Zamknij

Co to jest kocimiętka? Dlaczego koty tak na nią reagują?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 22:10

Jedną z uwielbianych przez koty roślin jest kocimiętka. Czując jej zapach, wiele zwierzaków wpada w prawdziwą ekstazę, mocną do tego stopnia, iż roślina ta nazywana jest potocznie “kocim dopalaczem”.  

Dlaczego koty tak reagują na kocimiętkę?
fot. Shutterstock

Kocimiętka to jeden z produktów, który od dawna jest stosowany w ziołolecznictwie. Posiada ona różnobarwne kwiaty - różowe, białe i niebieskofioletowe. Skutecznie rozprawia się z komarami i muchami. Najczęściej jednak jej nazwa kojarzona jest z kocimi pupilami. 

Zobacz także: Czarny kot - symbolika, przesądy i ciekawostki

Kocimiętka dla kota - czym jest ta roślina? 

Nepeta cataria, inaczej kocimiętka właściwa, jest rośliną z gatunku jasnotowatych, blisko spokrewniona z miętą, melisą, bazylią i lawendą. Odmian kocimiętek jest prawie 200, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich. Niektóre z nich są również roślinami ozdobnymi. Kocimiętka jest rośliną o specyficznym zapachu, który nie każdemu może przypaść do gustu. Dlatego, jeśli decydujesz się na jej zasadzenie np. w doniczce na balkonie, musisz liczyć się z tym, że będzie produkowała ona dość mocną woń. A jeśli masz kota, wówczas z twojej kocimiętki może niewiele pozostać. Jeśli chcesz wyhodować tę roślinę specjalnie dla swojego kota, to nic nie stoi na przeszkodzie. Natomiast w przypadku kiedy możesz wybierać pomiędzy sadzeniem jej w ziemi w ogrodzie i w doniczce, to zdecydowanie lepiej wybrać tę pierwszą opcję. Wówczas unikniesz sprzątania, zapewne niemałego bałaganu. Nie chcesz, aby twój kot zniszczył ci kocimiętkę? W takim razie musisz wybrać odmianę, taką jak kocimiętka cytrynowa, ponieważ wydziela ona aromat cytryn, a koty naprawdę za tym nie przepadają.  

Zobacz także: Jak widzi kot? Czy dostrzega wszystkie kolory?

Kocimiętka i jej uprawa 

Kocimiętka jest rośliną, którą uprawia się w bardzo prosty sposób właściwie na każdym rodzaju gleby. Jedynie, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że nie może być ona zbyt mokra lub zbyt sucha. Sadzonkę warto postawić w nasłonecznionym miejscu, ponieważ wówczas łatwiej jest jej się rozkwiecić. Roślina ta kwitnie całe lato i jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Niezależnie więc czy chcesz hodować kocimiętkę w doniczce czy w ogrodzie, możesz bez problemu sobie z tym poradzić, nawet jeśli jesteś osobą początkującą w ogrodnictwie. Często w ogrodach uprawiana jest kocimiętka faassena

Zobacz także: Śnił ci się kot? Zobacz, co oznaczają sny o małych lub miauczących futrzakach

Jak koty reagują na kocimiętkę? 

Już sama nazwa “kocimiętka” mówi wszystko. Koty ją uwielbiają, ale zapewne i ty zastanawiasz się dlaczego. Wszystko przez konkretny feromon, jakim jest nepetalakton, który posiada charakterystyczny zapach, znany również człowiekowi. Koty wyczuwają go dzięki narządowi Jacobsona. Znajduje się on w przegrodzie nosowej kota. Jak kot reaguje na kocimiętkę? Przeważnie pierwsze, co można zauważyć, to podgryzanie liści, tarzanie się obok rośliny i ocieranie o nią. Nierzadko słyszeć również miauczenie. Niektóre koty po około 15 minutach zostawiają kocimiętkę w spokoju, a niektóre mogłyby znajdować się w jej pobliżu o wiele dłużej. Jedno jest pewne - w to miejsce kot będzie wracał na pewno.  

Zobacz także: Jak zrobić drapak dla kota - sposoby nie tylko dla majsterkowiczów

Jak kocimiętka działa na kota? W jaki sposób może być wykorzystana? 

Skoro już wiemy, że kocimiętka może działać na kota w sposób pozytywny, wówczas możemy wykorzystać ją w kilku przypadkach. 

  • Zachęta - jeśli np. twój kot dostał nowy drapak, ale niekoniecznie jest nim zainteresowany, wówczas wystarczy popsikać prezent kocimiętką. To powinno wystarczyć, by zwrócił swoją uwagę na nową zabawkę. 
  • Odwrócenie uwagi - nie tylko człowiek potrafi się nieźle zestresować. Koty również, więc jeśli chcesz uspokoić swojego czworonoga, popsikaj jego zabawkę lub po prostu rozpyl kocimiętkę w pomieszczeniu, w którym się znajduje. 
  • Uspokajacz - twój kot nie lubi transporterka i długich podróży? Daj mu odetchnąć i popsikaj transporter kocimiętką, aby skupił się na jej zapachu, a nie trudach przebywania w mało przestronnym transporterze. 

Wiele osób może się zastanawiać, czy kocimiętka jest w ogóle bezpieczna dla kota, skoro działa na niego w tak intensywny sposób. Jednak warto wiedzieć, że roślina ta nie ma żadnych właściwości uzależniających i nie jest szkodliwa dla zdrowia czworonoga. Kocimiętka relaksuje i odpręża zwierzę. Nie zdziw się, jeśli nawet przez jakiś czas kot będzie leżał nieruchomo. W przypadku, kiedy kot zje dużą ilość kocimiętki, może doprowadzić do rewolucji żołądkowych. Jednak nie panikuj. Kocimiętka nie jest trująca. Pamiętaj również, że jeśli będziesz wykorzystywać tę roślinę dla swojego kota zbyt często, może się on na nią skutecznie uodpornić. Lepiej więc stosować ją wtedy, kiedy naprawdę jest potrzebna. Nie wiesz, jak twój kot zareaguje na kocimiętkę? Możesz zaopatrzyć się w kocią zabawkę z suszem tej rośliny. Istnieje również kocimiętka w sprayu, którą również warto mieć w zanadrzu. 

Zobacz także: Symbolika zwierząt - co oznaczają zwierzęta mocy?

Gdzie kupić kocimiętkę? 

Kocimiętkę znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. Występuje ona pod postacią nasion lub sadzonek. Nierzadko w sklepach zoologicznych znajdziesz zabawkę dla swojego pupila, wypełnioną właśnie kocimiętką. Jeśli zależy ci na tym, aby była ona przeznaczona typowo dla twojego kota, wówczas nie musisz kupować jej dużej ilości. Twój pupil i tak bardzo szybko wyczuje jej najmniejszą ilość.