Zamknij

Jakie wieloletnie kwiaty wybrać na balkon?

02.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 16:13

Kiedy zbliża się okres wiosenno-letni, każda osoba posiadająca taras lub balkon, z chęcią ozdobi te przestrzenie. Wspaniale nadają się do tego kwiaty balkonowe wieloletnie, charakteryzujące się podziemnym zimowaniem w glebie i letnim wypuszczaniem nowych pędów. Jeśli myślisz nad estetycznym wykończeniem tarasu, koniecznie weź pod uwagę właśnie to rozwiązanie.

Azalie to jedne z wielorocznych kwiatów, które sprawdzą się na balkonie.
fot. Shutterstock

Wieloletnie kwiaty balkonowe to coraz częściej wybierana forma ozdoby balkonu lub tarasu. Jeśli nie uśmiecha ci się kupowanie co wiosny nowych sadzonek, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie będzie to jeden z lepszych pomysłów dla ciebie. 

Zobacz także: Balkon - aranżacja miejsca do wypoczynku

Jakie rośliny wieloletnie na taras wybrać? 

Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy myślimy o roślinach wieloletnich na taras, które będą także pnące, jest bluszcz. Jest to pnącze niewymagające wielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Do wyboru masz dwie odmiany tych roślin. Pstra najlepiej odnajduje się w miejscu, które jest nasłonecznione, a odmiana z bardzo zielonymi liśćmi woli cień. 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Rodzaje wieloletnich kwiatów balkonowych 

Ozdobne kwiaty wieloletnie na balkon 

Jeśli interesują cię typowo ozdobne kwiaty balkonowe, powinieneś zwrócić uwagę na żurawkę, charakteryzującą się dzwonkowatymi kwiatami i falującymi kolorowymi liśćmi. Nieznana, ale równie piękna jest tawułka Arendsa, posiadająca czerwone, duże i puszyste kwiatostany. Pomyśl również o ostróżce, ponieważ wówczas twój balkon może wypełnić się fioletowymi, białymi, różowymi i niebieskimi kwiatami.  

Wieloletnie kwiaty balkonowe, które najczęściej przychodzą nam na myśl to pelargonie. Bardzo popularna jest ich rabatowa odmiana. Posiada ona bardzo rozgałęzione pędy, liście w paski oraz pełne lub półpełne kwiaty. 

Innym rodzajem wieloletnich roślin na taras lub balkon jest azalia. Często nazywa się ją również rododendronem. Dodatkowo warto pomyśleć o dalii oraz krzewuszce cudownej.  

Zobacz także: Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze odmiany

Wieloletnie kwiaty balkonowe zwisające 

Jeśli interesują cię rośłiny zwisające, to na balkonie idealnie sprawdzi się pelargonia bluszczolistna, której kwiaty tworzą prawdziwie malownicze widowisko. 

Zobacz także: Pnącza na balkon - jakie wybrać, które zapewnią prywatność?

Kwiaty balkonowe pnące 

Szukasz na swój balkon pnących kwiatów całorocznych? Milin amerykański wypuszcza kwiaty o rurkowatym kształcie w kolorze koralowym, żółtym lub karminowym. Jeśli zależy ci na widowiskowym kaskadach złożonych z tych kwiatów, z pewnością powinieneś pomyśleć właśnie o tym rodzaju rośliny. Lubisz hortensje? Koniecznie sprawdź więc ich pnącą odmianę, wypuszczającą płaskie, białe kwiatostany.  

Wieloletnie rośliny balkonowe pozwalają cieszyć nasze oczy swoimi pięknymi kwiatami i nie musimy co roku wymieniać ich na nowe. Jeśli rośliny, które wybierzesz na balkon, będą odpowiednio wytrzymałe, będziesz mógł cieszyć się ich pięknym wyglądem cały rok. Jeśli jednak zdecydujesz się na mniej trwałe kwiaty balkonowe, wówczas możesz włożyć je na zimę do mieszkania lub zakryć styropianem bądź agrowłókniną.