Zamknij

Drzewko szczęścia - znaczenie, pielęgnacja, gatunki

02.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 15:54
Jak pielęgnować drzewko szczęścia?
fot. Shutterstock

Drzewko szczęścia występuje w wielu kulturach i religiach. Bardzo dużo osób wierzy, że ta roślina jest symbolem długowieczności, zdrowia, mądrości, bezpieczeństwa, rodziny oraz dostatku. Niektórzy noszą przy sobie amulety, na których widnieje ten symbol. Inni hodują drzewka szczęścia, a i są też tacy, co je sobie tatuują.

Czy drzewko szczęścia naprawdę przynosi szczęście? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o tym symbolu, jak również o roślinach noszących miano drzewek szczęścia. Przekonasz się także, jakie jest prawdziwe znaczenie i pochodzenie tego mającego przynosić pomyślność talizmanu. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Znaczenie drzewka szczęścia 

Drzewko szczęścia swą sławę zawdzięcza chińskiej baśni, w której istniało drzewo posiadające złote monety zamiast liści. Legenda ta głosi, że przy każdym podmuchu wiatru z drzewa spadał deszcz małych pieniążków. 

W chińskiej kulturze do dziś funkcjonuje przekonanie, że istnieje roślina przypominająca swoim wyglądem drzewko z dawnej baśni, a jest nią grubosz jajowaty. Roślina ta ma okrągłe liście, których kształt jest podobny do monet. Według filozofii feng shui sukulent ten uprawiany w domu zapewnia jego mieszkańcom pozytywną energię i ogólny dobrobyt

Zgodnie z chińską sztuką planowania przestrzeni grubosz jajowaty powinien zajmować w domu stanowisko w północno-zachodniej części salonu, czyli sektorze bogactwa (jednym z dziewięciu sektorów feng shui). Aby mieć pewność, że drzewko szczęścia zapewni dostatek, należy je umieścić w czerwonej donicy

Zobacz także: Symbol szczęścia - co przynosi pomyślność?

Pielęgnacja drzewka szczęścia 

Grubosz jajowaty, jak każda roślina, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Gdy dopuścisz do sytuacji, w której twoje drzewko szczęścia uschnie lub zgnije, możesz zaburzyć strefę bogactwa w twoim domu. Uprawa i pielęgnacja grubosza jajowatego nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią każdy, kto ma choć trochę cierpliwości i smykałki do dbania o rośliny. 

W przypadku uprawy grubosza jajowatego najważniejsze jest umiejętne podlewanie rośliny. Ten sukulent potrzebuje mocnego nawadniania, jednak z kolejną dawką wody należy poczekać, aż do całkowitego wyschnięcia ziemi. Lepiej jest czasem zapomnieć o podlewaniu niż z nim przesadzić. Roślinę można przesadzać o dowolnej porze roku, choć nie należy tego robić zbyt często, a jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne (np. gdy korzenie nie mieszczą się w donicy). Drzewko szczęścia preferuje jasne i ciepłe miejsca (20-22 stopnie Celsjusza), gdyż pochodzi z Afryki Południowej. 

W celu utrzymania intensywnej zieleni liści grubosza jajowatego dobrze jest nawozić roślinę specjalnym preparatem do sukulentów. Roślinę można formować i nadawać jej kształt klasycznego bonsai. Mimo że rośnie powoli, to doskonale znosi przycinanie i po takim zabiegu szybko wypuszcza młode pędy i liście. Przycinanie drzewka szczęścia pozwala też rozkrzewić się i zagęścić roślinie. 

Zobacz także: Podkowa na szczęście - jak powinna wisieć?

Inny gatunek drzewka szczęścia 

Grubosz jajowaty nie jest jedyną rośliną uchodzącą za drzewko przynoszące szczęście. Innym gatunkiem nazywanym drzewkiem szczęścia jest rzeczywiście drzewo, a nie roślina doniczkowa. Tym drzewem jest paulownia puszysta (Paulownia tomentosa), zwana też pawłownią omszoną, a szerzej znana jako cesarskie drzewko szczęścia

Jest to niezwykle dekoracyjne drzewo, które uprawia się raczej w ogrodzie, choć są też zwolennicy hodowli doniczkowej. Paulownia puszysta jest rośliną szybkorosnącą i pochodzi z Chin. Chińczycy wierzą, podobnie jak w przypadku grubosza jajowatego, że posiadanie tej rośliny przynosi pozytywną energię i dobrobyt. 

Cesarskie drzewko szczęścia ma bardzo duże liście, a w maju zakwita pięknie pachnącymi kwiatami, które utrzymują się aż do lipca. Swoją nazwę, paulownia puszysta, roślina zawdzięcza okazałym kwiatostanom, które dosłownie oblepiają koronę drzewa. Wiechy są koloru różowo-fioletowego i mogą osiągnąć nawet 30 cm długości. Drzewo dorasta do 10 metrów wysokości, a jego korona jest nisko osadzona, o pokroju parasolowatym. 

Paulownia wytwarza również dekoracyjne owoce, które są owalnymi torebkami wielkości orzecha laskowego. Owoce te są najpierw zielone, później brązowe, a swym kształtem z daleka mogą przypominać monety. Co ciekawe, owoce cesarskiego drzewka szczęścia mogą wisieć na drzewach nawet przez kilka lat. 

Paulownia nie jest rośliną trudną w uprawie. Dobrze rośnie nawet w glebie ubogiej w składniki odżywcze, jednak jeśli chcesz osiągnąć spektakularne efekty wzrostu i rozwoju rośliny, zasil glebę wieloskładnikowym nawozem (najlepiej nawozem do roślin śródziemnomorskich lub z guano). Młode drzewka mogą być wrażliwe na mróz, dlatego lepiej je okryć na zimę. Cesarskie drzewko szczęścia dobrze będzie się czuło na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Pamiętaj, że drzewo bardzo szybko się rozrasta, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Paulownia bardzo dobrze znosi przycinanie, które możesz wykonać na wiosnę lub latem, ale nie później niż we wrześniu. 

Zobacz także: Cytaty o szczęściu, które warto zapamiętać. Poznaj najciekawsze sentencje o radości i jej poszukiwaniu

Drzewko szczęścia z drutu 

Jeśli nie chcesz lub z jakichś przyczyn nie możesz zająć się uprawą grubosza jajowatego ani paulowni puszystej, a pragniesz mieć w domu amulet w postaci drzewka szczęścia, to mamy dla ciebie rozwiązanie! Jest nim własnoręcznie zrobione drzewko szczęścia, które tworzy się z drutu i kamieni, bursztynów bądź monet. Takie drzewko nie tylko przyniesie ci szczęście i będzie ciekawą ozdobą twojego domu, ale i będzie napawało cię dumą, że zrobiłeś je samodzielnie. 

Do wykonania drzewka szczęścia będziesz potrzebował: 

 • drutu, 
 • kamienia wielkości pięści o jednej płaskiej krawędzi, 
 • monet, bursztynów lub małych kamyczków, 
 • kleju na gorąco, 
 • farby w sprayu. 

Wykonanie 

 1. Pierwszym krokiem jest pocięcie drutu na kilkadziesiąt kawałków o długości około 50 cm. Nie muszą być równej długości, gdyż będą tworzyć gałęzie drzewka, a te w naturze występują przecież w różnym rozmiarze. 
 2. Wszystkie druciki zbierz w dłoni i zakręć je ze sobą mniej więcej w połowie długości, kierując skręt ku dołowi. Na dole pozostaw około siedem centymetrów nieskręconych drucików. 
 3. Pozostałe u góry dłuższe druciki rozchyl na kilka skupisk, które następnie poskręcaj w gałęzie. Możesz jeszcze bardziej rozgałęzić swoje drzewko, tworząc kolejne odnogi od głównych gałęzi, np. skręcając ze sobą po dwa czy trzy druciki lub wypuszczając po jednym druciku z poszczególnych skrętów. 
 4. Uformuj gałęzie w pożądany kształt, wyginając druty i obcinając ich nadmiar. 
 5. Spryskaj drzewko farbą w sprayu i poczekaj aż wyschnie. 
 6. Teraz musisz umieścić drzewko szczęścia na kamieniu. Kamień powinien być czysty, a jeśli chcesz możesz go pomalować na dowolny kolor. Połóż kamień na blacie i przymocuj do niego drzewko za pomocą siedmiocentymetrowych drucików, które pozostawiłeś nieskręcone. Dla pewności stabilnego mocowania możesz wspomóc się klejem na gorąco. 
 7. Ostatnim krokiem jest zawieszenie na gałęziach drzewka kamieni, bursztynów lub monet. Możesz oczywiście użyć też koralików lub innych akcesoriów. Wybraną przez siebie imitację liści i kwiatów przyklej do gałązek drzewka przy użyciu kleju na gorąco. Możesz pójść o krok dalej i w monetach wywiercić małe dziurki, przez które nawleczesz nitki, za których pomocą powiesisz monety na drzewku. 

Drzewko szczęścia z drutu można oczywiście kupić. Szczególnie popularne są drzewka z bursztynami, które można nabyć w nadmorskich sklepikach z pamiątkami i na straganach. Żadne drzewko ze sklepu nie może jednak równać się z tym zrobionym własnoręcznie. 

Zobacz także: Te imiona przynoszą szczęście i bogactwo! Sprawdź, czy twoje jest na liście

Drzewko szczęścia na prezent 

Jeśli chcesz komuś podarować niebanalny prezent, to drzewko szczęścia świetnie się do tego nada. Możesz oczywiście podarować drzewko zrobione samodzielnie lub zdecydować się na kupienie sadzonki rośliny. 

Świetnym pomysłem jest też zakup biżuterii przedstawiającej drzewko szczęścia. Może to być np. wisiorek lub bransoletka z zawieszką w kształcie drzewka. Tego typu prezent będzie naprawdę szczerym wyznaniem, że życzysz drugiej osobie ogromu szczęścia i wszelkiej pomyślności. 

Zobacz także: Talizman szczęścia czy amulet ochronny? Jaki wybrać, jak zrobić?

Znaczenie tatuażu z drzewkiem szczęścia 

Jak widzisz, drzewko szczęścia ma wiele odsłon. Ciekawostką jest, że wiele osób decyduje się też na zrobienie sobie tatuażu przedstawiającego ten symbol. 

Tego typu ozdoba na skórze ma na celu nie tylko przynosić szczęście, ale i oznaczać siłę osoby, która ją posiada. Dodatkowym znaczeniem tatuażu w kształcie drzewa jest nawiązanie do poszczególnych kultur (np. celtyckiej, germańskiej) lub religii, w których drzewo ma bardzo dużo znaczeń.