Zamknij

Mur oporowy w ogrodzie - jak go zbudować i jakich materiałów użyć?

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 14:32
Mur oporowy zrobimy m.in. z gabionów.
fot. Shutterstock

Mur oporowy stanowi nieodłączną część aranżacji ogrodów piętrowych, czyli znajdujących się na różnych poziomach gruntu. Oprócz walorów ozdobnych może on pełnić również funkcje praktyczne. Do jego wykonania można użyć m.in. bloczków betonowych bądź ozdobnych kamieni. Jak zbudować mur oporowy w ogrodzie?

Jesteś na etapie urządzania przydomowej przestrzeni? Dowiedz się, czym jest murek oporowy i jakie jest jego zastosowanie w ogrodzie oraz jak i z czego można go zbudować.

Zobacz także: Żywopłot zimozielony - jakie rośliny najlepiej wybrać?

Co to jest mur oporowy?  

Mur oporowy, określany często mianem ścianki oporowej, to jeden z głównych elementów nowoczesnej architektury ogrodowej, który pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną.  

Tego typu konstrukcje zazwyczaj wykonuje się w celu:

  • podniesienia walorów dekoracyjnych ogrodu, 
  • estetycznego zagospodarowania nierównego terenu, 
  • zabezpieczenia terenu przed osuwaniem się gruntu, 
  • umocnienia skarpy. 

Obecnie ozdobne murki oporowe można spotkać w znacznej większości aranżacji ogrodowych. Doskonale sprawdzają się podczas urządzania skalniaków, schodów czy rabat na podwyższeniu. 

Zobacz także: Bluszcz pospolity - jak sadzić, uprawiać i pielęgnować?

Z czego zbudować murek oporowy? 

Do budowy murku oporowego można wykorzystać wiele różnych materiałów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne bloczki betonowe, kamienie ozdobne, gabiony oraz gazony

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, pamiętaj, aby był on wizualnie dopasowany do pozostałych elementów aranżacji ogrodowej takich jak ścieżki ogrodowe, schody czy kamienie zdobiące skalniak. Dzięki temu kompozycja będzie tworzyła harmonijną całość.  

  • Mur oporowy z bloczków betonowych 

Jeśli poszukujesz niedrogiego i jednocześnie wytrzymałego materiału, to wybór betonu będzie w tej sytuacji strzałem w dziesiątkę. Na rynku dostępne są bloczki imitujące naturalny kamień piaskowiec lub granit, które znakomicie wkomponują się praktycznie w każdą aranżację ogrodową. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie muru oporowego z bloczków betonowych z efektem postarzania, których największym atutem jest nierówna i łupana powierzchnia. Atrakcyjną alternatywą dla bloczków jest pustak oporowy skarpowy, występujący w różnych kolorach i wykończeniach powierzchni.  

  • Mur oporowy z gazonów  

Pod tą mało znaną nazwą kryją się coraz popularniejsze betonowe donice ogrodowe. Gazony ułożone jeden na drugim, tworzą niebywale wytrzymały i odporny mur, który doskonale sprawdzi się również w roli ścianki oporowej podtrzymującej osuwającą się ziemię. Zbudowanie muru oporowego z gazonów jest bardzo łatwe i niezbyt czasochłonne. Chcąc podkreślić dekoracyjną formę muru, gazony można wypełnić kolorowymi kwiatami i innymi roślinami ozdobnymi.  

  • Mur oporowy z kamienia 

Decydując się na zbudowanie dekoracyjnego murku oporowego z kamienia, wybierać można pomiędzy takim kruszywem jak popularne otoczaki, piaskowce czy łupki. Jeśli jesteś miłośnikiem eleganckiego i nieco ekstrawaganckiego stylu, to świetnym rozwiązaniem będzie wybór bazaltu - naturalnego kamienia o czarnej, szarej lub zielonej barwie. Dużą sympatią cieszy się również granit, który cechuje się nie tylko wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, ale także i wysoką ceną

  • Mur oporowy z gabionów 

Gabiony to charakterystyczne konstrukcje wykonane z metalowej siatki ogrodowej, wypełnione kamieniami lub żwirem. Jest to rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystywane jest przy aranżowaniu ogrodów w stylu nowoczesnym. Mur oporowy z gabionów jest tani, solidny, łatwy oraz szybki w wykonaniu. W marketach budowlanych dostaniesz zarówno gotowe gabiony, jak i specjalne siatki oraz kamienie umożliwiające samodzielne stworzenie oryginalnych gabionów.  

  • Mur oporowy prefabrykowany 

To kolejny z rodzajów murków oporowych, które dość często można spotkać w polskich ogrodach. Jest to jedno z tańszych i powszechnie stosowanych rozwiązań. Mury oporowe prefabrykowane wykonuje się przy użyciu ceramicznych bądź betonowych elementów fabrykowanych. Tego typu ścianki świetnie prezentują się w każdym ogrodzie, zarówno tym mniejszym, jak i większym.  

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Jak zrobić mur oporowy w ogrodzie?  

Kiedy projekt nowej dekoracji ogrodowej jest już gotowy a materiały wybrane, to kolejnym krokiem jest przystąpienie do rozpoczęcia prac. Samodzielne stawianie muru oporowego wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiednią metodę budowy. Jeśli ścianka oporowa ma pełnić funkcję dekoracji skalniaka bądź elementu wydzielającego rabaty, to wówczas możesz skorzystać z tzw. metody “na sucho”. Pochłania ona znacznie mniej czasu, lecz zbudowane w ten sposób konstrukcje cechują się mniejszą wytrzymałością. 

W sytuacji, w której główną funkcją stawianego muru oporowego ma być umocnienie skarpy o stosunkowo dużym nachyleniu czy wykonanie dekoracyjnych schodów, wówczas najkorzystniejszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metody murowanej.

Zobacz także: Rośliny cieniolubne - jakie wybrać do domu, a jakie do ogrodu?

Jak wykonać murek oporowy metodą “na sucho”? 

Zastanawiasz się, jak wygląda stawianie dekoracyjnych ścianek ogrodowych metodą “na sucho”? Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku budowa murku oporowego odbywa się bez użycia zaprawy. Metoda ta polega na układaniu np. bloczków betonowych jeden na drugim. Ze względów bezpieczeństwa tego typu murki nie powinny przekraczać jednego metra wysokości. 

Jeśli postanowiłeś wykonać mur oporowy z gazonów, pamiętaj o dodatkowym obciążeniu betonowych donic poprzez wypełnienie ich żwirem, a dopiero potem ziemią. Zamiast żwiru możesz użyć także zaprawy cementowej. W przypadku stawiania niewysokich ścianek zaleca się ułożenie pierwszej warstwy zakopanej do połowy w ziemi. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak zrobić murek oporowy w ogrodzie metodą murowaną? 

Metoda ta wymaga więcej czasu i pracy, za to ścianki oporowe wykonane metodą murowaną cechują się wysoką stabilnością i wytrzymałością. Do tego celu niezbędne będzie przygotowanie zaprawy cementowo-piaskowej (lub opcjonalnie piaskowo-gliniastej), przeznaczonej do łączenia elementów zaprojektowanego murku oporowego.  

W przypadku wysokich ścianek konieczne jest zastosowanie betonowego fundamentu. 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Ile kosztuje wykonanie muru oporowego? 

Niestety, nie jest możliwe jednoznaczne określenie całkowitych kosztów budowy murku oporowego. Ostateczna cena zależy od kilku różnych czynników, w tym wielkości konstrukcji oraz rodzaju materiałów wykorzystanych do wykonania muru oporowego. Budową ścianki oporowej możesz się zająć samodzielnie bądź też powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom. Wówczas jednak będziesz musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów robocizny. 

Mur oporowy - zbrojenie 

Konstrukcje, których wysokość przekracza półtora metra, wymagają solidnego wzmocnienia. W tym celu konieczne jest zastosowanie specjalnego zbrojenia, dzięki któremu ściany oporowe będą cechowały się wysoką wytrzymałością i stabilnością. Niestety w tym przypadku najlepszym z możliwych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy odpowiedniego specjalisty, który zadba o prawidłowego wykonanie zbrojonego murku oporowego. 

Zobacz także: Uprawa papryki gruntowej - od sadzenia do zbierania

Czy na mur oporowy potrzebne jest pozwolenie? 

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 1p.b (Ustawa - Prawo budowlane) do wykonania muru oporowego wymagane jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na jego budowę. W przeciwnym wypadku konstrukcja zostanie uznana za samowolę budowlaną, kwalifikującą się do rozbiórki. Jeśli jednak udowodnisz, że postawiony murek oporowy pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie jest on zabezpieczeniem terenu przed osuwaniem się gruntu, to wówczas inwestycja zostanie uznana za legalną.