Zamknij

Dracena - odmiany, pielęgnacja, choroby

03.04.2021
Aktualizacja: 03.04.2021 22:40
Jak pielęgnować dracenę?
fot. Shutterstock

Dracena przypomina egzotyczną roślinę, przez wzgląd na swoje bujne, soczyste i mocno zielone liście. Niewiele mówiąc, jest ona bardzo atrakcyjnym kwiatem. Aby jednak cieszyć się z jej pięknego wyglądu przez dłuższy czas, należy o nią odpowiednio zadbać.

Roślina dracena jest bardzo charakterystyczna. Przypomina ozdobny pióropusz złożony z wąskich, lancetowatych liści, które wyglądają bardzo egzotycznie. Roślina ta należy do rodziny szparagowatych. 

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Jak pielęgnować dracenę wonną? 

Dracena wonna to jedna z piękniejszych roślin z rodziny szparagowatychJej nazwa wzięła się od pięknej woni, którą wydziela. Pochodzi ona z Afryki, gdzie staje się dorodnym drzewem. Uprawiana w warunkach domowych może urosnąć do dwóch metrów, ponieważ później przeważnie ogranicza ją sufit. Jej liście są grube i mięsiste, a pędy soczyste. Można wymienić jeszcze takie odmiany jak: dracena marginata i dracena sandera, które są równie popularne w wielu domach. 

Ich pielęgnacja jest jednak taka sama. Przede wszystkim roślina ta potrzebuje do wzrostu miejsca nasłonecznionego. Najbardziej lubi poranne promienie słoneczne lub wieczorne. Absolutnie nie można stawiać jej w miejscach, gdzie następuje pełne nasłonecznienie. Wierzchołek draceny zawsze kieruje się ku słońcu, dlatego należy obracać doniczkę z nią co dwa tygodnie. 

Zobacz także: Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?

Jak podlewać dracenę? 

Dracena w fazie swojego wzrostu musi być obficie podlewanaKorzenie powinny być cały czas wilgotne, jednak nie można doprowadzić z kolei do ich przelania, więc jeśli zauważysz, że w doniczce jest za dużo wody, po prostu ją odlej. Z drugiej strony nie możesz również dopuścić do przesuszenia jej korzeni. 

Temperatura, w jakiej dracena powinna być uprawiana, wynosi od 19 do 25 st. Celsjusza. Widać więc, że jest to zdecydowanie roślina lubiąca ciepło. Tylko tzw. dracena smocza jest w stanie znieść temperaturę oscylującą w granicach 10 stopni. Jeśli masz inny rodzaj draceny w domu i postawisz ją w zbyt niskiej temperaturze, jej liście zaczną po prostu bezwładnie zwisać. To znak, że bezzwłocznie należy ją przestawić w cieplejsze miejsce. 

Każda dracena lubi dużą wilgotność powietrza, która powinna wynosić od 50 do 65 proc. Jeśli więc twoja roślina prezentuje się zdrowo i nie ma na końcach wysuszonych liści, oznacza to, że ma dobre warunki do wzrostu. 

Latem należy ją podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu. Zimą mniej więcej co siedem-dziesięć dni. Możesz ją też od czasu do czasu zraszać, ponieważ roślina ta uwielbia ten zabieg. Możesz również co dwa lub trzy tygodnie stosować nawóz z dużą ilością potasu i mikroelementów.  

Zobacz także: Feng shui - sypialnia według chińskiej tradycji

Choroby draceny 

Dracena najczęściej choruje z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Częstym problemem są usychające liście, na które wpływ ma zazwyczaj suche powietrze, będące zimą częstym zjawiskiem. Jeżeli dołożymy do suchego powietrza również wysoką temperaturę, liście tej rośliny zaczną opadać. Jeśli nie chcesz, aby dracena nie uschła, zraszaj ją codziennie i ustaw pod nią naczynie z wodą.  

Dracenie mogą również pękać liście i ma to związek z nagłymi zmianami temperatur. Nie przenoś jej więc z zimnych do nagrzanych pomieszczeń i na odwrót.  

Pamiętaj również o tym, aby nie przelać draceny, ponieważ zacznie wtedy gnić. Co świadczy o przelaniu? Żółte, zwiotczałe, opadające liście.  

Dracena nie może również stać w mocno nasłonecznionym miejscu, ponieważ jej liście zaczną tracić swoją barwę i będą po prostu wyblakłe. 

Zobacz także: Rośliny antysmogowe ozdobią twój dom i skutecznie oczyszczą powietrze. Sprawdź, w które warto zainwestować

Czy dracena obrzeżona jest trująca? 

W wielu domach hoduje się pochodzącą z Madagaskaru dracenę obrzeżoną, która osiąga wysokość około pięciu metrów. W zależności od sposobu pielęgnacji i warunków, w których przyszło jej wzrastać, może być rozgałęziona lub krzaczasta. Często posiada zielono-różowo-kremowe liście i ma tendencję do gubienia ich od dołu. 

Jeśli szukasz rośliny, która nie jest wymagająca w uprawie, dracena obrzeżona będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Lubi dużą ilość światła rozproszonego, powinna być hodowana na podłożu przepuszczalnym, a na dnie donicy, w której się znajduje, powinna znaleźć się odpowiednio gruba warstwa drenażu. Podczas letnich dni należy ją soczyście podlewać, ale też nie doprowadzać do tego, aby jej korzenie wciąż przebywały w wodzie.  

Każda dracena, nie tylko obrzeżona, jest trująca. Wytwarza bowiem związki chemiczne, które są lekko trujące dla ludzi, ale bardzo trujące dla zwierząt. Spożycie liści zazwyczaj kończy się biegunką u czworonogów. 

Zobacz także: Trujące kwiaty - na jakie gatunki trzeba uważać?

Dracena odwrócona - odmiana popularna w wielu domach 

Innym rodzajem draceny jest odmiana odwrócona, którą równie często można spotkać w wielu domach. Ma ciemnozielone liście układające się w taki sposób, jakie same chcą. Są nietypowo rozgałęzione i układają się w niewielki łuk. Jej uprawa nie należy do trudnych i może być naprawdę satysfakcjonująca. W warunkach domowych może urosnąć nawet do metra. Dracena odwrócona nie powinna stać w mocno nasłonecznionym miejscu, a temperatura, w której się znajduje, powinna wynosić około 25 stopni.  

Można ją rozmnażać tak samo, jak inne odmiany draceny, poprzez pobranie sadzonek z bocznych pędów. Powinny mieć one około 15 cm. Umieszcza się je w osobnych pojemnikach, oczkami do góry. Młode draceny powinny być przesadzane każdego roku na wiosnę.