Zamknij

Kosisz trawę po deszczu? Sprawdź, dlaczego nie można tego robić

27.07.2022 13:33

Chcesz się cieszyć pięknym trawnikiem wokół domu? Zwróć uwagę na to, kiedy go kosisz. Okazuje się, że pogoda ma w tym przypadku duże znaczenie.

Koszenie trawnika
fot. Shutterstock

Równy, dokładnie przystrzyżony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Aby zawsze prezentował się nienagannie, musimy o niego odpowiednio dbać. Przede wszystkim ważne jest regularne koszenie trawy. I chociaż wydaje się to mało skomplikowaną czynnością, to jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Jedna z nich mówi o tym, aby nie kosić trawy w deszcz ani po nim. Dlaczego? Podpowiadamy.

Domowe porady: dlaczego nie należy kosić trawy po deszczu?

Koszenie trawnika powinno odbywać się systematycznie – przynajmniej raz w tygodniu. Robienie tego jednak w deszczową pogodę lub po ulewie nie jest najlepszym pomysłem. Nie warto kosić trawy również o poranku, kiedy na źdźbłach widoczna jest jeszcze rosa. A wszystko to z kilku powodów.

Przede wszystkim mokra trawa jest znacznie trudniejsza do koszenia. Cała czynność zajmie ci wówczas znacznie więcej czasu, a jej efekty z pewnością nie będą zadowalające. Poza tym wilgotne źdźbła są mniej odporne na różne infekcje grzybicze, które podczas koszenia łatwiej się roznoszą. Dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Koszenie w deszcz lub po nim grozi bowiem awarią sprzętu, a w przypadku stosowania kosiarki elektrycznej - nawet porażeniem prądem.

Zobacz także: Trawa pampasowa - nietuzinkowa ozdoba ogrodu

Domowe porady: jak dbać o trawnik?

W pielęgnacji trawnika duże znaczenie ma wybór odpowiedniej kosiarki. Na rynku znajdziemy różne rodzaje takiego sprzętu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zasilania, ale też obudowę urządzenia. Aby nasz trawnik wyglądał estetycznie, najlepiej go kosić na wysokość ok. 3-4 cm. Należy pamiętać również o regularnym podlewaniu trawnika. Przydatne w jego pielęgnacji mogą okazać się też różne nawozy.

Zobacz także: Jak szybko pozbyć się chwastów? Wykorzystaj ten domowy sposób i ciesz się pięknym ogrodem

loader