Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 15:11

Balkon to nie tylko przedłużenie mieszkania, ale też miniogród, jeśli nie posiadamy prawdziwego. Jednak nie zawsze jest on odpowiednio osłonięty, przez co korzystanie z niego może nie być komfortowe. Czym osłonić balkon, żeby czuć się tam swobodnie?

Czym osłonić balkon?
fot. Shutterstock

Balkon urządzony zgodnie z własnymi potrzebami to przyjemne miejsce do spędzania czasu. Można tam hodować ulubione kwiaty lub warzywa i relaksować się po ciężkim dniu. To miejsce, gdzie możesz spędzać dużo czasu, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Tutaj wypijesz popołudniową kawę, poczytasz książkę lub po prostu spędzisz czas na świeżym powietrzu. Jednak balkony rzadko są na tyle odizolowane od świata zewnętrznego, żeby korzystanie z nich było w pełni komfortowe. Relaks na oczach przechodniów nie jest możliwy, bo trudno czuć się wtedy swobodnie. Dlatego warto wybrać osłony, które zapewnią odrobinę prywatności, a jednocześnie staną się ciekawym elementem dekoracji. Możesz wybierać pomiędzy specjalnymi osłonami balkonowymi, które są wykonane z różnych materiałów lub postawić na parasole ogrodowe i rośliny. Wszystko zależy od twojej wizji idealnego balkonu. 

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Czym osłonić balkon - osłony naturalne czy sztuczne? 

Nie wiesz czym osłonić balkon, żeby mieć trochę prywatności? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na specjalne osłony balkonowe, które w łatwy sposób pozwolą odgrodzić się od świata zewnętrznego. Są one montowane na barierkach, dzięki czemu przechodnie nas nie widzą, gdy spędzamy czas na balkonie. To też dobre rozwiązanie, kiedy zastanawiasz się, jak osłonić taras od wiatru. Maty balkonowe mogą być wykonane z materiałów sztucznych lub naturalnych. Decydując się na konkretny rodzaj, warto dobrać matę do stylu, w którym urządzony jest balkon, aby stworzyć spójny wystrój. 

Wśród naturalnych mat wyróżniamy osłony wiklinowe, bambusowe i trzcinowe. Te specjalnie suszone i odpowiednio zaimpregnowane plecionki są bardzo trwałe i trzymają się stabilnie na barierce. Dobrze chronią też od wiatru. Występują w wielu rozmiarach, więc łatwo dobrać idealną do swojego balkonu. Osłony wiklinowe mają odcienie brązu, z kolei te trzcinowe mają jaśniejszą, słomkową barwę i są lżejsze. Maty naturalne to najlepszy wybór dla osób, które chcą zaaranżować balkon w stylu rustykalnym i cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Wiklina i trzcina będzie się dobrze komponować z drewnianymi, wiklinowymi lub rattanowymi meblami. Jeśli planujesz uprawiać na balkonie kwiaty, zioła lub nawet warzywa, taki wystrój będzie tu pasował. 

Które zakrycie balkonu spośród tych naturalnych będzie najtrwalsze? Tutaj najlepiej sprawdzi się osłona bambusowa. Niestraszny jej silny wiatr i deszcz. Zastanawiasz się, jak osłonić balkon przed słońcem? I w tym przypadku mata bambusowa sprawdzi się idealnie. W odróżnieniu od wikliny, pędy bambusa są grube i wytrzymałe. Dlatego tworzą solidną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Taka mata dobrze komponuje się z nowoczesnym wystrojem. Osłony naturalne, poza tym, że stylowe i praktyczne, są też bardzo łatwe w montażu. Wystarczy przymocować je za pomocą plastikowych lub metalowych zacisków i balkon zostanie osłoniony w kilka chwil. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jak osłonić balkon matą ze sztucznych włókien? 

Maty, które przypominają naturalne tkaniny, potrafią zadbać o klimat balkonu, dodając mu trochę romantyzmu. Są one delikatne i przyjemne w dotyku, a jednocześnie odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak ostre słońce czy mróz i nieprzemakalne. Tego typu osłony są sprzedawane na metry lub w rolkach, które po rozwinięciu należy przymocować do barierek. Niektóre maty wymagają zamocowania przy pomocy linek, a inne przeplata się pomiędzy barierkami. W przypadku takich osłon wybór kolorów i wzorów jest bardzo duży, dzięki czemu łatwo stworzyć dzięki nim wystrój balkonu w wybranym stylu. Sztuczne włókna, z których wykonane są maty, to przede wszystkim cordura, polipropylen, winyl i olefin. 

Popularnością cieszą się też osłony balkonowe z technorattanu. Jest to materiał syntetyczny, który wyglądem przypomina plecionkę z naturalnego rattanu. Podczas jego produkcji stosuje się też dodatki, które zwiększają trwałość oraz odporność na promieniowanie słoneczne. Również meble ogrodowe z technorattanu są coraz modniejsze i powoli wypierają te plastikowe. Urządzając balkon, możesz postawić na osłony i meble z technorattanu, aby stworzyć spójną całość. Gęsto plecione blendy dobrze chronią przed widokiem z zewnątrz, dlatego na własnym balkonie można dzięki nim czuć się swobodnie. Technorattan bardzo dobrze się prezentuje i pozwala na stworzenie nowoczesnego wystroju. Trwałość jest tutaj ogromną zaletą, bo daje gwarancję, że osłona będzie długo służyć. Nie ma też ryzyka, że odkształci się czy wyblaknie. Dużym atutem jest fakt, że technorattan nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wilgotna szmatka, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń miękka szczotka. W odróżnieniu od naturalnych osłon technorattan występuje w wielu kolorach, dlatego łatwo dopasować go do całego wystroju. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak osłonić taras przy pomocy paneli? 

Jeśli zastanawiasz się czym osłonić taras, ciekawym pomysłem mogą się okazać panele ogrodzeniowe. Niewielki poliestrowy lub aluminiowy panel może też sprawdzić się na balkonie. Panele to świetna osłona przed wiatrem, ale też stylowa ozdoba tarasu lub balkonu. Takie panele mogą być niskie lub wysokie i występować w wersji całkowicie zakrytej lub ażurowej, czyli z prześwitami. Są one wykonane z drewna, więc jest to w pełni naturalna osłona. Takie panele nie chronią jednak przed deszczem. 

Jak osłonić taras od sąsiadów lub zabudować balkon w bloku? Kolejnym ciekawym pomysłem są też markizy, który świetnie chronią przed słońcem, a także przed delikatnym deszczem. Markizy balkonowe służą do zacieniania małych powierzchni, dlatego są dużo mniejsze od tarasowych. Można je przymocować na ścianie budynku lub właśnie na balkonie. Plusem ich umiejscowienia jest fakt, że nie ograniczają przestrzeni. Również ich zastosowanie na tarasie jest bardzo praktyczne, bo pozwalają spędzać mile czas, na przykład przy rodzinnym obiedzie. Ani słońce, ani lekki deszcz nie są przeszkodą, bo markiza przed nimi ochroni.  

Markizy mogą mieć napęd automatyczny lub manualny z ręcznie obsługiwaną korbą. Najbardziej zaawansowanymi modelami można też sterować elektronicznie. Możliwość zwinięcia markizy to bardzo ważna cecha, bo pozwala korzystać z osłony, kiedy jest potrzebna, a nie przez cały czas. Markizy występują w wielu kolorach i wzorach, dlatego łatwo dopasujesz je do elewacji i otoczenia. Nie chronią one jednak przed wiatrem ani kurzem, dlatego warto stosować je wraz z matami osłonowymi. 

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

Czym zabudować balkon w bloku i taras - meble i parasole ogrodowe

Nie tylko produkty wymyślone specjalnie do osłony balkonów i tarasów pomogą stworzyć w tych miejscach prywatny zakątek. Również meble i parasole ogrodowe świetnie sobie z tym poradzą. Regały balkonowe, którymi zabudujesz balkon, posłużą do ustawienia doniczek z kwiatami. Jednak pamiętaj, aby przymocować je do balustrady, bo inaczej wiatr mógłby je łatwo przewrócić. Również parasole ogrodowe są bardzo praktyczne, bo można ustawić je pod odpowiednim kątem, aby chroniły przed promieniami słonecznymi. Jeśli wybierzesz duży parasol, niestraszny będzie nawet niezbyt silny deszcz. 

Parasole mają różne rozmiary i konstrukcje. Niektóre są lekkie i poręczne, a inne duże i solidne, dlaczego trzeba kierować się przede wszystkim swoimi oczekiwaniami w tym zakresie. Te najbardziej profesjonalne mają trzonek umocowany w ciężkiej podstawie, dzięki czemu są bardzo stabilne. Nie ma obawy, że przewróci je pierwszy podmuch wiatru, dlatego zwróć na nie uwagę, jeśli chodzi ci o porządną, trwałą konstrukcję. Najczęściej widzimy parasole w zestawie ze stołem, ale nie jest to konieczne. Parasol może też być samodzielnym elementem, ustawianym na balkonie według potrzeb. Jednak stół ogrodowy również jest przydatnym elementem wyposażenia, ponieważ pozwala na spędzanie czasu przy rodzinnym obiedzie czy też popołudniowej kawie. Można również usiąść przy nim z laptopem i zająć się pracą lub oglądaniem ulubionego serialu. Wystarczy wybrać stół, który będzie miał w blacie odpowiedni otwór do zamocowania parasola. 

Dużą funkcjonalnością cechują się parasole łamane, które można pochylić pod wybranym kątem. Parasole różnią się nie tylko konstrukcją, ale też wzorami i kolorami. Można wybierać pomiędzy typowo plażowymi barwami a stonowanymi kolorami, które łatwo komponować z resztą wyposażenia balkonu lub tarasu. Decydując się na wybór parasolu, kieruj się tym, jak dużo przestrzeni może on zająć. Parasol, który ma się znaleźć na balkonie czy tarasie, nie może mieć takich rozmiarów, jak ten, który można by postawić w ogrodzie. Dlatego jego wielkość dobierz rozsądnie, aby nie zajął całej wolnej przestrzeni. 

Zobacz także: Zabudowa tarasu - jak stworzyć idealną przestrzeń?

Osłona balkonu w bloku przy pomocy roślin 

Czym zabudować balkon poza wymienionymi wcześniej metodami? Najbardziej naturalnym sposobem będą rośliny. W zależności od wybranego rodzaju rośliny mogą osłonić przed słońcem, wiatrem, a przede wszystkim to prosty sposób na to, by osłonić balkon od sąsiadów. Kwiaty stworzą też niesamowitą atmosferę, a ich barwy i zapachy umilą spędzony pośród nich czas. Nawet w środku miasta pozwolą poczuć się jak w ogrodzie na wsi. Jeśli wybierzesz rośliny pnące, zyskasz nie tylko estetyczną dekorację, ale też ochronisz swój balkon przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Będzie to najbardziej naturalna osłona balkonowa. 

Marzy ci się prawdziwy ogród? Posadź w donicach róże, groszek pachnący, bluszcz, dzikie wino, pelargonie, bratki, aksamitki - cała paleta barw sprawi, że balkon będzie wyglądał niezwykle efektownie, a spędzanie tam czasu będzie prawdziwą przyjemnością. Stylowe donice, skrzynie i drewniane kratki dopełnią wystrój twojego miniogrodu. Poza kolorowymi kwiatami w dużych donicach możesz hodować również nieduże iglaki i drzewka. To przede wszystkim sposób na ozdobę tarasu, ale i na balkonie możesz w ten sposób stworzyć ciekawy efekt. 

Wybierając rośliny, rozplanuj wszystko w ten sposób, aby cieszyć się kolorowym ogrodem od wiosny do późnej jesieni. Dlatego przygotuj się do tego dobrze i zasadź rośliny, które będą kwitnąć na zmianę. Weź też pod uwagę, z której strony znajduje się balkon i na jak mocne słońce jest narażony. Nie można bowiem zapomnieć o preferencjach roślin, dotyczących stopnia nasłonecznienia. Nie wszystkie kwiaty lubią ostre słońce, niektóre lepiej kwitną w miejscach zacienionych. Nieodpowiedni wybór mógłby w takiej sytuacji skutkować tym, że rośliny nie przetrwałyby lub nie miałyby szansy rozwinąć się w największym stopniu.

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Ogród na balkonie - kwiaty, zioła i warzywa 

Oczywiście decydując się na ogród balkonowy, musisz pamiętać o prawidłowej pielęgnacji roślin. Regularne podlewanie to podstawa, szczególnie w upalne dni. Kiedy słońce mocno świeci, mogą potrzebować podlewania nawet dwa razy dziennie. Z kolei w deszczowe dni warto zwrócić uwagę, czy w donicach nie zbiera się woda, a jeśli tak się dzieje, trzeba ją wylać, bo zbyt mocne nawodnienie również nie służy roślinom

Ogród na balkonie to nie tylko kwiaty. Możesz tutaj hodować również warzywa i zioła, a zbiory ze swojego warzywnego ogrodu wykorzystasz podczas przygotowywania posiłków. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz zasiać ulubione gatunki warzyw i sprawdzić, czy uda się wyhodować je na balkonie. Truskawki, pomidory, sałata - tutaj możesz liczyć na sukces. Również uprawa ziół to dobry pomysł, bo są one stosunkowo łatwe w uprawie, a dodatek do dań będziesz mieć zawsze pod ręką. Bazylia, mięta, szczypiorek, natka pietruszki - decydując się na ich balkonową hodowlę, zyskasz aromatyczny ogród. 

Wybierając rośliny, zwróć też uwagę na te, które mogą przynieść dodatkowe korzyści. Niektóre gatunki nie są lubiane przez owady, dlatego możesz użyć je do odstraszania szkodników. Komary, które potrafią dokuczyć latem, nie lubią zapachu bazylii, lawendy i mięty. Sadząc je, możesz zniechęcić komary do odwiedzenia twojego mieszkania. 

Projektując swój mini ogród, pamiętaj o solidnym przytwierdzeniu doniczek, które mają wisieć na barierkach. Rozmieść też rośliny w taki sposób, aby prezentowały się jak najlepiej i w miarę możliwości osłaniały balkon przed widokami z zewnątrz. Jeśli wszystko dobrze zaaranżujesz, stworzysz miejsce, którego nie będzie się chciało opuszczać. Odpowiednie rośliny i stylowe osłony balkonowe sprawią, że nawet w centrum miasta stworzysz wiejski klimat, który będzie cieszył oczy przez większą część roku.