Zamknij

Rozmnażanie pelargonii krok po kroku

03.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 15:25

Rozmnażanie pelargonii jest bardzo łatwe i przede wszystkim niesamowicie opłacalne. Każdego roku od połowy maja do późnej jesieni te piękne kwiaty zdobią wiele tarasów, balkonów i okien.  By cieszyć się ich widokiem, nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na sadzonki, ponieważ kwiaty te bardzo łatwo się rozmnaża. Jak rozmnożyć pelargonię?

Jak rozmnażać pelargonie?
fot. Shutterstock

Pelargonia do szczęścia potrzebuje w zasadzie odrobiny ciepła, słońca, wody i nawozu do roślin kwitnących. To cała tajemnica uprawy tych kwiatów. A jak wygląda rozmnażanie pelargonii? Wystarczy pozyskać szczepki. Jak zrobić sadzonki samodzielnie? Najprościej ze swoich zeszłorocznych, przezimowanych kwiatów lub od kogoś, kto pelargonie ma. Aby pobudzić rośliny do życia i rozkrzewienia na wiosnę, po prostu urywa się ich części, a to są twoje szczepki, które musisz ukorzenić. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak rozmnażać pelargonie. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Kiedy pobrać sadzonki? 

Rozmnażanie pelargonii najlepiej zacząć od połowy lutego, a termin końcowy to połowa marca. Jeśli przegapisz ten okres, kolejny będzie dopiero we wrześniu. Ale wtedy będzie trzeba zapewnić kwiatom chłodne i jasne miejsce, by mogły spokojnie przezimować. Pamiętaj, że sadzonki ukorzeniają się w ciągu dwóch do trzech tygodni.  

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Jak zrobić sadzonki pelargonii? 

Przezimowana pelargonia powinna do lutego wykształcić kilka odrostów. To z nich utnij ostrym nożem od pięciu do dziesięciu centymetrów przyrostu wierzchołkowego lub pędu środkowego. Postaraj się, by były zielone. Oberwij zbędne liście. Pamiętaj jednak, że pędy środkowe ukorzeniają się gorzej niż wierzchołkowe.  

Zobacz także: Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze odmiany

Jak ukorzeniać sadzonki pelargonii? 

Aby ukorzenić pobrane sadzonki, inaczej zwane szczepkami, musisz je ukorzenić. Są trzy sprawdzone sposoby. Pierwszy polega na ukorzenianiu sadzonek w doniczkach, drugi to rozmnażanie pelargonii w wodzie i sposób trzeci, czyli z liścia.  

Ukorzenianie sadzonek w doniczkach 

Jak zrobić sadzonki z pelargonii w doniczkach? Potrzebujesz doniczek, ziemi i wody. Zamiast doniczek możesz użyć pojemników po jogurtach. Ważne, aby jeden pojemnik przeznaczyć na jedną sadzonkę.  

  1. Pojemniki lub doniczki wypełnij ziemią do wysiewu nasion, a więc lekką i przepuszczalną.   
  2. Ugnieć ją i ołówkiem zrób wgłębienie.  
  3. Włóż do niego sadzonkę na głębokość kilku centymetrów. Dociśnij ziemię dookoła sadzonki. Następnie obficie podlej. Pamiętaj, doniczki lub pojemniki muszą mieć dziurki na dole, aby nadmiar wody wypłynął. Sadzonki pelargonii lubią wilgotne podłoże, jednak nie przelej ich. 
  4. Raz na tydzień wstaw doniczki do wody na 30 minut. Ziemia wciągnie odpowiednią ilość wody.  
  5. Postaw sadzonki w słonecznym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu, by ziemia za bardzo nie wysychała. Idealna temperatura jest w granicach 18-23 stopni C. 

Rozmnażanie pelargonii w wodzie 

Pobrane sadzonki włóż do naczynia z przegotowaną wodą. Sadzonki zanurz w wodzie na wysokość do pięciu centymetrów. Wszystko zależy od ich wielkości. Wodę wymieniaj co kilka dni. Pojemnik z sadzonkami postaw w nasłonecznionym miejscu i zapewnij kwiatom 18-23 st. C. Gdy sadzonki się ukorzenią, a korzonki osiągną półtora centymetra długości, delikatnie wyciągnij kwiaty z wody. I podobnie, jak poprzednio, dla każdej sadzonki przygotuj osobną doniczkę lub pojemnik. Wsadź sadzonki do ziemi i podlej wodą. Postaw w to samo miejsce. Uszczknij wierzchołki sadzonek, a kwiaty szybko zaczną się rozkrzewiać. 

Rozmnażanie pelargonii z liścia 

Delikatnie chwyć za łodygę liścia. Następnie odchyl go tak, by sam oderwał się od łodygi. Pobrane liście włóż do doniczki wypełnionej ziemią. Ołówkiem wykonaj wgłębienie przy ściance donicy. Tutaj włóż łodygę liścia i ugnieć ziemię. Donicę wstaw do pojemnika z wodą na pół godziny. Po nasiąknięciu ziemi wodą odstaw sadzonkę w nasłonecznionym miejscu o temperaturze 18-23 st. C. 

Zobacz także: Kwiaty wiszące - rodzaje i pielęgnacja. Jakie wybrać na balkon?

Co po ukorzenieniu roślin? 

Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki jest więc bardzo łatwe. Po około ośmiu tygodniach mogą pojawić się pierwsze kwiatki, ale dopiero po 15 maja możesz bezpiecznie przesadzić pelargonie do donic i wystawić na zewnątrz. Pelargonie uszczykuj zaraz po ukorzenieniu. Wtedy będą obficiej rosły i kwitły. Sadzonki trzeba też koniecznie zahartować przed wystawieniem ich na balkon czy parapet. Wystarczy od początku maja codziennie postawić je na kilka godzin na zewnątrz. W ten sposób zaczną się przyzwyczajać. Staną się mocniejsze i bardziej zielone. Na noc trzeba je schować, by przymrozki nie zniszczyły twojej pracy.