Zamknij

Ogród zimowy - budowa i aranżacja

03.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 15:33

Ogród zimowy to idealne miejsce, w którym można spędzać czas zimą. To również świetny sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Co warto wiedzieć o ogrodach zimowych?

Jak urządzić ogród zimowy?
fot. Shutterstock

Letni odpoczynek na tarasie wśród kwiatów to miły sposób na spędzanie czasu. Jednak zimą wydaje się to niemożliwe i zamykamy się wtedy w domu, czekając na cieplejsze miesiące. Jednak również zimą można spędzać czas na tarasie, wystarczy tylko urządzić ogród zimowy, który może być osobnym pomieszczeniem lub powiększeniem powierzchni mieszkalnej. To świetne miejsce do uprawy kwiatów, jak i do spędzania czasu zimą.  

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak zaplanować projekt ogrodu zimowego? 

Ogród zimowy można urządzić w osobnym budynku lub może on być powiększeniem części mieszkalnej domu, poprzez zabudowę tarasu z wydzielonym dachem i ścianami. Oczywiście, niezbędnym elementem ogrodu zimowego są przeszklone ściany i dach, które są podstawą niesamowitego wrażenia, jakie zapewniają ogrody zimowe. Jeśli chcesz powiększyć mieszkanie o ogród zimowy, konieczne będzie uzyskanie specjalnego pozwolenia na budowę. Jednak budynek wolnostojący o maksymalnej powierzchni 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Najlepiej byłoby zaplanować budowę ogrodu zimowego już na etapie projektowania domu, jednak z oczywistych względów nie zawsze jest to możliwe. Czasem kupujemy gotowy dom, a zdarza się, że na etapie budowy nawet nie wiedzieliśmy o możliwości dobudowy ogrodu zimowego. Jednak nic straconego. Wystarczy zaprojektować odpowiedni ogród zimowy i dostosować go do istniejących warunków.  

Warto zamówić projekt ogrodu zimowego u architekta, gdyż musi on być profesjonalnie przygotowany i ma też uwzględniać istniejące warunki, takie jak bryła domu, aby wszystko było spójne, a efekt wizualny był zadowalający. Jeśli nowe pomieszczenie ma być częścią mieszkania, musi ono spełniać wszelkie normy techniczne. Należy pamiętać o odporności konstrukcji na śnieg i silny wiatr. Fundamenty muszą być chronione przed wodą, a w dobudówce trzeba też uwzględnić ogrzewanie i wentylację. Potrzebna będzie do tego oczywiście odpowiednia ekipa, która zajmie się budową. Nie jest to bowiem zadanie, za które należy zabierać się samodzielnie. Projektując dom z ogrodem zimowym, bardzo ważny jest przemyślany wybór strony świata, z której będzie usytuowany ogród. Wpłynie to bowiem znacząco na możliwości użytkowania. Oczywiście, nie zawsze masz możliwość wyboru. Mogą cię ograniczać dom sąsiada, bliskie sąsiedztwo ulicy lub inne niekorzystne warunki, które sprawiają, że nie masz możliwości swobodnego wyboru, z której strony domu wybudujesz ogród zimowy.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Położenie zimowego ogrodu względem kierunków świata 

Zimowy ogród od strony zachodniej będzie dobrym miejscem na popołudniowy odpoczynek, ponieważ wtedy będzie tam najwięcej słońca. Z tej strony można też uprawiać rośliny, bo będą one miały odpowiednie warunki. Sprawdzą się tu nawet niektóre rośliny egzotyczne. Z kolei ogród zimowy od wschodu to dobre miejsce na jadalnię lub po prostu kącik, gdzie można popracować czy poczytać książkęNajmniej atrakcyjnym miejscem jest strona północna, z której do ogrodu będzie docierać mało słońca. Jednak plus jest taki, że również chłód mniej tu doskwiera, więc może to być miłe miejsce do spędzenia czasu, o ile nie można usytuować ogrodu zimowego z innej strony. Jednak mając wybór, warto zdecydować się na wschód lub zachód. 

Zobacz także: Doniczka na balkon - jaką wybrać? Rodzaje doniczek

Z czego zbudować zimowy ogród? 

Do budowy ogrodu zimowego można użyć różnych materiałów. Choć taki ogród to duży koszt, można postawić na tanie rozwiązania. Drewniane ogrody zimowe są tańsze, a także bardziej izolacyjne niż konstrukcje aluminiowe. Drewno daje ciekawy efekt i sprawia wrażenie lekkości, ponieważ jest to naturalny materiał. Stosuje się głównie drewno zaimpregnowane, klejone warstwowo. Pozyskuje się je z drzew iglastych albo egzotycznych. 

Popularnym materiałem jest też aluminium. Profile aluminiowe są lekkie i wąskie, dzięki czemu nie blokują dostępu do światła. Są też odporne na korozję. Równie popularne są profile PCV, które są barwione w masie albo oklejone folią. 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Jak zaaranżować zimowy ogród? 

Budowa ogrodu zimowego to duży koszt i konieczność uzyskania specjalnych zezwoleń, ale satysfakcja z korzystania z takiego ogrodu jest ogromna. Jeśli zdecydujesz się urządzić ogród jako dobudówkę do mieszkania, zyskasz dodatkową powierzchnię, a to jest dużą zaletą. Możesz tutaj urządzić jadalnię, masz też ciekawe miejsce do spędzania czasu w dzień. Dzięki powiększeniu powierzchni mieszkalnej, zwalniasz też miejsce w domu. Zimowe ogrody można w dowolny sposób zaaranżować. To może być miejsce do spożywania posiłków w miłych okolicznościach przyrody. To też miejsce wypoczynku, służące za minisalongdzie można wypić kawę, poczytać książkę czy przyjąć gości.  

Ogród zimowy możesz połączyć z mieszkaniem drzwiami, co jest najlepszym rozwiązaniem. Aby korzystanie z ogrodu było komfortowe, dobrym pomysłem będą drzwi przesuwne, które po rozsunięciu pozwolą uzyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną. Wszystko będzie sprawiać wrażenie dużej, otwartej przestrzeni. Istotne jest również połączenie ogrodu zimowego z ogrodem na zewnątrz, co jest szczególnie ważne latem, kiedy zechcesz otworzyć mieszkanie na ogród letni. Ogród zimowy to nie tylko modne, ale i praktyczne rozwiązanie. 

Relaks w ogrodzie, kiedy za oknem zimno i sypie śnieg, wydaje się czymś nierealnym, ale ogród zimowy sprawia, że jest to całkowicie możliwe. Przeszklone szyby i dach umożliwiają obserwowanie padającego śniegu, co w takich warunkach tworzy niesamowity efekt. Latem przesuwne drzwi można otworzyć, aby cieszyć się ciepłem wpadającym do domu. Zimowy ogród staje się po prostu zadaszonym tarasem, gdzie z domu można dostać się bezpośrednio do ogrodu. Również jesienią, kiedy nie ma już takich ciepłych dni, aby można było komfortowo spędzać czas na zewnątrz, promienie słońca można łapać, korzystając z ogrodu zimowego. 

Ogrody zimowe dają wiele możliwości ich zaaranżowania. Jest to też świetne miejsce na rodzinny obiad czy nawet kolację. Wieczorna uroczystość w ogrodzie zimowym, wśród palących się lamp, kiedy za przeszklonymi ścianami widać tylko ciemność to klimatyczny sposób na spędzanie czasu.

Oczywiście w ogrodzie zimowym nie może zabraknąć roślin, które zadbają o efekt dekoracyjny pomieszczenia. Wśród bujnej zieleni przyjemnie spędza się czas, bo o każdej porze roku można się poczuć blisko natury. W ogrodzie zimowym można też stworzyć domową siłownię, a nawet jacuzzi, jeśli zależy ci na aktywnym spędzaniu czasu. Jest to więc miejsce, które daje dużo możliwości. 

Zobacz także: Balkon - aranżacja miejsca do wypoczynku

Ogród zimowy na balkonie 

Jeśli mieszkasz w bloku lub w twoim domu nie ma możliwości dobudowania ogrodu zimowego - nic straconego. Możesz również urządzić ogród zimowy na balkonie. Szczególnie warto zdecydować się na taki ogród, jeśli balkon jest położony od strony wschodniej, południowej lub zachodniej. Aby stworzyć ogród zimowy na tarasie lub balkonie, trzeba go zabudować szklaną ścianą. Można też wybrać ścianę wykonaną z tworzywa sztucznego, która będzie przepuszczała światło. Takie zabudowanie balkonu sprawi, że będzie tam zdecydowanie cieplej niż na zewnątrz i temperatury będą zawsze dodatnie. Dlatego można tam hodować niektóre rośliny pokojowe.  

Oczywiście w takim ogrodzie nie będzie bardzo wysokich temperatur, dlatego warto zamontować dodatkowe ogrzewanie, aby spędzanie tam czasu było komfortowe. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z balkonu. Nie można zapominać o częstym wietrzeniu balkonu, warto też pomyśleć o specjalnych wywietrznikach na ścianie. Ogród zimowy na tarasie czy na balkonie ma wiele plusów. Dzięki niemu do mieszkania nie przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz, a rośliny mają ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Zabudowa chroni również przed ptakami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Ogród zimowy zwiększa też powierzchnię użytkową mieszkania, ponieważ z takiej przestrzeni można swobodnie korzystać i spędzać często czas w komfortowych warunkach. Plusem jest też, że w mieszkaniu mniej słychać hałas z zewnątrz.