Zamknij

Jesion wyniosły - rodzaje, uprawa, właściwości

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 19:57
Jesion wyniosły - jak wygląda jego uprawa?
fot. Shutterstock

Jesion wyniosły to jeden z najstarszych drzew występujących w Polsce. Choć jest to gatunek pospolity, to jest drzewem o niezwykłych właściwościach. Co warto wiedzieć o drzewie, jakim jest jesion wyniosły?

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) to gatunek drzewa z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Występuje w niemal całej Europie oraz Azji. Ze względu na łatwość uprawy jest chętnie wybieranym drzewem do ogrodów. 

Zobacz także: Czy drzewo we śnie to dobry znak? Koniecznie sprawdź, co na ten temat mówi sennik

Jesion wyniosły - charakterystyka 

Jesion wyniosły to jedno z najstarszych drzew na Ziemi. Średnia długość życia drzewa wynosi ok. 200 lat. Przestaje rosnąć po 100. latach. Ochrona i dekoracja to główne powody, dla których sadzi się jesion wyniosły. Liście jesionu wyniosłego posiadają właściwości lecznicze. 

  • Wysokość drzewa: 30-40 m. Najwyższe osiągają wysokość 45 metrów, 
  • Korona: stożkowa, lekko jajowata, pnąca się w górę, 
  • Pień: prosty pień z wieloma rozwidleniami, 
  • Kora: młode jesiony można poznać po gładkiej korze z jasnozielonkawym zabarwieniem. Natomiast starsze drzewa mają spękaną, szorstką korę o ciemnobrązowej barwie, 
  • Jesion wyniosły - liście: podłużne o długości do sześciu cm. Wyróżniają się podłużnym kształtem o spiczastym zakończeniu i ząbkowanych brzegach. 

Ponadto jesion wydaje owoce, które przypominają spłaszczone orzeszki.  

Zobacz także: Tulipanowiec amerykański - odmiany, wymagania, uprawa

Jesion wyniosły - rodzaje  

Istnieje 65 gatunków jesionu. W ogrodach istnieją jeszcze wersje, w jakich pojawia się jesion wyniosły. Nasiona takich drzew wybierane są przede wszystkim w celach estetycznych. Jakie jesiony sadzi się w ogrodzie? 

  • Jesion wyniosły nana - niskie drzewo o wysokości od trzech do pięciu metrów. Charakteryzuje go okrągła korona. 
  • Jesion wyniosły pendula - drzewo o średniej wielkości. Maksymalna wysokość wynosi 10 m. Ten rodzaj drzewa posiada parasolowatą koronę z lekko zwisającymi gałęziami. Tworzy w ten sposób naturalne altany. 

Zobacz także: Wiąz w ogrodzie - jaką odmianę wybrać? Uprawa, pielęgnacja, porady

Jakie właściwości posiada jesion wyniosły? 

Liście jesionu wyniosłego znane są z właściwości moczopędnych. Wykorzystywane były w medycynie ludowej do przygotowywania naparów mających korzystny wpływ na przemianę materii. W połączeniu z innymi ziołami jesion wykazywał również właściwości lecznicze wykorzystywane w uśmierzaniu bólów reumatycznych. 

Zobacz także: Drzewka na balkon - jakie drzewko na pniu będzie najlepsze?

Do czego można wykorzystać jesion wyniosły? 

Drewno jesionu jest ciężkie i twarde, ale na tyle elastyczne, że docenia się je w stolarstwie. Wykonuje się z niego klepki do parkietów oraz drabiny. Elementy z drewna jesionowego pojawiają się również w sprzęcie sportowym. 

Nasiona jesionu stanowią często pokarm dla ptaków, szczególnie domowych. Jest składnikiem wielu mieszanek ziaren dla papug.  

Jesion sadzony jest w ogrodach dla ochrony. Jego gałęzie oraz liście są w stanie odeprzeć silny wiatr. Z tego samego powodu często sadzony jest przy poboczach dróg. 

Zobacz także: Kalina - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Uprawa jesionu wyniosłego 

Uprawa jesionu jest niezwykle prosta. Wykazuje dużą tolerancję w różnych warunkach. Natomiast idealne warunki do uprawy jesionu, to przede wszystkim żyzna, próchnicza gleba, raczej wilgotna. Jej odczyn może być zarówno kwaśny, jak i obojętny i zasadowy. Drzewa najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu.  

Jeśli chcesz posadzić jesion wyniosły, sadzonki znajdziesz w wielu sklepach ogrodniczych. Nasiona jesionu można pozyskać samodzielnie z drzew, jednak ich okres wzrastania będzie na pewno dłuższy niż sadzonek.