Zamknij

Bazylia - uprawa, wymagania, zastosowanie

23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021 14:01

Do ziół najczęściej używanych w domowej kuchni należy bazylia. Uprawa tego zioła możliwa jest w doniczkach, dlatego wiele osób decyduje się na uprawę własnej bazylii w warunkach domowych. Jednak częstym problemem jest jej przesuszenie bądź gnicie. Jak dbać o bazylię, by utrzymywała się przez długi czas?

Jak posadzić bazylię w domu?
fot. Shutterstock

Zapach jest tym, za co bazylia ceniona jest najbardziej. Uprawa tego zioła przynosi wiele innych korzyści - jest doskonałym dodatkiem do dań, nadającym im nieco pikantny posmak, zapewnia przyjemny aromat i może stanowić element dekoracyjny w kuchni. Podpowiadamy jak hodować bazylię - w jaki sposób pozyskać nasiona bazylii, czy bazylia w doniczce może przetrwać zimę oraz jak sadzić bazylię.

Wymagania bazylii

Uprawa i pielęgnacja bazylii nie nastręczają wielu problemów, jednak kluczowe jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków, które pozwolą jej na efektywny wzrost.

Przede wszystkim bazylia potrzebuje słońca, min. pięć godzin dziennie. Jego brak sprawia, że rośnie wolniej, ma niezdrowy, ciemny kolor i wydaje gorzkie liście. Bazylia na balkonie to optymalne rozwiązanie, które zapewni jej odpowiednie nasłonecznienie. Trzeba jedynie chronić ją przed wiatrem i ulewami.

Bazylia na zimę potrzebuje dodatkowej ochrony, np. maty z trzciny lub przeniesienia w cieplejsze, ale dobrze nasłonecznione miejsce.

Optymalna temperatura dla bazylii to 20-25 st. Celsjusza. Jeśli chodzi o glebę, idealna będzie żyzna, lekko kwaśna o odczynie pH od sześciu do sześciu i pół. Najczęściej jednak wystarczy jej zwykła ziemia kwiatowa. Bazylia ma krótkie korzenie i dużą tolerancję dla podłoża, na którym rośnie.

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Jak hodować bazylię w doniczce?

Uprawa bazylii w doniczce nie nastręcza większych problemów. Gleba pod bazylią powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, by nie gniła. Wymaga to regularnego, systematycznego podlewania, najlepiej rano i wieczorem. Należy uważać na liście. Podlewać należy tylko podłoże.

Bazylia to roślina jednoroczna i ma krótki okres wegetacyjny, dlatego jej nawożenie nie jest konieczne. Raz na jakiś czas można dolać jej ekologicznego nawozu przeznaczonego do ziół.

Hodowla bazylii rozpoczyna się od zakupu krzaczka. Tuż po zakupie warto jednak przesadzić bazylię z doniczek, a o tym zapomina wiele osób. Ziemia, w której rośnie kupowana bazylia, często jest niskiej jakości i zawiera wiele patogenów.

Zobacz także: Jak suszyć zioła? Te kuchenne triki was zaskoczą

Pozyskiwanie nasion bazylii

Bazylia, jako roślina jednoroczna, nie nadaje się do długiej uprawy, dlatego wysiewa się ją z nasion. Jak je pozyskać? W lipcu i sierpniu bazylia kwitnie i wydaje nasiona. By je zebrać, warto poczekać, aż dojrzeją (stają się wtedy brązowe), czyli mniej więcej do września. Wtedy kwiaty bazylii można zerwać, a następnie odstawić w suche i chłodne miejsce. Gdy wyschną, wystarczy umieścić je w woreczku, delikatnie rozetrzeć i wtedy czarne nasiona będą łatwe do zebrania.

Rozmnażanie bazylii

Gdy nasiona kiełkują i pojawiają się pierwsze siewki, które mają od pięciu do sześciu centymetrów wysokości i co najmniej kilka liści, można je pikować do docelowych doniczek. Trzeba przy tym zadbać, by rośliny nie rosły w zbyt dużym zagęszczeniu.

Zobacz także: Nawłoć pospolita. Co warto wiedzieć na temat tego skutecznego zioła?

Sadzenie bazylii w domu

Nasiona bazylii można wysiewać przez cały rok. Jak sadzić bazylię? Do niewielkiej doniczki należy nasypać ziemi, a następnie wsypać nasiona, ok. 20 sztuk na doniczkę o średnicy 10-12 cm. Nasion nie należy przykrywać ziemią, ponieważ nie wykiełkują. Dostęp do światła zapewni im dobrą kondycję i szybki wzrost. 

Uprawa bazylii z nasion wygląda tak samo, jak uprawa dorosłego krzaka. Doniczkę z nasionami warto postawić na balkonie. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby, ale z ostrożnością, by nie stała mokra. Można delikatnie przykryć ją folią, by utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Pierwsze kiełki wyrastają już po tygodniu.

Zobacz także: Do czego wykorzystać koperek? Sprawdź nasze przepisy i właściwości tej rośliny

Obrywanie listków bazylii

W uprawie bazylii jeden szczegół może mieć wpływ na jej wzrost i wygląd, a mianowicie obrywanie listków. Najczęściej obrywa się pojedyncze liście na długości pędów, co sprawia, że roślina nie krzewi się zbyt dobrze. Jak obrywać listki bazylii? Poprzez uszczykiwanie (za pomocą noża) listków ze szczytów pędów. Dzięki temu bazylia będzie rosnąć gęściej na boki i stanie się bujniejsza i trwalsza. Z takiego krzaczka bazylia lepiej kwitnie i wydaje nasiona.

Zobacz także: Tymianek - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Do czego można dodać bazylię?

 Jest jednym z trzech głównych składników sałatki caprese, w której znajdują się jeszcze pomidory i mozzarella. Świeża bazylia zerwana z pędów to doskonały dodatek do sałatek, przyprawa do pizzy zup, ryb i mięs. Liście nadają się do różnego rodzaju past. Aromatyczne pesto z bazylii na zimę pozwoli przywołać letnie klimaty.