Zamknij

Choroby pomidorów - jakie są te najczęstsze?

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 19:11
Jakie są najczęstsze choroby pomidorów?
fot. Shutterstock

Pomidory, jak wszystkie inne rośliny, narażone są na infekcje chorobowe. Przyczyn chorób pomidorów może być naprawdę dużo - od nieprawidłowej pielęgnacji, poprzez niekorzystne warunki atmosferyczne, aż po zarażenie się od innych roślin. Niestety, czasami choroby pomidorów są zbyt późno odkrywane i prowadzą do dużych strat w plonach.

Choroby pomidorów mogą prowadzić do zamierania roślin, dlatego chcąc je uprawiać należycie, musisz wiedzieć, na jakie symptomy uważać. Z tego wpisu dowiesz się, na jakie choroby narażone są twoje pomidory, jak je zidentyfikować, a przede wszystkim jak je zwalczyć. 

Zobacz także: Przyśniły ci się pomidory? Sennik zapowiada: przygotuj się na miłość

Choroby pomidorów wywoływane przez grzyby 

Pomidory pochodzą z łagodnego klimatu Ameryki Południowej, dlatego w polskich warunkach często narażone są na padanie ofiarą różnych chorób. Choroby pomidorów wywoływane przez grzyby są jednymi z najczęściej spotykanych w naszym klimacie. Oto niektóre z nich. 

  • Zaraza ziemniaczana 

To choroba wywoływana przez grzyb o nazwie Phytophthora infestans. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby pomidorów powstaje, gdy pogoda jest deszczowa, a temperatura dość niska. Zaraza ziemniaczana jest bardzo niebezpieczna dla pomidorów, gdyż szybko się rozmnaża i niszczy całe rośliny. Rozpoznasz ją po szarozielonych plamach na liściach, które szybko przebarwiają się na brunatny kolor. Na dolnej stronie liścia będzie tworzył się szarobiały nalot, a na owocach mogą pojawić się czarne plamy

Aby zapobiec pojawieniu się zarazy ziemniaczanej, nie należy uprawiać pomidorów w pobliżu ziemniaków i starać się utrzymać rośliny w suchym miejscu. Pamiętaj również, by podczas podlewania nie moczyć liści i łodyg. Profilaktycznie możesz wykonać oprysk naparem z liści rabarbaru lub preparatem miedziowym. 

  • Korkowatość korzeni pomidora 

Jest to choroba pomidorów szklarniowych, jednak zdarza się także przy uprawach gruntowych. Powodowana jest przez grzyb Pyrenochaeta lycopersici, który rozwija się, gdy roślina uprawiana jest w tym samym miejscu przez wiele lat. Wystąpienie tego grzyba zauważysz, gdy drobne, boczne korzenie rośliny będą robić się brunatne i zaczną obumierać. Korkowatość korzeni pomidora rozwija się bardzo szybko, dlatego warto sadzić odmiany odporne na tego rodzaju grzyba. Jeśli jednak jesteś przywiązany do swojej ulubionej odmiany, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do odkażonej gleby antagonistycznych grzybów Trichodemrma

W celu zwalczenia tej choroby pomidorów należy zdezynfekować glebę preparatami grzybobójczymi

  • Brunatna plamistość liści pomidora 

Choroba, która wywoływana jest przez patogen Cladosporium fulvum. Objawia się przez żółknięcie liści pomidorów, początkowo dolnych, z czasem dochodzi do porażenia liści wierzchołkowych. Żółte plamy z czasem stają się brunatne, a ich środek obumiera. Na spodzie liści pojawia się szary nalot, który z czasem przybiera barwę brunatną. Grzyb może zaatakować również kwiaty roślin. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność oraz zbyt gęste sadzenie krzewów pomidorów. 

Do walki z chorobą należy używać dobrych jakościowo środków grzybobójczych. Bardzo ważne jest również używanie odkażonych narzędzi do pielęgnacji pomidorów

Zobacz także: Jak obrać pomidory ze skórki? Mamy na to sprawdzony trik

Wirusowe choroby pomidorów 

Wirusy pomidorów przenoszą się głównie za pośrednictwem szkodników lub mechanicznie, wraz z sokiem (np. przy zrywaniu owoców lub podczas prac pielęgnacyjnych). Wirusy zawsze porażają liście roślin, a często i całe krzewy. Najczęściej spotykaną wirusową chorobą pomidorów jest mozaika tytoniu (Tobacco mosaic virus TMV), zwana też mozaiką pomidora. Ta choroba powoduje zahamowanie wzrostu rośliny. Objawia się powstawaniem jasno i ciemnozielonych plam na liściach, zawijaniem się liści ku górze, a także smugowatością pędów. 

By ograniczyć straty wywoływane przez wirus TMV, najlepiej jest hodować odmiany na niego odporne lub wykonywać częste zmianowanie. Warto też zadbać o sterylizację sprzętu używanego do pielęgnacji pomidorów. 

Zobacz także: Nawóz do pomidorów - czym i jak podlewać warzywa

Choroby pomidorów wywoływane przez bakterie 

Choroby pomidorów mogą być wywoływane przez bakterie - tak jak u ludzi. Tego typu infekcje mają bardzo niekorzystny wpływ na jakość owoców, a także przyczyniają się do zamierania całych plantacji. Głównymi objawami bakteryjnej choroby pomidorów jest zawijanie liści i występowanie plam (nekroz), które z czasem mogą przenieść się na łodygi i owoce. Najczęściej spotykane choroby bakteryjne pomidorów to: 

Bakteryjna cętkowatość, której sprawcami są bakterie Pseudomonas syringae. Bakterie te atakują zazwyczaj pomidory uprawiane w gruncie bez osłony, gdyż pojawiają się w wodzie deszczowej. Występowaniu choroby sprzyjają uszkodzenia mechaniczne roślin i skażone narzędzia ogrodnicze. Pierwszym objawem bakteryjnej cętkowatości są drobne, wodniste plamki pojawiające się na wszystkich częściach rośliny. 

Przed zakażeniem pomidorów tą chorobą chronią dobre jakościowo środki ochrony roślin. Istotne jest również zmianowanie oraz sadzenie odmian odpornych na tego typu pasożyty; 

  • Rak bakteryjny pomidora 

Jest jednym z największych zagrożeń dla roślin pomidorów. Wywoływany jest przez bakterie Corynebacterium michiganense, których źródłem są najczęściej porażone nasiona. Choroba powoduje zasychanie i zwijanie się liści pomidora oraz pojawienie się żółto-brunatnych przebarwień. Gdy infekcja się rozprzestrzeni, cała roślina więdnie, a na łodygach i ogonkach liściowych pojawiają się brunatne lub prawie czarne smugi. 

W celu uchronienia roślin przed rakiem bakteryjnym należy przed siewem przeprowadzić zabieg dezynfekcji nasion (termiczne odkażenie nasion w wodzie o temperaturze około 50 st. Celsjusza przez 20 minut). 

Zobacz także: Ogórków nie można jeść z pomidorami, ale lista szkodliwych połączeń żywieniowych jest dłuższa. Reguła z grzybami zaskakuje najbardziej