Zamknij

Ocet na chwasty - jak go używać? Jak usunąć mech z kostki brukowej?

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 13:27
Ocet to dobry wybór, jeśli chcemy pozbyć się chwastów.
fot. Shutterstock

Ocet na chwasty to sprawdzony, domowy sposób na czyszczenie kostki brukowej z mchu, dobry dla środowiska, ponieważ nie pozostawia szkodliwych substancji. Jest łatwo dostępny, nie kosztuje wiele, a w znacznym stopniu pomaga zachować porządek w ogrodzie i przed domem. Jak stosować ocet na chwasty?

Mech na kostce brukowej to częsty problem. Czyszczenie kostki brukowej z mchu to mozolny proces, ponieważ rośliny rozrastają się w spoinach między kostkami. Trudno je usunąć, szczególnie ich korzenie. Z tego powodu problem nawraca. Okazuje się, że rozwiązaniem jest ocet na chwasty. 

Zobacz także: Chwasty na trawniku - jak się pozbyć i kiedy opryskiwać?

Ocet na chwasty - dlaczego warto? 

Ocet z powodzeniem sprawdza się na chodnikach, ścieżkach, podjazdach przed domem oraz tarasach, czyli na wszystkich powierzchniach wyłożonych kostką brukową Bauma. Nadaje się też do innych kamiennych powierzchni, np. ułatwia usuwanie mchu z kostki granitowej. Z pomocą octu wyczyścimy również różne elementy w ogrodzie i przed domem, takie jak doniczki albo dekoracje. 

Zaletą octu stosowanego na chwasty jest fakt, że nie zmienia on pH gleby. Mimo że ocet sam w sobie ma odczyn kwaśny, to jego działanie jest krótkotrwałe. Jest on również bezpieczny dla dzieci i zwierząt. 

Zobacz także: Krasnale ogrodowe - nadaj nowe życie dekoracjom ogrodowym

Jakie chwasty zwalcza ocet? 

Ocet, dzięki swojemu kwaśnemu odczynowi, poradzi sobie z każdą rośliną, którą zechcesz wyplenić. Dzięki niemu pozbędziesz się m.in. ostu, trawy łąkowej czy perzu. Ten środek cieszy się szczególną popularnością, jeśli chodzi o czyszczenie kostki brukowej - z rosnących w jej szczelinach chwastów czy mchu. W żaden sposób nie wchodzi w reakcję z kostką, jednak zwalcza rosnące w trudno dostępnych miejscach rośliny. 

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Czyszczenie kostki brukowej z mchu - jak to zrobić octem? 

Zwalczanie mchu na kostce brukowej jest bardzo łatwe. Ocet należy aplikować w przestrzeni między kostkami za pomocą spryskiwacza. Pod wpływem działania kwasu zawartego w occie chwasty i mech wysychają, obumierając wraz z korzeniami. Dzięki temu łatwiej je usunąć, a gleba potraktowana roztworem z octu jest bardziej odporna na wyrastanie nowych roślin. 

Likwidacja mchu na kostce brukowej polecana jest przede wszystkim wiosną, ponieważ wtedy chwasty są najmniej odporne na działanie oprysków, a tym samym łatwiejsze do usunięcia. Ocet na chwasty stosujemy w dni bezwietrzne, słoneczne i suche. W słoneczne dni, gdy temperatura przekracza 15 st. Celsjusza, działanie octu jest efektywniejsze, ponieważ słońce potęguje wysuszające działanie octu.  

Należy pamiętać, że wiatr lub deszcz mogą rozprzestrzenić ocet na pozostałe rośliny znajdujące się w pobliżu. Dodatkowo, z powodu deszczu, gdy chwasty i mech są mokre, wilgoć rozcieńcza roztwór i wtedy staje się bezskuteczny.  

Pamiętajmy, że nie aplikujemy czystego octu na chwasty, tylko przygotowujemy roztwór o odpowiednim stężeniu. 

Jak przygotować oprysk z octu do czyszczenia kostki brukowej z mchu? 

Oprysk z octu na usuwanie mchu z kostki brukowej wykonujemy w proporcji dwa do jednego, czyli na litr octu dajemy pół litra wody. Zawsze dodajemy ocet do wody, nigdy odwrotnie. Taki roztwór możemy z powodzeniem stosować na wszelkie chwasty i mech. 

Wyjątkiem są stare, wyrośnięte chwasty, do których możemy użyć octu bez rozcieńczania. Trzeba przy tym zachować ostrożność, a ocet aplikować np. pędzlem, bezpośrednio na samą roślinę oraz glebę wokół niej, by nie rozpylać octu dookoła. 

Zobacz także: Żywopłot zimozielony - jakie rośliny najlepiej wybrać?

Jaki ocet nadaje się do usuwania mchu z kostki? 

Zalecany jest ocet spirytusowy o stężeniu 10-20 proc. Taki ocet posiada odpowiedni poziom kwasowości, który jest kluczowy, jeśli chodzi o usuwanie mchu z kostki granitowej lub brukowej. Z kolei ocet winny na chwasty nie zadziała, ponieważ jego pH jest bardziej zasadowe i ma właściwości alkaliczne.  

Zobacz także: Turkuć podjadek - jak wygląda i czy można się go pozbyć?

Ocet na chwasty - na co trzeba uważać? 

Trzeba mieć na uwadze, że ocet to środek nieselektywny, który usuwa bez wyjątku wszystkie rośliny. Z tego powodu odradza się jego stosowanie w ogrodach z grządkami warzyw i owoców oraz roślinami dekoracyjnymi. 

Ocet wspomaga przede wszystkim zwalczanie mchu w kostce. Sama kostka nie wchodzi w reakcje z octem, dlatego usuwanie mchu z kostki octem jest bezpieczne i efektywne.