Zamknij

Kiedy siać warzywa? Terminy w zależności od sposobu wysiewu

22.03.2021
Aktualizacja: 22.03.2021 19:43
Kiedy najlepiej siać warzywa?
fot. Shutterstock

Plusem posiadania własnego ogrodu lub działki jest to, że można uprawiać własne warzywa. Jednak decydując się na samodzielną uprawę, należy uwzględnić kalendarz siewu warzyw do gruntu, ponieważ nie wszystkie siejemy w tym samym czasie. Kiedy siać warzywa? 

Warzywa z własnego ogródka smakują dużo lepiej niż te ze sklepu, dlatego dysponując miejscem na własny warzywnik, warto się na niego zdecydować. Jednak wcześniej trzeba poznać terminy siewu warzyw, ponieważ każde z nich ma swoje wymagania. Niektóre można siać już w marcu, a z innymi trzeba poczekać do połowy maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Część warzyw można też uprawiać z rozsady, trzeba tylko wysiać je wcześniej w ciepłym pomieszczeniu, a do gruntu posadzić, kiedy na zewnątrz zrobi się już wystarczająco ciepło. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Kiedy siać warzywa do gruntu? 

Część z nich można wysiać wczesną wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Niektóre mają długi termin wysiewu, a z innymi nie można zwlekać, ponieważ zbyt duża temperatura i długie nasłonecznienie sprawiają, że rośliny zaczynają wybijać w kwiatostany i nie są już takie smaczne. Zaliczamy do nich np. szpinak, rzodkiewkę czy sałatę. Można zasiać je jeszcze w marcu lub na początku kwietnia, a kolejnym terminem ich uprawy jest dopiero koniec lata, kiedy temperatury nie są już tak wysokie.  

Na przełomie marca i kwietnia do gruntu można też wysiać cebulę, koper, marchew i pietruszkę korzeniową. Te warzywa można też siać przez cały kwiecień. W pierwszej połowie kwietnia wysiewa się groch, bób, pietruszkę naciową i pasternak, a w drugiej połowie buraka ćwikłowego, pora, skorzonerę. Kiedy siać marchew, żeby uzyskać jak największy plon? Jeśli chcesz korzystać z plonów latem, najlepiej zasiej ją na początku kwietnia, podobnie jak pietruszkę. Na zbiór jesienny marchew, pietruszkę i buraka wysiej w maju. W maju wysiewa się też kukurydzę cukrową i fasolę szparagową. 

Kiedy siać ogórki? Druga połowa maja to odpowiedni termin na wysiew warzyw wrażliwych na niskie temperatury. Wtedy można wysiewać do gruntu ogórki, cukinię, dynię, rukolę i endywię. Jest to też odpowiedni moment na sadzenie warzyw, takich jak pomidory czy papryka. Sadzonki można kupić lub wysiać wcześniej w domu.  

Zobacz także: Uprawa czosnku w domu i nie tylko. Co trzeba wiedzieć? 

Kiedy siejemy warzywa na rozsadę? 

Warzywa można wysiewać wprost do gruntu lub wcześniej przygotować rozsadę (nasiona siejemy np. w specjalnych pojemnikach wypełnionych ziemią. Sadzonki przesadzamy do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach). W naszym klimacie niektóre warzywa uprawia się tylko z rozsady. Są wśród nich kapusta, pomidory czy papryka. Możesz zdecydować się na wysiew warzyw w domu, jeśli posiadasz odpowiednio ciepłe i widne pomieszczenie. Podczas wzrostu siewek, szczególnie tych ciepłolubnych, jak papryki i pomidorów temperatura powinna wynosić ok. 22-25 st.C. Wysiewać można też kalafiora, brokuła, kalarepę, selery, sałatę i ogórki. Najlepszy termin siewu warzyw na rozsadę to przełom lutego i marca. Wszystko zależy jednak od konkretnego gatunku, bo późniejsze odmiany kapusty wysiewa się w kwietniu.  

Jak siać nasiona warzyw? Drobne nasiona wysiewa się rzutowo do skrzynek wypełnionych ziemią i przysypuje delikatną warstwą ziemi. Kiedy siewki wyrosną i będą już miały po kilka liści, pikuje się je do małych doniczek. Gdy minie już ryzyko przymrozków, wysadza się je do gruntu. Większe nasiona, takich warzyw jak ogórek, cukinia czy dynia, można od razu umieścić w małych doniczkach, a później wysadzić na miejsce stałe. O ile to możliwe, pomidory i paprykę warto uprawiać pod osłonami, np. w tunelu foliowym, ponieważ będą tam mniej narażone na warunki atmosferyczne i dadzą lepszy plon. 

Zobacz także: Nawóz do pomidorów - czym i jak podlewać warzywa

Jak siać warzywa w ogrodzie? 

Przed wysiewem warzyw należy zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będą rosły. O ile z wysiewem trzeba poczekać na odpowiednie terminy siewu warzyw, z przygotowaniem gleby nie ma co zwlekać. Miejsce na grządki musi być dobrze nasłonecznione, dlatego należy unikać stanowisk osłoniętych drzewami lub znajdujących się obok krzewów. Glebę należy przekopać i wyrównać grabiami, aby ograniczyć straty wilgoci. Bardzo istotne jest wyznaczenie grządek i ścieżek pomiędzy nimi. Zwróć uwagę, aby grządki i ścieżki miały odpowiednią szerokość, dzięki czemu poruszanie się między nimi oraz pielenie będzie wygodne. Nie usypuj też wysokich grządek, ponieważ ziemia na brzegach będzie wysychać i nie będzie to korzystne dla upraw.  

Wysiew drobnych nasion warzyw wykonuje się poprzez siew rzutowy lub rzędowy, a większe można siać punktowo. Na czym polega różnica pomiędzy tymi rodzajami siewu? 

  • Siew rzutowy to równomierne rozrzucenie nasion po całej powierzchni i przysypanie ich cienką warstwą ziemi. Choć jest to łatwa i szybka metoda, ma swoje wady, ponieważ rośliny rosną nierównomiernie, co utrudnia pielęgnację.  
  • Siew rzędowy jest dużo bardziej praktyczny. Nasiona należy po prostu wysiać w wyznaczonym rzędzie. Rząd najlepiej wyznaczyć przeciągając motyką, a po jego bokach warto wbić kołki, które ułatwią poruszanie się pomiędzy grządkami. 
  • Siew punktowy polega na umieszczaniu nasion w rzędzie pojedynczo. Nasiona rzodkiewki czy buraka ćwikłowego należy umieszczać co około cztery centymetry, a ogórki, cukinię, groch i fasolę można wysiewać gniazdowo, czyli umieszczać w dołku po dwa lub trzy nasiona. Gdy pojawią się siewki, należy zostawić tylko tę najsilniejszą. 

Nasiona potrzebują wilgoci, ale pamiętaj, aby nie podlewać ich silnym strumieniem, ponieważ woda może wypłukać nasiona. Najlepiej podlać je słabym, rozproszonym strumieniem. 

Jakie warzywa siać obok siebie? Takie informacje często są umieszczone na opakowaniach warzyw, można też wydrukować tabelę, która uwzględnia wszystkie warzywa. Warto siać na przemian cebulę i marchew, ponieważ zapach cebuli odstrasza szkodniki atakujące marchew. Z kolei olejki eteryczne pochodzące z marchwi zniechęcą szkodniki atakujące cebulę. Obok siebie warto też sadzić pora i selera oraz pomidory i pietruszkę. 

Jakie warzywa sadzić po sobie? Jako przedplon dla kapusty dobrze sprawdzają się warzywa strączkowe. Marchew dobrze rośnie na grządkach po zimującym porze, kapuście, kalafiorze i cebuli. Z kolei przed posadzeniem papryki warto uprawiać w tym miejscu sałatę i rzodkiewkę. 

https://stylzycia.radiozet.pl/Dom/Ogrod/Uprawa-czosnku-w-domu-i-nie-tylko-co-trzeba-wiedziec-31162