Zamknij

Kuflik - egzotyczna, wiecznie zielona roślina na twoim balkonie

25.02.2021
Aktualizacja: 25.02.2021 20:34
Kuflik to oryginalna roślina, która zachwyca swoim wyglądem
fot. Shutterstock

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) to roślina zachwycająca nieprzeciętnym, egzotycznym wyglądem, która przywędrowała do Polski aż z Australii. W naszym kraju najczęściej hodowany jest na balkonach i tarasach, gdyż w gruncie nie przetrwałby mrozów.

Chcesz by twój balkon lub taras wyróżniał się pięknymi i oryginalnymi kwiatami? Zatem koniecznie musisz poznać kuflika cytrynowego - wiecznie zieloną roślinę o wyjątkowych kwiatach. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o tej niezwykłej roślinie. Podpowiemy ci jak o nią dbać, by zachwycała swoim wyglądem przez bardzo długi czas. 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Kuflik cytrynowy - uprawa 

Egzotyczny wygląd to nie jedyny atut kuflika, jest też dość łatwy w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań, zatem z pewnością poradzisz sobie z jego pielęgnacją. Uprawa kuflika cytrynowego może być rozpoczęta zarówno z nasion, jak i z sadzonek. Jedne i drugie dostaniesz w dobrych sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. 

Nasiona kuflika powinieneś umieścić w doniczkach torfowych. Roślina najlepiej będzie się rozwijać w temperaturze 20-22 st. Celsjusza. Zadbaj o stałe nawadnianie podłoża, jednak uważaj, by nie było zbyt mokre. Gdy nasiona wykiełkują, przenieś doniczkę w jasne miejsce, ale nie wystawiaj ich wprost na działanie promieni słonecznych. Jeśli uznasz, że sadzonka już się dobrze zadomowiła, przesadź ją do właściwej donicy, zapewniając jej drenaż na dnie pojemnikaWarto roślinę nawozić, jednak należy to robić mocno rozcieńczonym nawozem. Kwiaty kuflika pojawią się w drugim lub trzecim roku od zasadzenia. 

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Kuflik - przycinanie i rozmnażanie 

Młode okazy należy przycinać kilka razy w roku, by roślina dobrze i bujnie się krzewiła. Ostatni raz kuflik można przyciąć jesienią, po przekwitnięciu. 

Sadzonki kuflika uzyskasz również dopiero po przekwitnięciu rośliny. Odcięte pędy umieść w wodzie i czekaj aż wypuszczą korzenie. Młode rośliny potrzebują wilgoci, dlatego warto nałożyć na sadzonkę torebkę foliową. Pamiętaj żeby wykonać w niej otwory, aby roślina miała czym oddychać. Gdy roślina się ukorzeni, przesadź ją to donicy z torfem i postępuj z nią tak, jak w przypadku uprawy z nasion. 

Zobacz także: Drzewka na balkon - jakie drzewko na pniu będzie najlepsze?

Kuflik - zimowanie 

Na zimę kuflik musi znaleźć się w dość jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest niższa niż 5-10 st. Celsjusza. Nie przesadzaj z podlewaniem kuflika zimą - zapewnij mu umiarkowany poziom wilgotności. Krzew kuflika może trafić z powrotem na balkon, gdy miną przymrozki, czyli w kwietniu lub maju. 

Kwiaty kuflika pojawiają się dwa razy w roku - od maja do czerwca i od sierpnia do września. Swoim kształtem przypominają szczotki do butelek. Pręciki kwiatostanów mają czerwony kolor, a na ich końcach widoczne są żółte pylniki. Roślina jest niezwykle dekoracyjna i z całą pewnością ubarwi twój balkon.