Zamknij

Kiedy sadzić mieczyki? Jak to robić i kiedy wykopać cebulki?

19.02.2021
Aktualizacja: 19.02.2021 14:06

Mieczyki Gladiolus communis L. (gladiole) to bardzo popularne kwiaty ogrodowe, które pięknie kwitną przez prawie całe lato. Osoby, które chcą je uprawiać na swojej działce, muszą zatem wiedzieć jak, gdzie i kiedy sadzić mieczyki oraz jak o nie dbać.

Mięczyki to bardzo popularne kwiaty
fot. Shutterstock

Zastanawiasz się, kiedy sadzić mieczyki? A może gdzie powinna znajdować się rabatka z tymi uroczymi kwiatami? Chciałbyś zacząć hodować te piękne kwiaty, ale nie bardzo wiesz jak? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście! 

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Kiedy sadzić mieczyki? 

Trzeba wiedzieć, kiedy sadzić mieczyki do gruntu, by móc cieszyć się ich pięknymi, bujnymi kwiatostanami. Bulwy tych kwiatów dostępne są w sprzedaży na wiosnę, ponieważ sadzenie powinno się wykonywać od połowy kwietnia do drugiego tygodnia maja. Mimo iż mieczyki należą do tej samej rodziny co krokusy i irysy (rodzina kosaćcowatych), nie powinno się ich sadzić jesienią, czyli wtedy co inne kwiaty z tej rodziny. Im później je posadzisz, tym później zobaczysz kwiaty, jednak jeśli trafi się wyjątkowo mroźny kwiecień, lepiej jest chwilę poczekać. Cebulki mieczyków nie czują się zbyt dobrze w zimnej i zbyt wilgotnej glebie, dlatego na sadzenie mieczyków trzeba wybrać taki okres, w którym ziemia jest już przeschnięta i niezmarznięta. Nie martw się jeśli pogoda cię zaskoczy i wystąpią krótkotrwałe przymrozki - bulwy mieczyków to przetrwają. Mieczyki kwitną zazwyczaj od lipca do sierpnia. 

Sadzenie w donicy wygląda bardzo podobnie. Pamiętaj jednak, by wybrać dość głębokie donice i zadbać o podporę dla kwiatów.  

Zobacz także: Bukiet weselny z jednego rodzaju kwiatów czy wielu? Sprawdź, na co postawić!

Gladiola - jak wygląda jej kwiat? 

Mieczyk jest pięknym, dostojnym kwiatem o długiej łodydze i mieczowatych liściach (stąd nazwa). Kwiaty o średnicy od ośmiu do dziesięciu centymetrów mają postać wysokich, gęstych (nawet kilkanaście kwiatów na pędzie) kłosowych kwiatostanów. Odmian mieczyków jest bardzo dużo, dlatego nie jesteśmy w stanie wszystkich przytoczyć. Wybraliśmy dla ciebie te najbardziej popularne, z podziałem na kolory: 

 • białe: „White Friendship”, „Opal”, 
 • pomarańczowe: „Peter Pears”, „Ovatie”, 
 • żółte: „Nova Lux”, „Morning gold”, 
 • czerwone i purpurowe: „Oscar”, „Plumtart”, 
 • różowe: „Friendship”, 
 • fioletowe: „Black Velvet”, „Purple Flora”, 

Wielobarwne: 

 • fioletowo-kremowo-bordowe: „Flevo cool”, 
 • żółte z szeroką, pomarańczową obwódką: „Margaret Rose”, 
 • czerwono-białe: „Bizar”, 
 • białe z różowymi smugami i różowym cieniowaniem: „Priscilla”, 
 • brązowo-pomarańczowe z białymi pasmami: „Chocolate”, 
 • żółto-niebieskie: „Dynamite”, 
 • żółto-pomarańczowe: „Sunshine”, 
 • żółto-czerwone: „Flevo Cosmic”, 
 • pastelowe, fioletowo-żółte: „Mon Amour”, 
 • biało-różowe: „Pink Lady”, 
 • pomarańczowo-żółte: „Princess Margaret Rose”. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Jak sadzić mieczyki? 

Wiesz już kiedy sadzić gladiole, teraz pora dowiedzieć się jak to robić. Sadzenie mieczyków powinieneś zacząć od zaprawienia bulwy, czyli zanurzenia jej na 20-30 minut w płynie zaprawiającym (Merpan, Sumilex, Sarox, Kaptan, Funaben T). 

W czasie, gdy cebulki się zaprawiają, możesz przygotować im stanowisko. Mieczyki bardzo lubią słońce, ale dadzą sobie też radę w półcieniu. Jednak musisz się liczyć z tym, że nie mając dostępu do pełnego słońca, będą kwitły mniej obficie. Kwiaty nie dogadają się natomiast z wiatrem przez wzgląd na swoją imponującą wysokość. 

Powinieneś zapewnić mieczykom żyzną i bogatą w składniki mineralne glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,5-7). Do podłoża możesz dodać wieloskładnikowy nawóz o przedłużonym działaniu, by zapewnić mieczykom odpowiedni pokarm. Mieczyki nie powinny być sadzone w tym samym miejscu co w zeszłym roku. Na to samo stanowisko możesz zasadzić je dopiero po upływie trzech lat. Wykop dołki o głębokości około 15 cm w rozstawie 10-15 cm. 

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? 

Pamiętaj, że zbyt płytkie sadzenie mieczyków może spowodować przewracanie się roślin - obowiązuje tu zasada: głębokość sadzenia równa jest trzykrotnej wysokości bulw. Jeśli minęło już pół godziny, możesz umieścić cebulki mieczyków w dołkach, zasypać je i podlać. 

Zobacz także: Kiedy sadzić lilie i jak o nie dbać?

Pielęgnacja mieczyków 

Bardzo wysokie odmiany mogą wymagać podwiązania do palików, gdyż są szczególnie podatne na złamanie podczas silnego wiatru. Jeśli zrezygnowałeś z nawiezienia gruntu przed sadzeniem mieczyków, musisz zadbać o podanie roślinom mieszanki nawozowej trzy razy w ciągu sezonu (po pojawieniu się pierwszych liści, gdy pojawi się pęd kwiatostanowy oraz na początku kwitnienia). Mieczyków nie powinno się sadzić również w tych miejscach, gdzie w poprzednim roku rosły: 

 • buraki, 
 • truskawki, 
 • pomidory, 
 • ogórki, 
 • dynie, 
 • fasola, 
 • groch. 

Nie jest zalecane także sadzenie mieczyków w pobliżu kwiatów takich jak: petunie, astry, lilie, floksy i pelargonie, gdyż są one nosicielami chorób wirusowych i grzybowych. 

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Jakie choroby grożą mieczykom? 

Mieczyki można zapobiegawczo opryskiwać środkami grzybobójczymi, gdyż są podatne na choroby grzybowe. Kwiaty są szczególnie narażone na parch bulw i zgniliznę podstawy łodyg, a także na zgniliznę twardzikową. Mieczyki dość często padają też ofiarą trudnych do wyleczenia chorób wirusowych (np. mozaika łagodna). Zwalczanie tej choroby polega niestety na usuwaniu i paleniu chorych roślin. 

Mieczyki są lubiane nie tylko przez ludzkich obserwatorów, ale też przez szkodniki. Wyjątkowo groźnym szkodnikiem jest wciornastka mieczykowca, która zimuje na przechowywanych bulwach mieczyków. Rozwojowi tego pasożyta sprzyja upalne lato, a zwalczyć go można jedynie, jeśli zauważysz niepokojące zmiany na cebulkach roślin. Zakażone bulwy będą lepkie, pokryte twardą, zbrązowiałą skórką. Musisz je usunąć i pamiętać, by na wiosnę, kilka dni przez zasadzeniem odkazić bulwy w spirytusie denaturowanym. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Kiedy wykopać mieczyki? 

Cebulki mieczyków należy wykopywać na zimę z gruntu, gdyż nie będą w stanie przetrwać długotrwałych mrozów. Do wykopania mieczyków należy przystąpić miesiąc po zakończonym kwitnieniu. Bulwy musisz wysuszyć i przechowywać w temperaturze od pięciu do ośmiu st. Celsjusza. Ważne jest też odpowiednie oczyszczenie cebulek mieczyków oraz pełne wysuszenie (zawilgocone cebulki mogą zacząć gnić). Dobrze jest wysuszone bulwy ułożyć jedna obok drugiej na dnie ażurowego pojemnika i przysypać suchym torfem.