Zamknij

Kielichowiec wonny - uprawa, odmiany, choroby, rozmnażanie

11.02.2021
Aktualizacja: 11.02.2021 11:03

Wśród wszystkich gatunków krzewów ozdobnych, dużą sympatią wśród miłośników oryginalnych roślin ogrodowych cieszy się kielichowiec wonny. Jak nietrudno się domyślić, jedną z jego największych zalet jest dosyć intensywny zapach. Jakie inne odmiany kielichowca wonnego wyróżniamy?

Kielichowiec wonny to kwiat, obok którego trudno przejść obojętnie
fot. Shutterstock

Kielichowiec wonny to rzadko spotykany krzew ozdobny o ciekawych kwiatach i liściach przebarwiających się na żółto. Z tego powodu niewiele osób wie, jak i kiedy go sadzić, albo gdzie kupić. W tym artykule znajdziesz wszystko na temat najpopularniejszych odmian oraz wymagań uprawowych kielichowca wonnego.

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

Kielichowiec wonny - opis rośliny

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) występuje głównie w Ameryce Północnej, gdzie uprawiany jest jako roślina ozdobna. W Polsce natomiast można go spotkać w wielu ogrodach botanicznych.

Krzew o rozłożystym pokroju dorasta do dwóch, trzech metrów wysokości. Pędy rośliny są sztywne i dosyć mocno rozgałęzione, liście - duże, błyszczące pokryte meszkiem, kwiaty - bordowe lub brunatne. Jak sama nazwa wskazuje, kielichowiec wonny cechuje się bardzo mocnym korzenno-owocowym zapachem.

Ten okazały wonny krzew o białych, pachnących kwiatach zakwita w maju lub czerwcu, zdobiąc ogrody aż do końca lipca, a niekiedy nawet i wczesnej jesieni.

Kielichowiec wonny - najciekawsze odmiany

Oprócz typowej formy Calycanthus floridus, zarówno w ogrodach botanicznych, jak i tych przydomowych można spotkać wiele atrakcyjnych odmian ozdobnych tego gatunku. Do tych cieszących się największą popularnością zaliczamy m.in.:

  • Purpureus - krzew ten cechuje się znacznie wolniejszym wzrostem i obfitszym kwitnieniem niż gatunek czysty. Cechą charakterystyczną tej odmiany są duże i delikatnie pomarszczone liście, które jesienią przybierają piękny pomarańczowobordowy kolor.
  • Athens - rzadka i unikatowa odmiana wyróżniająca się fantazyjnym i zarazem subtelnym, kremowożółtozielonym wybarwieniem kwiatów.
  • Ferox - odmiana ta dorasta do ok. półtora metra wysokości. Jej głównym atutem jest niewielki rozmiar oraz urocze bordowe kwiaty, które w okresie przekwitania w dalszym ciągu utrzymują swoją pierwotną barwę.
  • Nanus - kielichowiec plenny: to jedna z odmian plennych, przybierająca postać stosunkowo niskiego krzewu, który z reguły osiąga nie więcej niż jeden metr wysokości. Gatunek ten rozpoznać można między innymi po jednolicie zielonych liściach. 
  • Venus - znakiem rozpoznawczym tej odmiany są rzadko spotykane białe kwiaty, które w czasie przekwitania zmieniają swoją barwę na czerwoną.

Warto tutaj wspomnieć również o innym, równie ciekawym gatunku Calycanthus, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku europejskim. Mowa oczywiście o kielichowcu chińskim. Jeśli jesteś poszukiwaczem rzadkich i unikatowych okazów, to koniecznie powinieneś zainteresować się właśnie tą odmianą. Kielichowiec chiński wyróżnia się pięknymi i okazałymi kwiatami o biało-żółtym wybarwieniu i średnicy do 10 cm, które zakwitają dwa razy do roku.

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Kielichowiec wonny - uprawa i wymagania

Calycanthus floridus to roślina niewymagająca i odporna na zaniedbania. Zapewniając jej optymalne warunki rozwoju, możesz być pewny tego, że po niedługim czasie odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.

Kielichowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, osłoniętych od wiatru. Jeśli chodzi o podłoże, to krzew ten preferuje umiarkowanie wilgotną, żyzną lub próchniczą glebę. Rośliny nie zaleca się sadzić w podłożu bardzo suchym i jałowym oraz zimnym i ciężkim. Niemniej, może być z powodzeniem uprawiana w przydomowych ogrodach.

Calycanthus floridus naturalnie występuje w ciepłej strefie klimatycznej, dlatego też nie jest on zbytnio wytrzymały na mróz. Skrajnie niskie temperatury mogą nieodwracalnie uszkodzić wrażliwe pędy rośliny, co negatywnie wpłynie na jej dalszy wzrost i rozwój.

Choroby i szkodniki

Kielichowiec wonny jest nie tylko łatwy w uprawie, lecz także cechuje się bardzo wysoką odpornością na choroby i szkodniki. Zastanawiasz się, czym jest to spowodowane? Dużą zasługę w tej kwestii przypisuje się silnemu zapachowi olejków eterycznych zawartych w pędach, liściach i kwiatach, który odstrasza owady.

Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby

Rozmnażanie

Calycanthus floridus można rozmnażać na różne sposoby. Najczęściej stosowaną i zarazem najprostszą metodą jest bezpośredni wysiew nasion do gruntu. Kielichowiec wonny z siewu zakwita zazwyczaj po około trzech latach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wyhodowana w ten sposób roślina może nieznacznie różnić się od rośliny matecznej.

Kielichowiec wonny - sadzonki. Nowe rośliny gatunku Calycanthus floridus można pozyskać również poprzez zastosowanie metod wegetatywnych, czyli uprawy z sadzonek, odrostów korzeniowych bądź odkładów ziemnych.

Kielichowiec wonny - cięcie

Przycinanie krzewów ozdobnych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który w dużym stopniu wpływa zarówno na ogólny wygląd roślin, jak i ich wzrost.

Regularne cięcie pobudza krzewienie i kwitnienie kielichowca wonnego. Na wykonanie tego zabiegu warto jednak poczekać do czasu, aż krzew przekwitnie. Wówczas w pierwszej kolejności należy zająć się usuwaniem najstarszych i najsłabszych pędów, dzięki temu kielichowiec zyska atrakcyjny pokrój. Wczesną wiosną warto usunąć także przemarznięte pędy, poprzez przycięcie ich aż do zdrowej tkanki.

Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady

Kielichowiec wonny - ciekawostki

Na koniec przygotowaliśmy kilka ciekawych informacji dotyczących kielichowca wonnego. Dla wielu ciekawostką z pewnością będzie fakt, że łacińska nazwa rodzajowa tego gatunku - Calycanthus - jest połączeniem greckich słów “kalyx” (kielich) oraz “anthos” (kwiat).

Kolejna odnosi się do praktycznego zastosowania kielichowca wonnego. Czy wiesz o tym, że do niedawna kora tej rośliny wykorzystywana była jako alternatywa dla cynamonu? Niekiedy z kory przygotowywano także specjalny napar, który łagodził objawy pokrzywki bądź pełnił rolę naturalnych kropli do oczu.

Ten krzew o wonnych, białych kwiatach, pomimo wszystkich zalet, ma także jedną wadę. Choć jest to bardzo piękna i okazała roślina, to warto pamiętać o tym, że zarówno liście, jak i nasiona zawierają silnie trujące związki - cyjanowodór oraz kalikantynę.