Zamknij

Figury do ogrodu - jak je wybrać lub wykonać?

16.03.2021
Aktualizacja: 16.03.2021 16:38
Figury do ogrodu zrobisz samodzielnie
fot. Shutterstock

Aranżując zieleń przed domem, warto wziąć pod uwagę figury do ogrodu, które dopełniają kompozycji i nadają charakteru. Doskonale prezentują się postawione między krzewami, drzewami lub w otoczeniu kwiatów. Jakie rzeźby ogrodowe warto wybrać, by wyglądały stylowo i cieszyły oko?

Wybór figury do ogrodu nie jest łatwy, ponieważ wachlarz możliwości jest przeogromny. Rzeźby ogrodowe przedstawiają najrozmaitsze wzory i motywy - od postaci przez zwierzęta po abstrakcyjne wzory. Ponadto wykonane są z najróżniejszych materiałów. Wiele z figur można wykonać całkowicie samodzielnie. Własnoręcznie wykonane rzeźby będą wyglądać równie efektownie, a niekiedy okażą się tańsze niż gotowe figury. Dodatkowo przyniosą masę satysfakcji.

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jak wybierać figury do ogrodu?

Szukając odpowiedniej figury do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które zdecydowanie ułatwią wybór. To:

 • Wielkość i kształt ogrodu - jego wielkość pozwala określić jak duże i jak wiele figur może w nim stanąć. Liczba oraz wielkość rzeźb ma znaczenie przy tworzeniu kompozycji.
 • Liczba roślin i ich gatunki - rzeźba nie powinna dominować roślin, a jedynie je uzupełniać.
 • Styl domu i ogrodu - rzeźby nie powinny kontrastować ze stylem posesji, np. chromowana rzeźba z ogrodem w stylu dworkowym.

Zobacz także: Krasnale ogrodowe - nadaj nowe życie dekoracjom ogrodowym

Jakie figury do ogrodu wybrać?

Figury do ogrodu znajdują się w ofercie większości sklepów ogrodniczych. Wśród nich najpopularniejsze są z pewnością:

 • figury betonowe,
 • rzeźby z metalu,
 • figury z opon,
 • rzeźby z kamienia,
 • figurki gipsowe.

Zobacz także: Gazony ogrodowe - rodzaje i funkcje. Jak je wykorzystać?

Jak samemu zrobić rzeźbę ogrodową?

Dekoracje ogrodowe nie muszą być duże, wyszukane ani tym bardziej nie powinny kosztować dużo. Wystarczy odpowiedni materiał, trochę wyobraźni oraz chwila, by móc poświęcić ją na wykonanie oryginalnej rzeźby ogrodowej. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak zrobić rzeźbę z betonu?

Potrzebujesz:

 • betonu,
 • wody,
 • pojemnika z tworzywa sztucznego,
 • foremek - mogą być gumowe lub metalowe.

Przygotowanie:

Beton należy wymieszać z wodą do uzyskania jednolitej masy. Następnie foremki należy ułożyć na folii, a potem wypełnić je betonem. Beton w foremkach należy odstawić na 24 godziny, aż masa stwardnieje i będzie można ją wyjąć.

Ozdobna rzeźba z betonu DIY

Innym pomysłem na rzeźbę z betonu jest wykorzystanie koronkowej serwetki. W tym wypadku przyda się jeszcze plastikowa misa. Jak ją zrobić?

Gdy beton będzie już gotowy, należy włożyć do niego serwetkę i dokładnie namoczyć. Serwetka powinna być dokładnie pokryta betonem, każdy jej skrawek. Następnie należy rozłożyć ją na misie, by stwardniała. Po upływie doby wyschnie i stwardnieje, układając się w piękny kształt koronkowego koszyka. Taka ozdoba z pewnością będzie nadawała się do ogrodu.

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Jak zrobić dekorację z opon?

Stare opony, zamiast wyrzucać, warto wykorzystać w ogrodzie w roli dekoracji. Najprościej zrobić z nich dekoracyjne donice.

Do wykonania donicy z opon potrzebne będą:

 • opony,
 • spray z farbą w wybranym kolorze,
 • wiertarka,
 • drut/trytytki/łańcuch.

Przygotowanie:

 1. Najpierw trzeba dokładnie umyć opony. Gdy zajdzie potrzeba, dobrze będzie wydłubać zabrudzenia z bieżników. Warto się przy tym postarać, ponieważ to, co zostanie, będzie zamalowane farbą i odznaczy się.
 2. Po dokładnym umyciu opony wystarczy dokładnie spryskać farbą i pozostawić do wyschnięcia. 
 3. Po tym czasie wystarczy ułożyć trzy lub cztery opony jedna na drugiej. Wewnątrz należy zrobić dziury za pomocą wiertarki, a następnie połączyć opony drutem, trytkami lub łańcuchami. Ważne, by nie były widoczne od zewnętrznej strony. 
 4. Taką konstrukcję wystarczy umieścić w wybranym miejscu w ogrodzie, a następnie wypełnić ziemią.
 5.  W środku sadzimy wybraną roślinę. W tak przygotowanych donicach doskonale sprawdzą się kwiaty, krzewy oraz drzewka dekoracyjne.

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole