Zamknij

Gazony ogrodowe - rodzaje i funkcje. Jak je wykorzystać?

15.03.2021
Aktualizacja: 23.12.2021 10:36

Gazony ogrodowe pomagają w ciekawy sposób wyeksponować rośliny i mogą mieć praktyczne zastosowanie w projektowaniu ogrodów. Są niedrogie i łatwo dostępne. Sprawdź, jakie gazony ogrodowe wybrać do ogrodu, co można z nimi zrobić oraz jak sadzić w nich kwiaty.

Jak wykorzystać gazony w ogrodzie?
fot. Shutterstock

Dostępne na rynku gazony ogrodowe zostały zaprojektowane po to, by służyły prezentacji roślin lub jako element małej architektury. Wybór ich kształtu i koloru zależy od tego, gdzie zostaną umieszczone. Dopasowuje się je tak, by stanowiły jedynie tło dla kwiatów i by mogły wtopić się w kolorystykę budynku, przy którym się znajdą.

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Co to są gazony ogrodowe?

Gazony ogrodowe to prefabrykowane formy wykonane z betonu lub z keramzytobetonu. Występują w kilku barwach: szarym, czerwonym, miedzianym, grafitowym i szarym. Łączą w sobie cechy donic oraz elementu konstrukcyjnego.

Gazony ogrodowe jako donice - wykorzystując je w ten sposób można posadzić w nich różne rodzaje roślin. Sprawdzają się w obszarach, gdzie gleba jest nieurodzajna i nie nadaje się do uprawiania roślin.

Takie gazony możesz także wykorzystać jako element konstrukcji, który świetnie sprawdzi się przy budowaniu małej architektury: murków, wzmacniania skarp lub do osłaniania wybranego obszaru. Gazony ogrodowe występują w kilku charakterystycznych kształtach i posiadają specjalne zazębienia, które umożliwiają ich łączenie. Zapewnia im to stabilność i trwałość. Ogromną zaletą gazonów jest ich dźwiękoszczelność, dlatego sprawdzą się na posesjach znajdujących się blisko ruchliwych dróg.

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

Wymiary gazonów ogrodowych

Warto w tym miejscu wspomnieć o wymiarach gazonów ogrodowych, ponieważ w zależności od kształtu, długość ściany gazonu może mierzyć od 20 do 60 cm, natomiast jego waga może wahać się od kilku do kilkudziesięciu kilogramów.

Istnieją też donice, które ze względu na nazwę są mylone z gazonami betonowymi. Chodzi o plastikowe gazony. Są to donice dekoracyjne, które charakteryzują się szeroką misą oraz niską, stabilną nóżką. Nie są tym samym, co gazony ogrodowe z betonu.

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Gazony ogrodowe - rodzaje

Rodzaje gazonów ogrodowych rozróżnia się przede wszystkim ze względu na ich kształt. Jakie gazony ogrodowe wyróżniamy?

 • Gazon prostokątny - najpopularniejszy rodzaj gazonu. Jest duży i masywny. Nadaje się do budowy murków i wytyczania ścieżek.
 • Gazon kwadratowy - wybierany równie często, jak gazony prostokątne i spełniający te same funkcje. Wybór między gazonem prostokątnym lub kwadratowym to przede wszystkim rzecz gustu.
 • Gazon półokrągły (księżycowy) - to okrągły gazon z wyciętym bokiem. Sprawdzi się przy budowaniu murków bądź kwietników przy krętych ścieżkach i na zakrętach.
 • Gazon trapezowy - są idealne do budowania kwietników, ponieważ łatwo się ze sobą łączą. Z ich pomocą możliwe jest utworzenie okręgów i innych owalnych kształtów.
 • Gazon sześciokątny - bardzo efektowny i często traktowany jak zwykła donica. Gazony sześciokątne, podobnie jak trapezowe, można łączyć w ciekawe mozaiki.

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Gazony ogrodowe - aranżacje i zastosowanie

Gazony wykorzystuje się najczęściej do:

 • wzmacniania skarp,
 • tworzenia obrzeży,
 • budowy ścian dźwiękoszczelnych,
 • odgrodzenia działki lub fragmentu ogrodu,
 • wyznaczenia obszaru parkingowego,
 • budowy muru zasłaniającego wybrany element, np. część gospodarczą.

Z gazonów można zbudować jedno- lub dwupiętrowe konstrukcje, lub wyższe. Gdy budowla ma przekroczyć wysokość ponad 100 cm, należy zrobić około 20-centymetrowy fundament, by zapewnić stabilność.  

Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady

Jak sadzić kwiaty w gazonach ogrodowych?

Rośliny w gazonach sadzi się na etapie ich układania. Wcześniejsze sadzenie nie ma sensu, ponieważ gazon staje się za ciężki i nieporęczny. Sadzenie już na gotowej konstrukcji może być utrudnione, ponieważ gazony ułożone jeden po drugim są trudniej dostępne.

Sadząc rośliny w gazonach najpierw dno pokrywa się żwirem (stanowi on drenaż), a następnie wysypuje się na niego ziemię.

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń