierują nami podczas jego urządzania, warto pamiętać, że pomysł na aranżację przestrzeni jest najważniejszy. Dowiedz się jak urządzić ogród przed domem, a jak zagospodarować mały ogródek. Ogród warzywny, a może ziołowy? Oto garść inspiracji.

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Pomysł na ogródek przed domem

Pomysł na ogródek przydomowy często rodzi się już w chwili powstawania projektu samego domu. Nic w tym dziwnego. Ogród powinien bowiem dopełniać charakter budynku, być spójny z jego stylem i harmonijnie się z nim komponować. Najważniejszy jest zatem wybór odpowiednich roślin. Jak zrobić ogródek przed domem? Jeśli planujemy stworzyć ogródek dopasowany do nowoczesnego domu, warto zachować powściągliwość w nasadzeniach. Nowoczesny styl to obecnie minimalizm, uporządkowanie i oszczędność formy. Zrezygnuj zatem z kolorowych rabat, rozległych trawników i delikatnych jednorocznych nasadzeń. Jeśli szukasz pomysłu na przydomowy ogródek w stylu rustykalnym, zdecydowanie nie musisz ograniczać się w wyborze roślin. Ogrody w starym stylu to niezwykle bogate w roślinność, kolorowe kwiaty i nieoczywiste dodatki przestrzenie.

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Pomysł na ogródek na tarasie lub balkonie

Nie każdy jednak ma możliwość aranżacji dużej przestrzeni. Czy można urządzić efektowny ogródek przy bloku? Jak stworzyć namiastkę ogrodu na tarasie lub balkonie? Aranżacja zielonej przestrzeni przed blokiem rządzi się swoimi prawami. Ponieważ jest to na ogół niewielki obszar, warto zrezygnować z drzew i nasadzeń, które mogą w niedalekiej przyszłości zacieniać okna lub zaśmiecać liśćmi. Dobrze sprawdzą się pojedyncze iglaste krzewy i karłowate drzewka. Postaw na wytrzymałe i dobrze przystosowujące się do warunków rośliny. Mimo że ma być to namiastka prywatnego ogrodu, pamiętaj, że jest to przestrzeń wspólna. Nie warto zatem wybierać przesadnie drogich gatunków. Tanim kosztem można urządzić naprawdę atrakcyjny ogródek przed blokiem.

Balkony i tarasy pięknie przyozdobić można roślinami doniczkowymi. Tu ogranicza cię jedynie powierzchnia oraz to jak dużo czasu planujesz poświęcać pielęgnacji swojego ogródka. W doniczkach posadzić możesz krzewy czy zimozielone iglaki. Idealną ozdobą tarasu są sezonowe kwiaty, a także pachnące zioła.

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

Pomysł na ogródek działkowy

Jeśli szukasz pomysłu na ogródek działkowy, punktem wyjścia jest to, jaki ma mieć on charakter i jak często odwiedzasz działkę. Jak urządzić ogródek działkowy? Jeśli planujesz zagospodarować ogródek działkowy, który odwiedzasz sporadycznie, koniecznie postaw na łatwe w uprawie, niewymagające zbyt dużej pielęgnacji rośliny. Odwiedzając działkę raz na miesiąc, nie będziesz mógł bowiem regularnie podlewać kwitnących kwiatów i przycinać krzewów. Jeśli jednak działka zastępuje ci dom w okresie wiosenno-letnim, śmiało aranżuj przestrzeń.

Zobacz także: Nawóz do pomidorów - czym i jak podlewać warzywa

Pomysł na ogródek warzywny

Uprawa ogródków warzywnych stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Dla wielu jest to sposób na naturalne i ekologiczne produkty w kuchni. Dla innych to z kolei doskonała metoda na spędzenie czasu z dziećmi i okazja, by pokazać im świat. Wspólne rozsiewanie warzyw, podlewanie, obserwowanie dojrzewających owoców na krzewach i pędach, a później ich zrywanie i zjadanie to dla dziecka nie lada atrakcja. Często to także sposób na warzywnego niejadka. By stworzyć ogródek pełen witamin, nie potrzeba wbrew pozorom ogromnej przestrzeni. Pomysłów na mały ogródek warzywny, także na balkonie czy tarasie, jest całe mnóstwo.

Jak urządzić mały ogródek?

Warzyw nie trzeba uprawiać na grządkach. Idealnym rozwiązaniem są różnego rodzaju donice, pojemniki i kosze. Dodatkowo mogą one stanowić dekorację balkonu lub tarasu. Warto pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu piętrowych konstrukcji czy bambusowych tyczek. Dużą popularnością cieszą się już od kilku lat ogródki warzywne z palet. Ograniczeniem jest w zasadzie jedynie wyobraźnia.

Jakie warzywa wybrać?

Kiedy już określisz, w czym urządzić swój ogródek, musisz wybrać warzywa, które zamierzasz uprawiać. Warto na początku wybrać takie, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Rzodkiewka, sałata, dynia, czy fasolka szparagowa z pewnością są dużo mniej kapryśne niż pomidor. Jeśli jednak kluczem do wyboru nie będzie pielęgnacja, ale to jakie warzywa chcesz zjadać z własnej uprawy, wówczas musisz zapoznać się z kilkoma zasadami.

  1. Gleba na warzywniak, czy to ogrodzie, czy w doniczkach, musi być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej, aby była to gleba próchnicza. Sprawdź też jej odczyn pH.
  2. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby, w której zamierzasz uprawiać warzywa. Spulchnienie i nawiezienie odpowiednimi, najlepiej naturalnymi nawozami, to absolutna podstawa.
  3. Czas wysiewu. Aby cieszyć się plonami, warzywa należy wysiewać w odpowiednim czasie, rozpoczynając już od marca. Jeśli nie chcesz zaczynać uprawy bardzo wcześnie lub spóźnisz się z wysiewem nasion, pamiętaj, że na rynku dostępne są gotowe rozsady. Te należy wsadzić znacznie później, nawet pod koniec maja lub w czerwcu.

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Pomysły na ogródek ziołowy

Dobrze dobrane zioła wzbogacą smak każdej potrawy. Czemu nie dodawać takich, które wyhodujesz we własnym ogródku? Najlepszą porą roku na sadzenie lub sianie ziół jest wiosna. Zioła nie są wymagające w uprawie. Można sadzić je w pojedynczych doniczkach, a także w większych pojemnikach, tworząc dekoracyjne kompozycje. Do urządzenia ziołowego ogródka można wykorzystać niemal wszystko. Zioła pięknie komponują się z drewnem - regał z palety, odnowiona stara półka na książki, a nawet rustykalne biurko będą idealnym uzupełnieniem zielonej uprawy. Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, tarasem lub balkonem, wykorzystaj drewniane skrzynki lub koszyczki, które z łatwością umieścisz na parapecie lub przymocujesz do balustrady.

Zobacz także: Werbena - odmiany, właściwości, zastosowanie

Miniszklarnia domowa

Kolejny pomysł na ogródek ziołowy to miniszklarnia w domu. Zapewnia ona optymalne warunki do uprawy ziół, a dzięki swojemu wyglądowi będzie dodatkową dekoracją kuchni. Jej atutem jest to, że pomaga w uprawie ziół przez cały rok. Latem można ją także przenieść na zewnątrz. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w miniszklarnię lub jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, zioła możesz z powodzeniem uprawiać w mieszkaniu. Doniczki możesz zastąpić oryginalnymi filiżankami lub miseczkami, a jeśli cierpisz na brak miejsca w kuchni, możesz zamontować na ścianie reling, który wypełnisz doniczkami z ziołami. Taka zielona ściana z pewnością doda uroku każdej kuchni.