Zamknij

Jak uprawiać paprykę w doniczce?

24.03.2021
Aktualizacja: 24.03.2021 23:26

Podczas zakupów owoców i warzyw coraz częściej zwracamy uwagę na pochodzenie produktu. Większość z nas wybiera owoce oraz warzywa pochodzące z ekologicznych upraw. Dla osób zwracających uwagę na zdrowy styl życia i dbających o najwyższą jakość spożywanych produktów jest to szczególnie istotne. Papryka w doniczce może więc być nie tylko ozdobą, ale i wspaniałym dodatkiem na liście zdrowej żywności w twoim domu.

Uprawa papryki w doniczkach nie jest skomplikowana.
fot. Shutterstock

Papryka w doniczce powinna więc znaleźć się w naszej kuchni. Dlaczego? Warzywa i owoce najczęściej spożywamy w surowej postaci, dlatego wszystkie składniki w nich zawarte dostają się bezpośrednio do naszego organizmu. Niektóre warzywa i owoce są szczególnie podatne na pochłanianie szkodliwych dla organizmu substancji. Do tego grona należy między innymi papryka czerwona - tak samo słodka, jak i ostra. 

Zobacz także: Szklarnia domowa - jak ją zrobić, co w niej hodować?

Gdzie kupić papryczki w doniczce? 

Zarówno papryka ozdobna w doniczce, jak i doniczkowa papryka chili są obecnie coraz bardziej popularnie i coraz łatwiej dostępne. W wielu profesjonalnych sklepach ogrodniczych bez trudu możemy dostać gotowe sadzonki. Wystarczy kupić gotową doniczkę z sadzonką papryczki i cieszyć się ekologicznymi warzywami.  

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Uprawa papryki w doniczce  

Uprawa papryki w doniczkach nie jest skomplikowana. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednio dobrana wielkość doniczki, dlatego jeśli kupisz sadzonkę papryki w małej doniczce, warto ją przesadzić do większej. Zabieg ten korzystnie wpłynie na rozwój korzeni, co pozwoli na szybszy wzrost sadzonki.  

Ważnym aspektem jest również miejsce, w którym stawiamy doniczkę. W chłodniejsze dni należy ją przechowywać w szklarni lub w domu. Jeśli mamy upalne lato, jest możliwe, aby zostawić doniczki na zewnątrz. 

Aby papryka dojrzała i nabrała odpowiedniego koloru, niezbędne jest słońce. Dlatego bardzo ważne, aby umieścić doniczki w nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest, żeby ziemia cały czas była lekko wilgotna. Papryka jest bardzo soczystym warzywem, zawierającym w sobie duże ilości wody. Dlatego do prawidłowego wzrostu papryki stałe utrzymanie wilgoci jest niezbędne.  

Kiedy twoja papryka będzie już dojrzała, możesz ją wysuszyć. Susz paprykę zawieszając ją na sznurku na zewnątrz, lub połóż ją płasko na blaszkę i często obracaj. Gdy papryka będzie sucha i krucha, włóż ją do młynka do kawy i zmiel na proszek. Otrzymasz wówczas idealną przyprawę, aby wzmocnić smak zup, mięs i dań z makaronu. 

Zobacz także: Jak obrać paprykę? Poznaj nasze sprawdzone triki

Czy papryczki ozdobne są jadalne? 

Uprawa papryki chili w doniczce do złudzenia przypomina uprawę ozdobnych papryczek, które są dość małe, o fikuśnym kształcie. Papryczki ozdobne nie wykazują jednak takich samych walorów smakowych jak jadalna papryka, ponieważ są one często gorzkie.  

Z racji tego, że istnieje wiele odmian papryczek ozdobnych, należy dokładnie sprawdzić właściwości konkretnej odmiany, aby upewnić się, czy można wykorzystać ją również w kuchni. Niektóre odmiany, mimo przeznaczenia ozdobnego, dodatkowo świetnie smakują. 

Wszystko zależy od rodzaju sadzonki.  

Zobacz także: Uprawa papryki gruntowej - od sadzenia do zbierania

Jak wyhodować paprykę z pestki? 

Opcja wyhodowania papryki z nasion znajdujących się wewnątrz warzywa to wersja dla cierpliwych i zdeterminowanych ogrodników. Jeśli lubisz obserwować rozwój rośliny od samego początku, to jest to wyzwanie dla ciebie.  

Przede wszystkim należy zacząć od wyselekcjonowania najlepszej odmiany papryki. Kryteria wyboru mogą być rozmaite:  

  • Wybór konkretnej odmiany papryki ze względu na smak. Jeżeli naszym celem jest wyhodowanie pysznej papryki w celach kulinarnych, to walory smakowe będą najistotniejsze. 
  • Wybór konkretnej odmiany papryki ze względu na wygląd, jeśli zależy nam na wyhodowaniu ozdobnej rośliny. Jeśli ma to być roślina reprezentacyjna, warto zwrócić uwagę na wygląd całej sadzonki, a nie tylko owoców.   

Kolejnym krokiem jest pobranie nasion z wnętrza papryki. Tu bardzo istotne jest pochodzenie papryki. Ważne, by pochodziła z ekologicznej uprawy. Jeśli nasiona będą nasycone zbyt dużą ilością pestycydów wykorzystywanych w chemicznych opryskach, nasiona będą gnić, a nie kiełkować. 

Jeśli przejdziemy przez powyższe kroki, należy zacząć suszenie nasion. Najlepiej robić to wykorzystując promienie słońca. Ta naturalna metoda jest najskuteczniejsza. Wysuszone nasiona umieszczamy w ziemi, doniczki natomiast powinny znajdować się w średnio nasłonecznionym miejscu.