Oceń
Kielichowiec wonny to rzadko spotykany krzew ozdobny o ciekawych kwiatach i liściach przebarwiających się na żółto. Z tego powodu niewiele osób wie, jak i kiedy go sadzić, albo gdzie kupić. W tym artykule znajdziesz wszystko na temat najpopularniejszych odmian oraz wymagań uprawowych kielichowca wonnego.
Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?
Kielichowiec wonny - opis rośliny
Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) występuje głównie w Ameryce Północnej, gdzie uprawiany jest jako roślina ozdobna. W Polsce natomiast można go spotkać w wielu ogrodach botanicznych.
Krzew o rozłożystym pokroju dorasta do dwóch, trzech metrów wysokości. Pędy rośliny są sztywne i dosyć mocno rozgałęzione, liście - duże, błyszczące pokryte meszkiem, kwiaty - bordowe lub brunatne. Jak sama nazwa wskazuje, kielichowiec wonny cechuje się bardzo mocnym korzenno-owocowym zapachem.
Ten okazały wonny krzew o białych, pachnących kwiatach zakwita w maju lub czerwcu, zdobiąc ogrody aż do końca lipca, a niekiedy nawet i wczesnej jesieni.
Kielichowiec wonny - najciekawsze odmiany
Oprócz typowej formy Calycanthus floridus, zarówno w ogrodach botanicznych, jak i tych przydomowych można spotkać wiele atrakcyjnych odmian ozdobnych tego gatunku. Do tych cieszących się największą popularnością zaliczamy m.in.:
- Purpureus - krzew ten cechuje się znacznie wolniejszym wzrostem i obfitszym kwitnieniem niż gatunek czysty. Cechą charakterystyczną tej odmiany są duże i delikatnie pomarszczone liście, które jesienią przybierają piękny pomarańczowobordowy kolor.
- Athens - rzadka i unikatowa odmiana wyróżniająca się fantazyjnym i zarazem subtelnym, kremowożółtozielonym wybarwieniem kwiatów.
- Ferox - odmiana ta dorasta do ok. półtora metra wysokości. Jej głównym atutem jest niewielki rozmiar oraz urocze bordowe kwiaty, które w okresie przekwitania w dalszym ciągu utrzymują swoją pierwotną barwę.
- Nanus - kielichowiec plenny: to jedna z odmian plennych, przybierająca postać stosunkowo niskiego krzewu, który z reguły osiąga nie więcej niż jeden metr wysokości. Gatunek ten rozpoznać można między innymi po jednolicie zielonych liściach.
- Venus - znakiem rozpoznawczym tej odmiany są rzadko spotykane białe kwiaty, które w czasie przekwitania zmieniają swoją barwę na czerwoną.
Warto tutaj wspomnieć również o innym, równie ciekawym gatunku Calycanthus, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku europejskim. Mowa oczywiście o kielichowcu chińskim. Jeśli jesteś poszukiwaczem rzadkich i unikatowych okazów, to koniecznie powinieneś zainteresować się właśnie tą odmianą. Kielichowiec chiński wyróżnia się pięknymi i okazałymi kwiatami o biało-żółtym wybarwieniu i średnicy do 10 cm, które zakwitają dwa razy do roku.
Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?
Kielichowiec wonny - uprawa i wymagania
Calycanthus floridus to roślina niewymagająca i odporna na zaniedbania. Zapewniając jej optymalne warunki rozwoju, możesz być pewny tego, że po niedługim czasie odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.
Kielichowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, osłoniętych od wiatru. Jeśli chodzi o podłoże, to krzew ten preferuje umiarkowanie wilgotną, żyzną lub próchniczą glebę. Rośliny nie zaleca się sadzić w podłożu bardzo suchym i jałowym oraz zimnym i ciężkim. Niemniej, może być z powodzeniem uprawiana w przydomowych ogrodach.
Calycanthus floridus naturalnie występuje w ciepłej strefie klimatycznej, dlatego też nie jest on zbytnio wytrzymały na mróz. Skrajnie niskie temperatury mogą nieodwracalnie uszkodzić wrażliwe pędy rośliny, co negatywnie wpłynie na jej dalszy wzrost i rozwój.
Choroby i szkodniki
Kielichowiec wonny jest nie tylko łatwy w uprawie, lecz także cechuje się bardzo wysoką odpornością na choroby i szkodniki. Zastanawiasz się, czym jest to spowodowane? Dużą zasługę w tej kwestii przypisuje się silnemu zapachowi olejków eterycznych zawartych w pędach, liściach i kwiatach, który odstrasza owady.
Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby
Rozmnażanie
Calycanthus floridus można rozmnażać na różne sposoby. Najczęściej stosowaną i zarazem najprostszą metodą jest bezpośredni wysiew nasion do gruntu. Kielichowiec wonny z siewu zakwita zazwyczaj po około trzech latach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wyhodowana w ten sposób roślina może nieznacznie różnić się od rośliny matecznej.
Kielichowiec wonny - sadzonki. Nowe rośliny gatunku Calycanthus floridus można pozyskać również poprzez zastosowanie metod wegetatywnych, czyli uprawy z sadzonek, odrostów korzeniowych bądź odkładów ziemnych.
Kielichowiec wonny - cięcie
Przycinanie krzewów ozdobnych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który w dużym stopniu wpływa zarówno na ogólny wygląd roślin, jak i ich wzrost.
Regularne cięcie pobudza krzewienie i kwitnienie kielichowca wonnego. Na wykonanie tego zabiegu warto jednak poczekać do czasu, aż krzew przekwitnie. Wówczas w pierwszej kolejności należy zająć się usuwaniem najstarszych i najsłabszych pędów, dzięki temu kielichowiec zyska atrakcyjny pokrój. Wczesną wiosną warto usunąć także przemarznięte pędy, poprzez przycięcie ich aż do zdrowej tkanki.
Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady
Kielichowiec wonny - ciekawostki
Na koniec przygotowaliśmy kilka ciekawych informacji dotyczących kielichowca wonnego. Dla wielu ciekawostką z pewnością będzie fakt, że łacińska nazwa rodzajowa tego gatunku - Calycanthus - jest połączeniem greckich słów “kalyx” (kielich) oraz “anthos” (kwiat).
Kolejna odnosi się do praktycznego zastosowania kielichowca wonnego. Czy wiesz o tym, że do niedawna kora tej rośliny wykorzystywana była jako alternatywa dla cynamonu? Niekiedy z kory przygotowywano także specjalny napar, który łagodził objawy pokrzywki bądź pełnił rolę naturalnych kropli do oczu.
Ten krzew o wonnych, białych kwiatach, pomimo wszystkich zalet, ma także jedną wadę. Choć jest to bardzo piękna i okazała roślina, to warto pamiętać o tym, że zarówno liście, jak i nasiona zawierają silnie trujące związki - cyjanowodór oraz kalikantynę.
Oceń artykuł