Zamknij

Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

13.02.2021
Aktualizacja: 13.02.2021 15:05

Kompozycje z wrzosami pojawiają się późnym latem, by jesienną porą cieszyć nasze oczy, ozdabiając domowe wnętrza, zajmując balkonowe donice lub tworząc wrzosowiska w ogrodzie, przypominające zjawiskowe leśne polany. Jak i gdzie je sadzić, w jaki sposób pielęgnować, aby jak najdłużej zachwycały?

Jak zrobić kompozycje z wrzosami?
fot. Shutterstock

Wrzosy goszczą w naszych domach i ogrodach jesienią. Częstym wyborem jest po prostu kupno pojedynczych kwiatów i ustawienie ich w ozdobnych osłonkach. Alternatywą są kompozycje z wrzosami - wystarczy połączyć kilka różnych odcieni, aby stworzyć cieszącą oko dekorację.

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Kompozycje z wrzosów - sezonowe inspiracje

Po sezonie letnim, kiedy to kwitnąca roślinność obfitowała całą gamą gatunków i kolorów, przychodzi czas na spokojniejszą jesień. Kompozycje z wrzosów w tym okresie są bardzo popularne. To wdzięczne kwiaty, które nie są wymagające i porastają nawet mało przyjazne tereny. Wrzosowe łąki z oddali przypominają wielkie dywany w odcieniu fioletów. Choć to najczęściej spotykana barwa, to istnieje wiele odmian krzewinek o drobnych pąkach, które różnią się nie tylko kolorem, ale też kształtem i rozmiarem - od gatunków niskich osiągających do 30 cm - po większe wysokie kwiaty mierzące do 75 cm.

Projektując kompozycje ogrodowe z wrzosami, warto kupić kilka rodzajów tych dekoracyjnych roślin. To świetny sposób, by przez wiele miesięcy cieszyć się ich walorami. Oto kilka przydatnych w tym temacie wskazówek.

  1. Dobierając odpowiednie odmiany, można zachować ciągłość kwitnienia od początku lipca do końca października.
  2. Nie tylko kwiaty są ozdobą: zimozielone liście, a także pomarańczowe, żółte, złociste, srebrzyste lub zmieniające barwę przy przymrozkach na rude, czerwone czy brązowe listki, sprawiają, że krzewinki są dekoracyjne przez cały rok.
  3. Nie są wymagające. Łatwo je uprawiać.
  4. Szybko się rozrastają. Kompozycje z wrzosów w ogrodzie mogą zająć dużą przestrzeń, co wygląda niezwykle efektownie.
  5. Pojawiają się w sezonie, gdy innych kwiatów jest już niewiele.

Zobacz także: Miód wrzosowy - jeden z najbardziej poszukiwanych miodów w Polsce

Kompozycje z wrzosów i innych roślin - ogrodowe aranżacje

Zakładając przydomowe wrzosowisko, można wybierać z różnych odmian krzewinek, swobodnie dobierać większe i mniejsze, bardziej i mniej rozłożyste, z pełnymi lub pojedynczymi kwiatami. Istnieje cała gama kolorystyczna, z której tworzy się ciekawe zestawienia. Wielobarwne kompozycje z wrzosów przeplatają się odcieniami bieli, różu, purpury, czerwieni i popularnego fioletu. Sadzimy je na wzniesieniach, gdzie prezentują się najbardziej efektownie. Umieszczane są w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Można też urozmaicić ogrodowe aranżacje, dołączając inne gatunki roślin. Wyższe okazy powinny znaleźć się od północnej strony, żeby nie rzucać cienia na lubiące słońce krzewinki. Na wrzosowych rabatach można posadzić:

  • inne odmiany z rodzin wrzosowatych: wrzośce, dabecje, andromedy,
  • azalie wielkokwiatowe i japońskie,
  • różaneczniki,
  • rośliny drobnocebulowe: śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, krokusy, tulipany botaniczne,
  • różnego rodzaju ozdobne trawy.

Wszystkie te gatunki mają podobne wymagania, dlatego mogą rosnąć razem. Dalszy plan zgrabnie wypełnią krzewy iglaste i drzewa, które stanowią wdzięczne tło dla kompozycji z wrzosu.

Zobacz także: Rozplenica japońska - kiedy i jak sadzić, jakie są jej odmiany?

Kompozycje z wrzosów w ogrodzie - odpowiednie warunki

Miejsce, które wybierzemy na wrzosowisko, powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru, który w czasie chłodu wysusza rośliny. Najlepsze podłoże dla tych kwiatów stanowi ziemia żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Teren nie może być zbyt mokry, by nie dochodziło do gnicia korzeni w czasie jesieni i zimy. Dobrą opcją będzie stworzenie podłoża z mieszanki kwaśnego torfu, liściowej ziemi lub kompostu i kory. Krzewinki, z racji płytkiego systemu korzeniowego, narażone są na przesuszenie, dlatego muszą być często podlewane.

Rośliny trzymane w domu należy nawadniać codziennie, przy tym należy uważać, by wody nie było zbyt dużo. Powinna być odstana, można ją wesprzeć kilkoma kroplami cytryny. Po przekwitnięciu należy przenieść je do chłodnego miejsca lub wkopać w ziemię w ogrodzie i okryć igliwiem. Podlewanie warto ograniczyć, ale uważać, by nie przesuszyć korzeni. Jeśli wrzos przezimuje, na wiosnę podcina się stare pędy, by obficie kwitł.

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Jesienne kompozycje z wrzosów w donicach ozdobą na taras i na cmentarz

O tym, jak popularne i uniwersalne są kompozycje z wrzosu, świadczy fakt wykorzystywania ich w różnych miejscach. Jesienne kompozycje z wrzosami wypełniają ogrodowe rabaty, a zastępując letnią roślinność, zdobią przydomową przestrzeń przez wiele miesięcy. Zajmują balkonowe skrzynki, gdy czas pelargonii, petunii i bratków przemija. Niezwykle wdzięcznie pasują do wiklinowych koszyków i w takiej postaci mogą zdobić obejście lub domowe parapety. Ze względu na porę i czas kwitnienia, a także atrakcyjny wygląd formy liściastej, kompozycje z wrzosu na cmentarz w szerokich, płaskich pojemnikach także są często widziane. Do kompozycji z wrzosów na cmentarz polecane są odmiany w spokojnej, przygaszonej kolorystyce, w takiej odsłonie prezentują się wytwornie.

Jeszcze jednym lubianym przykładem wykorzystania tych urokliwych roślin jest forma zasuszona. Kompozycja z wrzosów połączona z gałązkami wierzby, suchymi trawami, ostrokrzewem czy miechunką będzie wyjątkową stylizacją mieszkania. Można je przewiązać sznurkiem jutowym, by dopełnić aranżacji rustykalnego wnętrza albo wypełnić nimi szklane słoje, małe metalowe wiaderka lub ozdobne wazony.

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?