Oceń
Piękny ogród z oczkiem wodnym otoczonym barwną roślinnością tworzy niezwykle spójną i estetyczną całość. W niniejszym artykule podpowiemy, jak samodzielnie zrobić oczko wodne z formy oraz jak należy o nie dbać.
Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to
Forma do oczka wodnego - od czego zacząć?
Oczko wodne to niezwykle urokliwa dekoracja każdego przydomowego ogrodu. Gotowa forma jest najprostszym sposobem na stworzenie sztucznego zbiornika. Dostępna jest w większości marketów budowlanych i sklepów ogrodniczych. Gotowe formy do oczek wodnych wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - najczęściej polietylenu, cechującego się ogromną wytrzymałością i trwałością.
Formy do oczek wodnych dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co znacznie ułatwia dopasowanie zbiornika pod kątem indywidualnych potrzeb. Są one lekkie i łatwe w montażu, a ich dodatkowym atutem są specjalne wyprofilowane półki ułatwiające osadzanie roślin.
Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby
Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?
Zanim przystąpimy do pracy, należy wcześniej wybrać odpowiednie miejsce na oczko wodne - najlepiej na równym terenie, słoneczne i niezadrzewione. Przygotowując wykop pod formę do oczka wodnego, warto skupić się na tym, aby jego struktura była jak najbardziej zbliżona do kształtu zbiornika. Powinien być on jednak ok. 30 cm szerszy i 10 cm głębszy niż sama forma. Właściwe osadzenie i wypoziomowanie zbiornika jest kluczowym etapem tworzenia oczka wodnego.
Przestrzeń pomiędzy gotową formą oczka wodnego a podłożem należy wypełnić piaskiem, a następnie zalać wodą. Kolejny krok to umieszczenie roślin na półkach zbiornika oraz przyozdobienie jego brzegów przy pomocy kamieni dekoracyjnych, np. żwiru lub grysu. W momencie kiedy nasadzenie jest już gotowe, formę można wypełnić wodą.
Zobacz także: Krasnale ogrodowe - nadaj nowe życie dekoracjom ogrodowym
Jak dbać o oczko wodne z formy?
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom utrzymanie oczka wodnego nie jest ani problematyczne, ani czasochłonne. Jego pielęgnacja skupia się między innymi na:
- regularnym oczyszczaniu zbiornika z resztek roślinnych, mułu oraz innych zanieczyszczeń organicznych,
- systematycznym uzupełnianiu stanu wody,
- cyklicznym odchwaszczaniu rabat otaczających oczko wodne przy użyciu specjalistycznych środków ochrony roślin,
- okresowym nawożeniu roślin zasadzonych wokół sztucznego zbiornika.
Zobacz także: Kiedy wykopać tulipany? Żmudna, ale potrzebna praca
Oceń artykuł