Zamknij

Jak sadzić czosnek? Kiedy to robić i o czym pamiętać?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 19:00
Kiedy sadzić czosnek i jak to robić?
fot. Shutterstock

Jednym z warzyw, które jest często sadzone w domowych ogródkach, jest czosnek. Sadzenie go nie jest sprawą skomplikowaną, niemniej jednak należy wiedzieć, jak sadzić czosnek oraz kiedy i gdzie najlepiej wykonać tę pracę.

Jak sadzić czosnek? To pytanie zadaje sobie wiele osób, organizujących sobie przydomowy ogródek warzywny. To nic dziwnego, że czosnek jest pożądanym warzywem, gdyż ma wspaniałe właściwości zdrowotne, dzięki czemu z pewnością warto mieć go pod ręką.

Zobacz także: Jak przechowywać czosnek w prawidłowy sposób?

Jak sadzić czosnek?

Warzywo to najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. Podczas jesieni sadzi się czosnek, który tworzy duże kwiatostany. Jest to tzw. sadzenie czosnku zimowego. Czosnek zimowy ma większe główki niż czosnek wiosenny. Wcześniej również dojrzewa. Może osiągać wysokość nawet 120 cm, jego cebule ważą około 70 gramów. Jego ząbki są naprawdę duże i jest ich w cebuli od sześciu do dziewięciu. Z dalszej części artykułu dowiesz się jak sadzić czosnek.

Zobacz także: Kiełkownica słoikowa - jak wyhodować kiełki w domu?

Sadzenie czosnku zimowego

Czosnek zimowy to warzywo, które bardzo lubi wodę, zwłaszcza w okresie, kiedy formują się główki. Jest to odmiana o silnym systemie korzeniowym. Uprawa czosnku w domu najlepiej wychodzi na żyznej glebie, posiadającej dużą zawartość próchnicy. Czosnek zimowy nie powinien być sadzony na glebach, które są skłonne do zasychania i skorupienia.

Jak hodować czosnek zimowy? Przede wszystkim nie trzeba bać się o niego, kiedy na dworze panuje niska temperatura, ponieważ jest w stanie przetrzymać chłód nawet na gruncie bez okrycia. Jego wzrost rozpoczyna się wiosną, kiedy na dworze mamy od 3 do 5 stopni Celsjusza.

Najlepszy na sadzenie tego typu czosnku jest drugi rok po oborniku, którym zasila się glebę w ilości 3kg/m2. Przedplon, który mógłby znaleźć się przed posadzeniem czosnku to:

 • kapusta,
 • seler,
 • kalafior,
 • ogórki. 

Należy pamiętać, że podczas uprawy czosnku zimowego kluczowe jest jego nawożenie, które należy wykonać jednokrotnie, po jego wzejściu.

Jak sadzić czosnek zimowy?

Poniżej znajdziesz wskazówki, dotyczące tego jak sadzić czosnek.

 • Zawsze wybieraj ząbki o średniej lub dużej wielkości. Najlepiej, aby ząbki były fioletowe, płaskie i ostre w smaku;
 • Kiedy się sadzi czosnek zimowy? Najlepiej tę pracę wykonać w drugiej połowie października. Należy pamiętać, aby dobierać termin w taki sposób, aby rośliny ukorzeniły się jeszcze przed mrozami, ale jednocześnie nie rozwinęły się zbytnio, aby po prostu nie doszło do ich przemarznięcia;
 • Jak głęboko sadzić czosnek? Ząbki czosnku najlepiej sadzić na dość głęboko przekopanej glebie, w rzędach oddalonych od siebie na około 25 cm. Najlepiej, aby w rzędzie odległość między ząbkami wynosiła od sześciu do dziesięciu centymetrów. Ząbki powinny być umieszczane w glebie pionowo, piętką w dół, na głębokość około siedmiu centymetrów; 
 • Po zimie wystarczy pielić grządki czosnku i podlewać, aby nie doszło do przesuszenia.

Zobacz także: Uprawa arbuza - jak hodować w Polsce, jakie odmiany wybrać?

Kiedy sadzimy czosnek wiosenny?

Kiedy jednak sadzić wiosenną odmianę czosnku? Najlepiej wysadzać go od marca do kwietnia, a najpóźniej do 10 kwietnia. Jeśli zabierzemy się za to zadanie zbyt późno, może on po prostu nie zdążyć się ukorzenić, co doprowadzi do wyrośnięcia bardzo małych główek. Jak sadzić czosnek wiosenny? W tym przypadku najlepiej uprawiać go na płasko. Poletko należy podzielić na około pięć rzędów w odległości 30 cm od siebie. Dzięki temu twoja uprawa może być bardziej zmechanizowana. Czosnek przeważnie sadzi się ręcznie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć do tego specjalnych sadzarek. Ząbki czosnku wsadzamy znów piętką do dołu na głębokość około pięciu centymetrów. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć je przed ptakami. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną siatkę.

Zobacz także: Uprawa czosnku w domu i nie tylko. Co trzeba wiedzieć? 

Które odmiany czosnku sadzimy zimą, a które wiosną?

 Wybór odpowiedniego terminu do zasadzenia czosnku determinuje jego rozwój, co jest najistotniejszą rzeczą, która powinna nas interesować, kiedy podejmujemy decyzję o jego uprawie. Czosnek zimowy zbiera się w lipcu, a jego popularne odmiany to:

 • Akrus,
 • Harnaś,
 • Mega,
 • Orkan,
 • Ornak,
 • Zawrat.

W przypadku czosnku wiosennego jego zbiór przypada na sierpień. Do najbardziej popularnych odmian należy:

 • Cyryl,
 • Jankiel,
 • Jarus.

Czosnku nie należy uprawiać po zebraniu plonu innych warzyw cebulowych. Najlepiej na przedplon wybrać zboża oraz pomidory, ogórki lub fasolę.

Zobacz także: Jak uprawiać paprykę w doniczce?

Sadzenie czosnku – przydatne wskazówki

Aby obsadzić 100 metrów kwadratowych czosnkiem, będziesz potrzebować około 15 kg czosnku lub około dwa kilogramy cebulek powietrznych. Ich niebywałą zaletą jest fakt, że są odporne na nicienie. Nie zmienia to jednak faktu, że przed zasadzeniem ząbków należy je najpierw zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami.

Upraw czosnku nie powinno ominąć także prawidłowe nawożenie. Najlepsze dla niego są materiały organiczne, takie jak kompost lub obornik. Tam, gdzie gleby są żyzne, sadzimy czosnek po drugim roku po nawożeniu, tam, gdzie gleba jest słaba, można to zrobić już w pierwszym roku.

Należy pamiętać, że czosnek sadzony w październiku lub na początku listopada, czyli odmiana zimowa, będzie wymagała ściółkowania. Wykorzystaj do tego kompostowaną słomę albo trociny pochodzące z drzew iglastych. Po przymrozkach wiosną odsuwamy kompost. Jeśli wiemy, że w pobliżu naszej uprawy lubią przebywać gryzonie, nie należy stosować ściółkowania, ponieważ zwierzęta te będą tam urządzać sobie gniazda i przy okazji niszczyć naszą uprawę.