Zamknij

Ogrodzenie z bloczków betonowych - sposób montażu, dostępne rodzaje

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 13:08
Jak zrobić ogrodzenie z bloczków betonowych?
fot. Shutterstock

Ogrodzenie z bloczków betonowych jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, które stosuje się w celu odgrodzenia terenu ogrodu bądź działki od przestrzeni publicznej. Jego największą zaletą jest trwałość, wytrzymałość oraz uniwersalny charakter, który doskonale łączy się praktycznie z każdym stylem aranżacyjnym. Jak zrobić ogrodzenie z bloczków betonowych? 

Planujesz budowę ogrodzenia betonowego? Dowiedz się, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy stawianiu ogrodzenia murowanego z bloczków oraz jak przebiega jego montaż.  

Zobacz także: Śnisz o kupnie lub remoncie mieszkania? Sprawdź, co to oznacza!

Ogrodzenie z bloczków betonowych - o czym pamiętać? 

Projektując ogrodzenie z bloczków betonowych, warto zastanowić się nie tylko nad ogólnym wyglądem konstrukcji, ale także nad jej przebiegiem. W tej sytuacji należy uwzględnić m.in.: 

 • umiejscowienie furtki i bramy wjazdowej, 
 • zachowanie odpowiedniej odległości od ścian domu, 
 • zagospodarowanie wolnej przestrzeni do składowania i odbierania odpadów, 
 • miejsca na skrzynki przyłączy (gazu, energii elektrycznej).  

Zobacz także: Ścieżki w ogrodzie - jak i z czego zrobić? Pomysły i inspiracje

Inne rodzaje ogrodzeń betonowych  

Bloczki łupane to świetna alternatywa dla tradycyjnych bloczków betonowych ogrodzeniowych. Jak sama nazwa wskazuje, bloczki te nie są równe i gładkie. Materiał podlega łupaniu, co sprawia, że bloczki nabierają bardzo efektownego wyglądu - doskonale imitują kamień naturalny. Marzysz o stylowym, estetycznie wykonanym i trwałym ogrodzeniu? W takim razie wybór bloczków łupanych będzie najlepszym z możliwych rozwiązań.  

Ile kosztuje ogrodzenie z pustaków łupanych? Cena wykonania takiego ogrodzenia zazwyczaj waha się w granicach od 500 do 1000 zł za metr bieżący.  

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Montaż ogrodzenia murowanego z bloczków  

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom proces budowy ogrodzenia nie jest aż tak trudnym i czasochłonnym zadaniem. Wykonanie muru z bloczków betonowych odbywa się w kilku prostych krokach. Do tego celu niezbędne będą: 

 • słupki, 
 • przęsła, 
 • elementy podmurówki.  

Pierwszym krokiem jest oczywiście wyrównanie terenu oraz precyzyjne wytyczenie linii ogrodzenia w podłożu, którą następnie należy podzielić na kilka równych części celem wyznaczenia odpowiedniego miejsca pod betonowe słupki.  

Kolejny etap prac skupia się na wykopaniu fundamentu o szerokości co najmniej 30 cm i głębokości określonej normą dla konkretnego rejonu Polski. Fundament należy zalać ciężkim betonem i poczekać do czasu aż zwiąże i nabierze wytrzymałości, wówczas można przystąpić do szlifowania powierzchni ławy fundamentowej.  

Po wykonaniu zbrojenia i zabezpieczeniu podmurówki specjalną izolacją można rozpocząć budowanie ogrodzenia z bloczków betonowych. Końcowym etapem montażu jest wsunięcie przęseł między słupki.  

Dokładnie w taki sam sposób można wykonać mur oporowy z bloczków betonowych, którego zadaniem będzie zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się gruntu.  

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Ogrodzenia betonowe - koszt budowy  

Jeśli chodzi o cenę montażu ogrodzenia betonowego, to niestety nie da się jej jednoznacznie wskazać. Całkowity koszt budowy uzależniony jest m.in. od:   

 • długości zaprojektowanego płotu,  
 • rodzaju wykorzystanych materiałów,  
 • typu zastosowanych przęseł,  
 • innych czynników, takich jak np. nierówny teren.

Podsumowując, ogrodzenie posesji przy pomocy bloczków betonowych jest rozwiązaniem niezwykle trwałym i uniwersalnym pod względem miejscowych wymogów. Ogrodzenia betonowe są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, dzięki czemu zachowują swój estetyczny wygląd na długie lata.