Zamknij

Aranżacja tarasu - z czego go zrobić, jak zadaszyć?

15.03.2021
Aktualizacja: 15.03.2021 19:11

Taras można stworzyć na wiele sposobów. Wystarczy tylko trochę kreatywności i dobrych chęci. Aranżacja tarasu powinna zawierać w sobie wszystko, co sprawi, że jego właścicielowi będzie się dobrze odpoczywało w tej części domu.

Stwórz wymarzony taras.
fot. Shutterstock

Osoby posiadające taras są prawdziwymi szczęściarzami. Nie dość, że mogą spędzać w ten komfortowy sposób czas na świeżym powietrzu to dodatkowo aranżacja tarasu, jest prawdziwą przyjemnością. W końcu można stworzyć sobie taką przestrzeń, jaką tylko się pragnie.

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Taras - aranżacje. Z czego zrobić taras?

Każdy dom powinien mieć swój taras. Jest on niejako przedłużeniem domu, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Aranżacja tarasów może być wykonana za pomocą wielu materiałów, które w pełni możemy dopasować do swoich oczekiwań. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które podpowiedzą ci, z czego zrobić taras:

  1. Betonowy - jest to materiał najczęściej wykorzystywany do budowania tarasu. Umożliwia on wiele koncepcji wykończenia i nie jest wymagający, ponieważ nie trzeba martwić się np. o jego pielęgnację. Taras betonowy przeważnie jest podstawą do położenia innej warstwy wierzchniej, np. płytek. Jeśli więc mamy w planach takie wykończenie, wówczas najlepiej od razu dopasować grubość wylewki do konkretnej warstwy wierzchniej.
  2. Ziemny - to również jedno z popularnych i w sumie najtańszych pomysłów. Składa się on z podbudowy utwardzonej przez zagęszczenie oraz wierzchniej warstwy, np. kostki. Aranżacje tarasów w tej formie świetnie komponują się z ogrodem, ponieważ idealnie wpisują się w jego charakter, ponieważ tworzą z nim naturalną całość.
  3. Drewniany - aranżacja tarasu drewnianego jest już mniej stosowana, a przyczyną jest fakt, że drewno wymaga należytej pielęgnacji, aby móc cieszyć się jego pięknym wyglądem. Surowiec ten często zmienia odcień poprzez kontakt ze słońcem i jest narażony na wilgoć. Z pomocą wówczas przychodzi olejowanie i impregnowanie drewnianych desek. Wystarczy raz w roku sprawdzić stan tarasu z drewna i wykonać konserwację. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się uniwersalnym i eleganckim wyglądem tarasu.

Zobacz także: Zabudowa tarasu - jak stworzyć idealną przestrzeń?

Aranżacja tarasu przed domem - jak zadaszyć taras?

Tarasy przy domu bardzo często wyposażone są w zadaszenie. Przeważnie znane są tu dwie szkoły. Jedna mówi, że najlepsze jest zadaszenie wykonane z aluminium, a druga, że z drewna. Zbudowanie zadaszenia z drewna, jak i aluminium ma swoje wady i zalety:

  • Drewno jest materiałem niezwykle wytrzymałym i stabilnym. Opiera się silnym porywom wiatru, więc stanowi trwałe zabezpieczenie konstrukcji. Zadaszony taras przy domu, który będzie wykończony w całości drewnem, wspaniale wpisze się w naturalną aranżację. Drewno ma tylko jedną wadę, która często jest brana pod uwagę - trzeba o nie należycie dbać. Mimo wszystko, jeśli jednak nie wyobrażamy sobie na swoim tarasie innego tworzywa i co roku będziemy przeprowadzać odpowiednią impregnację, taras odwdzięczy się wspaniałym wyglądem.
  • Aluminium to również często wykorzystywany surowiec do budowania zadaszenia tarasu. Jest to bardzo trwały materiał, który jednak będzie ciężki do obróbki przez osobę, która nie ma odpowiednich narzędzi. Dlatego, jeśli chcesz, aby zadaszenie na twoim tarasie było aluminiowe, koniecznie poproś o pomoc fachowca.

Warto też zwrócić uwagę na aranżacje wokół tarasu, których z pewnością nie powinno zabraknąć, np. donic z kolorowymi kwiatami.

Zobacz także: Montaż deski tarasowej - stwórz swój wymarzony taras

Aranżacje wokół domu - jak zagospodarować teren wokół domu?

Jeśli mamy już taras, przyszedł czas na inne elementy aranżacyjne. Jednym z takich dodatków może być kostka wokół domu. Aranżacje tego typu są często spotykane na wielu posesjach i trzeba przyznać, że jest to estetyczne wykończenie. Dodatkowo warto pomyśleć o roślinności, której nigdy za wiele. Roślinne akcenty są wskazane, a jeśli nie jesteś ich znawcą, postaw na łatwe w uprawie gatunki roślin, np. iglaki czy róże okrywowe. Jeśli mamy mało miejsca w ogrodzie, postawmy po prostu rośliny w donicach.

Podobna sytuacja jest wtedy, kiedy planowana jest aranżacja tarasu w bloku. Wówczas także z pewnością przyda się roślinność w doniczkach, która oswoi surowy charakter takiego przedłużenia twojego domu. Nie ma bardziej wdzięcznych miejsc niż tarasy. Aranżacje takich przestrzeni mogą sprawić prawdziwą przyjemność i przynieść naprawdę dużą dozę satysfakcji.

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności