Zamknij

Muchołówka - kwiat czy ptak? Jak o nią dbać, jak karmić?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 19:18
Jak dbać o muchołówkę?
fot. Shutterstock

Każdy z nas pewnie słyszał nazwę „muchołówka”, która jednak może wprowadzać w błąd wiele osób. Niektórym przywodzi na myśl małego, szarego ptaszka, innym mięsożerny kwiat. I choć obydwa skojarzenia są trafne, to w rzeczywistości przedstawiają dwie zupełnie różne od siebie istoty. Dziś natomiast skupimy swoją uwagę na gatunku rośliny. Sprawdź więc, co warto wiedzieć o muchołówce!

Muchołówka to mięsożerna roślina, którą w domach uprawiamy często w towarzystwie rosiczki czy kapturnicy. Warto jednak wiedzieć, że pod tą nazwą ukrywa się także niewielki ptak wędrowny.

Jak dbać o muchołówkę?

Muchołówka to kwiat niezbyt wymagający, ponieważ w naturalnych warunkach rośnie na wilgotnych terenach. Najczęściej są to kwaśne, piaszczyste lub torfiaste gleby. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na hodowlę muchołówki, musisz kupić specjalne podłoże lub zdecydować się na czysty torf. Musisz również pamiętać, że muchołówka amerykańska jest bardzo wrażliwa na obecność wapnia w glebie.

Muchołówki potrzebują też odpowiedniego miejsca. Musi być ono ciepłe i słoneczne, a także pozbawione przeciągów. Tylko w takich warunkach roślina będzie dobrze się rozwijać. Muchołówka wytrzymuje spadki temperatury do -10 stopni, ale w niższej może nie przetrwać. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym umieścisz roślinę, powinna wynosić od 50 do 80 proc. W zimie najlepiej sprawdzi się parapet przy południowym oknie w nieogrzewanym pomieszczeniu. Z kolei latem można stawiać ją na otwartej przestrzeni, ale najpierw należy powoli przyzwyczaić ją do słońca.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Uprawa, pielęgnacja i hodowla muchołówki

Ta roślina to mieszkanka bagien, więc nawet w domowych warunkach powinna mieć stale wilgotne podłoże. Jakie specjalne wymagania ma muchołówka? Podlewanie tej rośliny nie może być wykonywane od góry. W ten sposób można jej zaszkodzić! Należy to robić przez podstawkę, ponieważ przez otwory w doniczce przyjmuje ona wodę. Nie wolno też zapominać, że muchołówka ginie nawet przy niewielkiej zawartości wapnia w glebieDlatego woda do podlewania powinna być odkamieniona albo pochodzić z opadów deszczu.

Niewiele roślin ma takie potrzeby jak muchołówka. Przesadzanie powinno następować każdej wiosny, ponieważ po roku jej korzenie wypełniają całe naczynie i zaczynają wystawać poza krawędź. Należy ją przesadzić do nowej doniczki na przełomie lutego i marca, kiedy to z reguły muchołówka jest przestawiana w cieplejsze miejsce.

Muchołówka wymaga też specjalnej doniczki. Najlepiej jeśli będzie płaska, ale szeroka. Korzenie muchołówki rozchodzą się na boki, a nie w głąb, więc nie można sadzić rośliny zbyt głęboko. Przed przesadzeniem muchołówki do nowego naczynia należy usunąć jej uszkodzone fragmenty korzeni nożyczkami lub ostrym nożem.

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Jak karmić muchołówkę?

Nie zapominajmy, że muchołówka to roślina owadożerna, dlatego wymaga specjalnej opieki. Jak karmić muchołówkę? W warunkach domowych można do liści podawać niewielkie owady lub rozwodnioną karmę dla ryb. Jednak nie trzeba tego robić zbyt często, zazwyczaj wystarczy dwa lub trzy razy na miesiąc.

Muchołówka może być naprawdę groźna. Jeśli roślina upoluje owada, to zaczyna go trawić. Kiedy się otwiera? Zazwyczaj dopiero po 10 dniach. Pułapki, które zamkną się bez owada, ponownie zostaną otwarte po 12-48 godzinach. W takiej sytuacji należy uważać, ponieważ pułapka może się szybko zamknąć, gdy poczuje dotyk na jednym lub dwóch włoskach czuciowych.

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

Muchołówka - ptak spotykany w Europie i Azji

Warto pamiętać, że istnieje nie tylko roślina muchołówka, ale też ptak. Ten gatunek jest niewielki i najczęściej można go spotkać w pobliżu lasów, parków lub innych większych kompleksów leśnych.

Muchołówka szara ubarwiona jest oliwkowoszaro lub brudnoszaro. Bywa mylona z wróblem, ale ma dużo smuklejszą sylwetkę. Muchołówka szara występuje niemal w całej Europie i Azji Środkowej. Ptak ten żywi się głównie owadami, więc najczęściej przebywa w miejscach, gdzie tego pokarmu im nie zabraknie.

Muchołówka żałobna jest czarna z wierzchu, a biała od spodu. Można ją spotkać w nasłonecznionych lasach, parkach i ogrodach. Muchołówka białoszyja z kolei ma szary wierzch, biała szyję i plamę na skrzydle oraz czole w tym kolorze. Gniazduje w Europie, ale zimy spędza w Afryce. Można ją spotkać nawet w Polsce, np. we Wrocławiu. Żywi się owadami latającymi i ich larwami, a także nasionami i owocami roślin.