Zamknij

Krasnale ogrodowe - nadaj nowe życie dekoracjom ogrodowym

09.02.2021
Aktualizacja: 09.02.2021 15:49

Kolorowy, groteskowy, a czasem nawet komiczny - krasnal ogrodowy od wielu już lat stanowi nieodłączny element aranżacji ogrodowych. Niestety z biegiem czasu krasnale tracą swoje właściwości ozdobne. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na przywrócenie im pięknego wyglądu.

Krasnale ogrodowe to ozdoba, którą albo się uwielbia, albo nienawidzi
fot. Shutterstock

Dekoracje ogrodowe narażone na działanie czynników atmosferycznych, po pewnym czasie mogą blaknąć, przebarwiać się lub pokrywać nieestetycznymi plamami. W tym artykule podpowiadamy, jak odnowić i czym pomalować figurki krasnali ogrodowych, aby wyglądały jak nowe!

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Skąd wzięła się moda na krasnale ogrodowe?

Pierwsze krasnale ogrodowe pojawiły się już w XVIII wieku. Stanowiły wówczas jeden z głównych elementów dekoracji ogrodowej wielu niemieckich rezydencji. Barwne figury przedstawiały postacie średniowiecznych, brodatych górników zaopatrzonych w charakterystyczne spiczaste kaptury, skórzane fartuchy i narzędzia pracy w postaci kilofów, młotów oraz łopat. Dzisiaj kolorowe i uśmiechnięte krasnale zdobią ogrody na całym świecie.

Twoje ogrodowe krasnale nie wyglądają już tak pięknie jak zaraz po zakupie? Skorzystaj z naszych wskazówek i nadaj im nowe życie.

Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby

Krasnal ogrodowy - jak odnowić?

Krasnal ogrodowy to figurka wykonana zazwyczaj z ceramiki, gipsu bądź tworzywa sztucznego. Jedną z najprostszych i zarazem najpowszechniejszych metod renowacji figur krasnali ogrodowych jest ich ponowne pomalowanie farbą. W większości przypadków to w zupełności wystarczy, aby stare dekoracje odzyskały swój dawny urok. W tym celu świetnie sprawdzają się zarówno farby akrylowe, jak i farby w sprayu. Oprócz kolorowych farb potrzebować będziesz także pędzelków w kilku różnych rozmiarach.

Przed przystąpieniem do malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie figur.

W pierwszej kolejności ogrodowe krasnale należy dokładnie oczyścić z pozostałości ziemi oraz innych zabrudzeń. Po dokładnym ich osuszeniu i delikatnym zeszlifowaniu powierzchni można przystąpić do malowania. Pamiętaj, aby farbę nakładać cienkimi, równymi warstwami.

Zobacz także: Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią? Jak to robić? Podpowiadamy

Jak zrobić krasnala ogrodowego?

Miłośnicy tych baśniowych postaci mogą sami stworzyć swoje ozdoby i nabyć gotowe krasnale ogrodowe z gipsu przeznaczone do samodzielnego pomalowania. To niezwykle prosty i tani sposób na stworzenie efektownej dekoracji, dzięki której aranżacja ogrodowa nabierze indywidualnego charakteru. Do malowania gipsowych krasnali najlepiej użyć farb akrylowych, które są wodoodporne, w związku z czym nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia lakierem.