Zamknij

Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

11.02.2021
Aktualizacja: 11.02.2021 09:29

Balkon, na którym rosną piękne kwiaty, daje nam namiastkę ogrodu w mieście. Pelargonie to rośliny, które królują na tarasach. Kiedy je sadzić, jak o nie dbać i jak pobudzić pelargonie do kwitnienia? Podpowiadamy!

Pelargonie to niezwykle popularne kwiaty
fot. Shutterstock

Są najczęściej wybieranymi kwiatami do przydomowej uprawy, zdobią parapety w mieście i wiejskie rabaty. Pelargonie występują w wielu odmianach, które można ze sobą łączyć. Odpowiednia pielęgnacja, wiedza na temat zapobiegania chorobom i szkodnikom, szczegółowe wytyczne odnośnie nawożenia, podlewania i pielęgnacji, pomogą stworzyć piękne otoczenie, które obfituje w bujne kwiaty.

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Pelargonie - królowe balkonów

Pelargonie to kwiaty, które idealnie spisują się, zdobiąc balkony i tarasy przez cały sezon letni, od maja aż do przymrozków. Są chętnie wybierane ze względu na dużą tolerancję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pogoda w Polsce bywa kapryśna, a te dzielne kwiatki radzą sobie podczas suszy i dużych opadów. Występują w wielu odmianach i kolorach, takich jak okazała pelargonia angielska, dzięki czemu można stworzyć oryginalne i ciekawe kompozycje i w ten sposób wyróżnić swój balkon na tle sąsiednich. Już w połowie kwietnia można je kupić w sklepach i centrach ogrodniczych, wybierając spośród szerokiego asortymentu poszczególnych rodzajów. Podczas nabywania roślin w takiej formie, należy zwrócić uwagę na dobrze rozwinięty system korzeniowy, zdrowe liście i brak szkodników.

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Kiedy i jak sadzić pelargonie?

Jeśli ktoś nie chce kupować kwiatów, może wyhodować je sam od początku, co wiąże się ze znacznie większą satysfakcją. Kiedy sadzić pelargonie? Prace ogrodnicze rozpoczyna się w połowie maja, by mieć pewność, że wiosenne przymrozki nie wyrządzą szkód naszym podopiecznym.

Pierwszą podstawową kwestią, od której należy rozpocząć przygodę z sadzeniem pelargonii na balkonie, jest wybór odpowiednich doniczek. Nie mogą być za małe. Pojemniki na pojedyncze sztuki powinny mieścić około dwa litry. W podłużnych korytkach odstęp między roślinami musi wynosić 20 cm.

Jaka ziemia do pelargonii?

Następną istotną sprawą jest to, jaką ziemię do pelargonii wybrać, by zapewnić jej optymalne warunki rozwoju. Dobrze sprawdza się mieszanka ogrodowa przeznaczona do roślin kwitnących, o pH od sześciu do siedmiu - można nabyć gotową kompozycję z dodatkiem perlitu i keramzytu. Donice powinny być wykonane z naturalnych materiałów, dzięki czemu korzenie nie będą się w nich zaparzały. Muszą mieć również na spodzie otwory przepuszczające nadmiar wody. Warto również zadbać o warstwę drenażową. Do jej przygotowania wystarczy ułożenie na dole naczynia warstwy żwiru, kamyczków lub potłuczonej, starej ceramiki.

Sadzonki pelargonii znajdujące się w małych sklepowych pojemniczkach, podlewamy wodą, co ułatwi ich wyciągnięcie. Rozluźniamy bryły korzeniowe. Ma to na celu pobudzenie pelargonii do wzrostu. Następnie wkładamy je dość płytko w ziemię, dociskamy i obsypujemy podłożem, ale tak, by nie zakryć serca rośliny, z którego wyrastają liście. Do rozmnażania kwiatów mogą również posłużyć nasiona pelargonii - choć proces wyrastania po wysiewie trwa dłużej, bo aż do sześciu miesięcy, to kwiaty są bardziej zwarte, odpone na choroby i czynniki zewnętrzne.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Jak dbać o pelargonie?

Dbanie o pelargonie nie jest skomplikowane - to nie są wymagające rośliny. Warto jednak stworzyć im najdogodniejsze warunki, by obficie kwitły, ciesząc nasze oczy. Zatem co robić, aby pelargonie obficie kwitły? Dobrze jest umieścić je w nasłonecznionym miejscu. Półcień również będzie odpowiedni, ale całkowicie zacienione miejsca nie sprzyjają tym roślinom. Szczególnie wrażliwe w tej kwestii są pelargonie angielskie, znacznie delikatniejsze od innych odmian. Gorzej znoszą zimno i brak regularnego podlewania. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachwycają swoimi wielkimi, bo prawie pięciocentymetrowymi, kwiatami.

 • Hartowanie

Niezależnie od tego, czy rośliny kupimy w sklepach ogrodniczych, czy sami zdecydujemy się wyhodować kwiaty od sadzonek, przed wystawieniem ich na dwór trzeba pamiętać o hartowaniu. Przyzwyczajone do stabilnych warunków i pokojowej temperatury, pozostawione na dzień i noc pelargonie na balkonie, gdzie temperatura jest zmienna, mogłoby szybko zwiędnąć, zostać spalone przez słońce lub zacząć gnić.

Stopniowe przygotowanie trwa 10 dni, podczas których roślinki wystawia się na zewnątrz i zostawia w zacienionym i osłoniętym od słońca miejscu. Każdego dnia zwiększa się o godzinę czas hartowania i nasłonecznienia. Po takim procesie kwiaty są przygotowane do pozostawienia na tarasie.

 • Podlewanie

Jak podlewać pelargonie? Biorąc pod uwagę częstość, to jeśli jest gorąco, to nawet dwa razy dziennie należy obficie przelać przez nie wodę, by przeciekała przez otwory doniczki. Najlepiej robić to wczesnym rankiem i wieczorem, gdy słońce nie jest już tak ostre i nie ma ryzyka spalenia roślin. Do tego celu trzeba użyć odstanej wody. Jeśli nie można odpowiednio zadbać o nawadnianie pelargonii z powodu krótkiego wyjazdu lub pobytu poza domem, warto zaopatrzyć się w hydrożel, który umieszcza się wokół korzeni. Jeden gram zastępuje 250 ml wody. Wilgoć stopniowo się uwalnia, gdy ziemia się przesusza.

 • Nawożenie

Pielęgnując pelargonie na balkon, trzeba też wiedzieć, że to kwiaty, które lubią być nawożone. Co któreś podlewanie warto dolać do wody płynny nawóz. W centrach i sklepach ogrodniczych dostępne są odpowiednie kompozycje odżywcze o specjalnie wyselekcjonowanych substancjach mineralnych dla poszczególnych gatunków kwiatów. Można też kupić odżywkę granulowaną lub w formie pałeczek.

 • Zimowanie

Wraz z końcem sezonu nie musi kończyć się żywot pelargonii. Warto dowiedzieć się jak przezimować pelargonie, dzięki czemu będzie można je zatrzymać do następnego sezonu, by znów obficie kwitły. Wrażliwe na mróz rośliny nie przetrwają zimy na balkonie. Zatem jak przechowywać pelargonie? Przed pierwszymi przymrozkami, które mają miejsce zazwyczaj już w październiku, należy ulokować je w pomieszczeniu. Optymalna temperatura zależy od ich rodzaju, np. pelargonia angielska wymaga 10-12 stopni Celsjusza, a pelargonia bluszczolistna i rabatowa 8-10 stopni. Miejsce przechowywania kwiatów nie może być nasłonecznione, ale musi być jasne. Nie powinny być trzymane w ciemnych piwnicach, strychach czy garażach. W tym okresie wstrzymujemy nawożenie. Podlewanie odbywa się raz na dwa tygodnie. Ziemia może być sucha, ale nie można dopuścić do przesuszenia korzeni i pędów, trzeba je kontrolować. W okresie zimowania rośliny są osłabione, dlatego przygotowując je do tego procesu, należy zadbać, by były w jak najlepszej formie. Jak przyciąć pelargonie? Pelargonia rabatowa musi mieć przycięte pędy do 1/3 wysokości, a pelargonia kaskadowa i bluszczolistna do 2/3. Z łodyżek należy usunąć wszystkie kwiaty, a także trzeba wyciąć obumarłe pędy oraz zżółkłe i chore liście.

Zobacz także: Rośliny antysmogowe ozdobią twój dom i skutecznie oczyszczą powietrze. Sprawdź, w które warto zainwestować

Pelargonie - odmiany

Pelargonie występują w kilku odmianach, które mają różne zastosowania. Hodowcy stworzyli z nich też krzyżówki - hybrydy - by wykorzystać walory poszczególnych typów. Najpopularniejsze odmiany:

 • Pelargonie angielskie

Zwane też wielkokwiatowymi. Są efektowne, charakteryzują się okazałymi kwiatami, które pięknie się komponują z barwnymi liśćmi. Mają rozgałęzione łodygi i są dość obszerne. Nawet pojedyncze okazy wyglądają okazale, dlatego można je umieszczać na małych balkonach, gdzie z pewnością stworzą piękny wystrój. Są bardziej wymagające od innych grup - wymagają osłoniętego miejsca.

 • Pelargonie bluszczolistne (pelargonia peltatum)

Inna ich nazwa to pelargonia zwisająca lub pelargonia wisząca. Jak nazwa wskazuje, nadają się do wiszących skrzynek i donic, z których wypuszczają swoje okazałe pędy nawet na 150 cm. Najbardziej popularne są te o czerwonych kwiatach, ale dostępne są też w innych barwach: od białego przez róże, pomarańcze po ciemne bordo. Ciemne, lśniące, woskowane liście wyglądają niemal jak sztuczne i zachwycają swoją urodą. Projektując kwietnik z pojemników na różnych wysokościach, można osiągnąć efekt kaskadowy, co niezwykle cieszy oko.

 • Pelargonie rabatowe (pelargonia zonale)

Pelargonia rabatowa zwana jest też pasiastą ze względu na wygląd wzorów na górnej części blaszki liści. Ich pędy są mocno rozgałęzione, a same rośliny odznaczają się mocno wzniesionym pokrojem. Inna nazwa tych kwiatów to ogrodowe, ponieważ są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i często wykorzystuje się je w aranżacji ogrodów. Mogą być sadzone samodzielnie, w większych różnokolorowych grupach lub w kompozycjach z innymi kwiatami.

 • Pelargonia pachnąca

Jest nazywana potocznie anginką. Szczególnie ceniony jest jej przyjemny, cytrynowo-różany zapach, który odstrasza owady, szczególnie komary. Kwitnie od czerwca do września białymi, różowymi lub purpurowymi kwiatami. Jest mniej dorodna od innych pelargonii, łatwa w uprawie i niewymagająca specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy jej uniwersalne podłoże, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i regularne podlewanie.

 • Pelargonia afrykańska

Jak nazwa wskazuje, wywodzi się z rejonów Afryki. Znana jest głównie dzięki właściwościom wspierającym leczenie układu oddechowego w czasie przeziębienia. Wykorzystywana raczej jako roślina o zastosowaniu medycznym, a nie ozdobnym, choć jej walory estetyczne nie są mniejsze niż np. pelargonii rabatowej. Jest niewielkiego rozmiaru, otoczona kępami sercowatych lub okrągłych karbowanych liści. Na długich pędach wyrastają fioletowe kwiaty o kształcie lejków. Odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć cały rok.

 • Pelargonia calliope

Calliope to mieszaniec międzygatunkowy, zaliczany do hybryd pelargonii rabatowej. Może występować również w formie zwisającej. Jest jednoroczna. Wykształca pędy sięgające około 50 cm. Wymaga żyznej gleby, która jest położona na warstwie drenażu. Wymaga regularnego podlewania, choć jest odporna na lekkie przesuszenia. W ostatnich tygodniach maja powinno rozpocząć się wzmacnianie nawozem z potasem, dzięki temu będzie bujnie rosnąć.

Zobacz także: Las w słoiku - jak go zrobić krok po kroku?

Choroby pelargonii - jak im zapobiegać i jak zwalczać?

Zastanawiając się nad tym, jak pielęgnować pelargonie, żeby nie chorowały, warto przyjrzeć się najpowszechniejszym problemom tych roślin:

 • korkowatość liści - od zbyt zimnej wody,
 • zgnilizna podstaw pędu - pojawienie się grzybów przez zbyt duże nawadnianie,
 • alternarioza - wystąpienie plam na liściach przez zbyt obfite podlewanie i za niską temperaturę podłoża,
 • werticilioza - zahamowanie wzrostu, żółknięcie i obumieranie, by zapobiec, należy podlewać rośliny wodą o letniej temperaturze,
 • zaraza bakteryjna spowodowana zbyt dużą wilgotności i złą temperaturą - jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie zainfekowanych kwiatów i odkażanie skrzynek.

Co na mszyce?

Często zastanawiamy się też, co będzie najbardziej skuteczne na mszyce, co nie zaburzy kwitnienia roślin. Na rynku ogrodniczym dostępne są specjalnie przygotowane preparaty, które pomagają zwalczać szkodniki. W kwestii wyboru odpowiedniego specyfiku warto zasięgnąć informacji u ogrodnika lub wykwalifikowanego pracownika centrum ogrodniczego.