Zamknij

Kaktus - podlewanie, przesadzanie i pielęgnacja

13.02.2021
Aktualizacja: 13.02.2021 15:14

Podlewanie kaktusów, przesadzanie i hodowanie tych specyficznych roślin wydaje się kwestią niezbyt skomplikowaną. Czy można sobie nie poradzić z uprawą tych kwiatów? Jak o nie dbać i który okaz wybrać?

Jak często podlewać kaktusy?
fot. Shutterstock

Kaktusy to oryginalne rośliny. Ich ciekawy wygląd przyciąga tak samo jak fakt, że potrafią wytrzymać długo bez wody. Są więc idealną rośliną dla osób, które często wyjeżdżają i nie byłyby w stanie ich regularnie nawadniać, jak jest to konieczne w przypadku innych kwiatów. Bez wody mogą przetrwać nawet kilka miesięcy, a rekordziści wytrzymują lata.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Jak często podlewać kaktusy?

Kaktusowate przybyły do nas z Ameryki, gdzie przystosowały się do zamieszkiwania suchych, półpustynnych i górskich terenów. Niektóre gatunki rosną w lasach deszczowych. Podlewania kaktusów ozdobnych nie można pozostawić przypadkowi, jakby się to mogło wydawać, i nawadniać je od święta, gdy sobie o nich przypomnisz. Istnieje kilka zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji tych roślin, których przestrzeganie zapewni im zdrowy wzrost i wydobędzie z nich wszystkie walory dekoracyjne. W kwestii tego, jak dbać o kaktusy ważna jest:

  • odmiana rośliny,
  • etap jej rozwoju,
  • stanowisko, na którym się znajduje - gdy gleba jest przesuszona, wówczas należy ją podlać - jeżeli kaktus znajduje się w miejscu mocno nasłonecznionym, częściej będzie tego potrzebował niż ten, który znajduje się w półcieniu,
  • pora roku - kaktusy doniczkowe podlewanie w sezonie zimowym mogą całkowicie ominąć,
  • temperatura - im jest cieplej, tym woda szybciej paruje i należy nalać jej trochę więcej niż w czasie, gdy nie ma upałów,
  • wilgotność powietrza - w pomieszczeniach suchych ziemia szybciej wysycha i trzeba ją częściej zraszać,
  • wielkość rośliny - to, jak często podlewa się kaktusy, zależy również od ich wielkości,
  • rozmiar doniczki -jeśli doniczka jest mała, wilgoć ziemi w niej jest niższa i konieczne jest częstsze nawadnianie niż w przypadku pojemników o większej powierzchni.

To jak często podlewa się kaktusy i optymalne utrzymanie wilgoci to najważniejsze kwestie w uprawie tego gatunku. Jeśli będziesz przelewać roślinę, zacznie gnić od korzenia, a gdy zaniedbasz nawadnianie, wzrost kaktusa zostanie wstrzymany, nie będzie kwitł. Może zacząć się kurczyć i zamierać. Choć to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników, przyjmuje się, że średnio te kwiaty powinny być podlewane co dwa, trzy tygodnie, poza okresem zimowym.

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

Kaktusy - odmiany

Sukulenty łodygowe, do których należą kaktusowate, obejmują, zależnie od klasyfikacji od 24 do 220 podtypów, w których szeregi wchodzi aż około 1500-2000 różnych okazów. Zdumiewają różnorodnością i bogactwem odmian. W Polsce wśród najpopularniejszych wysoko uplasował się kaktus wielkanocny i bożonarodzeniowy. Są to rośliny, które nadają się nawet dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Nie są bardzo wymagające, więc jeśli szukasz ładnego kwiatka, który jest łatwy w pielęgnacji, postaw na te okazy.

  • Kaktus bożonarodzeniowy

Nazywany jest też grudnikiem i szlumbergerą zimową. Kwitnie od połowy listopada do stycznia, szczyt przypada w grudniu, w okresie świąt - stąd jego nazwa. Zdobi się w piękne, sporych rozmiarów siedmiocentymetrowe kwiaty, które odchylają się do tyłu, prezentując białe pręciki. Najczęściej przybierają odcienie czerwieni, koralu, ale znane są też odmiany różowe, pomarańczowe, białe, kremowe, żółte lub wielobarwne. Jest wieloletni. Roślinka może dorastać do 50 cm wysokości, jest rozłożysta i ma efektowne zwisające pędy. Latem może być wynoszona na słońce. W czasie, kiedy wypuści pąki, nie można jej przesuwać ani zmieniać jej położenia. W swoich zielonych, segmentowych liściach magazynuje wodę, dlatego nie musi być często podlewana. Kaktus lubi jasne stanowiska, ale najlepiej czuje się w półcieniu, nie może być narażony na ostre słońce. Jest tolerancyjny, jeśli chodzi o dobór ziemi, wystarczy mu mieszanka uniwersalna. Największego nawadniania potrzebuje w okresie, kiedy kwitnie.

  • Kaktus wielkanocny

Tak jak jego poprzednik pochodzi z Brazylii, gdzie porasta drzewa. Również nie ma kolców i w zwisających pędach magazynuje wodę. U kaktusa wielkanocnego pokrój jest bardziej zwarty, kwiaty są węższe, ostro zakończone i mniejsze, pręciki nie wystają poza płatki. Kwitnienie przypada na przełom marca i kwietnia. Wymagania odnośnie do pielęgnacji są takie same dla obu okazów.

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Jak przesadzać kaktusa?

Kaktusy nie lubią być często przesadzane. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, bo okaz zostanie zaatakowany przez szkodniki i trzeba będzie wymienić ziemię lub doniczka, w której się znajduje, okaże się za mała, należy to zrobić poza okresem, gdy roślina kwitnie. Czynność wykonuj, gdy ziemia jest przesuszona - to ułatwi pracę. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci grubych rękawiczek. Po wyciągnięciu kaktusa trzeba usunąć uszkodzone i podgniłe korzenie. Rośliny nie przesadza się od razu do nowego miejsca. Musi się regenerować przez około pięć dni, zanim zostanie umieszczona w odpowiedniej ziemi - przeznaczonej dla sukulentów, z przygotowaną warstwą drenażową.

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

A może zamiast kaktusów aloes?

Sukulentem, który tak jak kaktusy nie jest szczególnie wymagający i sprawdzi się w domu osób, niemających wielkich zdolności w zakresie ogrodnictwa, a i brakuje im czasu na skomplikowane procedury pielęgnacyjne, jest aloes. Jego mięsiste, jędrne liście obfitują w odżywczy sok, z którego można korzystać w formie kosmetycznej lub jako środek o działaniu medycznym.

Aloe vera to gatunek, który nie jest objęty ochroną. Rozeta rozłożystych, nakrapianych liści, które na brzegach mają słabo wykształcone kolce, może rozkwitać po czterech latach od posadzenia, kwiatami o barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej. Najlepsze stanowisko dla tej rośliny będzie słoneczne i jasne. Ziemia może być taka sama jak dla kaktusów - uniwersalna. Dobrze wymieszać ją z piaskiem lub żwirem. Doniczka powinna mieć na spodzie otwory, by zapobiec zbieraniu się wody. Aloes trzeba nawodnić, gdy ziemia w doniczce jest sucha. Nie należy przesadzić z ilością wody, by korzenie nie zaczęły gnić. Od maja do września można je wspomagać odżywkami dla sukulentów, ale nie jest to zabieg konieczny.

Zimowanie rośliny przeprowadza się w pomieszczeniu, w którym temperatura osiąga 10-15 stopni. Na ten czas należy wstrzymać podlewanie i nawożenie. Przycinanie liści nie jest potrzebne, można je przeprowadzać tylko, gdy okaz jest wyjątkowo rozrośnięty i chcesz ograniczyć jego porost. Żeby aloes mógł zakwitnąć, potrzebuje jasnego i chłodnego miejsca. Od lutego do kwietnia można rozmnażać aloes z nasion lub odrostów korzeniowych, a także bocznych pędów. Miejsce po odciętej odnodze warto zasypać węglem drzewnym, pozwoli to uniknąć infekcji.