Zamknij

Kostrzewa sina - uprawa i pielęgnacja „niebieskiej trawy”

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 19:21
Gdzie rośnie kostrzewa sina?
fot. Shutterstock

Kostrzewa sina 'Elijah Blue' (Festuca glauca) to roślina, którą można spotkać zarówno rosnącą dziko, jak i uprawianą w ogrodach. Naturalnie występuje w słonecznych miejscach, gdzie znajduje się dużo skał i kamieni, czyli przeważnie w górach. W przydomowych ogródkach i na działkach sadzi się ją przeważnie na skalniakach lub w towarzystwie niskich bylin.

Kostrzewa sina zwana jest też kostrzewą popielatą lub niebieską trawą. Jest to wieloletnia roślina z rodziny wiechlinowatych, która zachwyca niezwykłym zabarwieniem liści. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji kostrzewy sinej znajdziesz w poniższym tekście. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Kostrzewa sina - uprawa 

Kostrzewa sina nie jest bardzo wymagającą rośliną. Co ciekawe, im gorsze ma warunki, tym niebieskie zabarwienie jej liści staje się bardziej wyraziste. Niebieska trawa - kostrzewa sina pokryta jest woskowatym nalotem, dzięki czemu jest odporna na działanie promieni słonecznych. Dodatkową właściwością owego nalotu jest zatrzymywanie wody, co chroni roślinę przed wysychaniem. Uprawa kostrzewy sinej raczej nie sprawi ci żadnych problemów, jednak musisz znać kilka podstawowych informacji na ten temat. 

Zobacz także: Rośliny cieniolubne - jakie wybrać do domu, a jakie do ogrodu?

Kostrzewa sina - rozstawa i stanowisko 

Nie musisz przykładać dużej wagi do gleby pod uprawę kostrzewy sinej. Roślina ta znakomicie radzi sobie w trudnych warunkach, jest odporna na mróz, suszę oraz szkodniki. Najpiękniejszą barwę niebieskiej trawy uzyskasz, sadząc ją na piaszczystej, lekkiej glebie, ubogiej w składniki odżywcze. Zadbaj jednak, by kostrzewa była wystawiona na słońce - to znacznie wpłynie na jej zabarwienie na niebiesko. 

Gatunek 'Elijah Blue' znakomicie nadaję się zarówno na skalniaki, jak i na rabatki. Niektórzy uprawiają roślinę również w doniczkach na balkonie czy tarasie. Aby kostrzewa sina prezentowała się najlepiej, należy ją sadzić w 40-50 cm odstępach. Pięknie prezentuje się na tle ciemnozielonych krzewów iglastych, obok roślin wrzosowatych i bylin kwitnących. 

Zobacz także: Żywopłot zimozielony - jakie rośliny najlepiej wybrać?

Kostrzewa sina - pielęgnacja i wymagania 

Kostrzewa popielata nie wymaga nawożenia, jeśli jednak chcesz przyspieszyć jej wzrost po pierwszym posadzeniu, możesz jeden raz zastosować nawóz, taki sam jak do trawnika. Podlewać roślinę również możesz tylko kilka razy po posadzeniu. Później będzie to niewskazane, gdyż kostrzewa nie lubi miejsc podmokłych. Unikaj także sadzenia jej na glebach gliniastych i zbitych. Niebieska trawa utrzyma się nawet w glebie żwirowej. Posadzenie jej na żyznym podłożu poskutkuje utratą intensywności koloru niebieskiego. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Kostrzewa sina - przycinanie 

Kwiaty kostrzewy sinej pojawiają się zazwyczaj w czerwcu i na początku mają charakter dekoracyjny. Z czasem niestety żółkną i wyglądają mało estetycznie. Dlatego zaraz po kwitnieniu warto je przyciąć, co nie tylko poprawi wygląd rośliny, lecz także zapobiegnie jej rozsiewaniu się. 

Liście kostrzewy należy przycinać wczesną wiosną. By niebieska trawa zachwycała swoim urokiem, należy usunąć wszystkie suche i nadgniłe źdźbła. W tym celu użyj ostrego sekatora, którym przycinaj liście na wysokości około trzech centymetrów. Dzięki takiemu corocznemu przycinaniu, kostrzewa sina będzie bujnie się rozrastać. 

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Kostrzewa sina - rozmnażanie 

Niebieską trawę rozmnaża się na dwa sposoby - poprzez podział kęp lub wysiew. Lepszy efekt uzyskasz, stosując metodę rozmnażania przez podział kępy, gdyż nie musisz się wtedy martwić, czy roślina się przyjmie. W celu rozmnożenia kostrzewy sinej tym sposobem musisz wykopać w marcu dobrze rozrośniętą dwu lub trzyletnią kępę i przeciąć ją nożem. Uzyskane sadzonki możesz od razu posadzić

Jeśli chcesz wypróbować metodę rozmnażania kostrzewy poprzez wysiew, musisz najpierw przeprowadzić stratyfikację nasion. Zabieg ten wykonuje się, by pobudzić nasiona do wykiełkowania. Należy umieścić nasiona w wilgotnym podłożu i przechowywać w niskiej temperaturze. Dopiero po kilkunastu dniach pojawią się kiełki, a wraz z ich powstaniem możliwe będzie posadzenie kostrzewy w miejscu docelowym.